Advanced Custom Fields - en to da_DK translation catalogue (886 entries)

en: Disabled
da_DK: Deaktiveret

en: Save created options back to the "Choices" setting in the field definition.
da_DK: Gem oprettede valgmuligheder tilbage til indstillingen "Valg" i feltdefinitionen.

en: Save Options
da_DK: Gem Indstillinger

en: Allow content editors to create new options by typing in the Select input. Multiple options can be created from a comma separated string.
da_DK: Giv indholdsredaktører mulighed for at oprette nye valgmuligheder ved at skrive i Select-input. Der kan oprettes flere valgmuligheder ud fra en kommasepareret streng.

en: Create Options
da_DK: Opret indstillinger

en: Edit ACF Field Groups
da_DK: Rediger ACF-feltgrupper

en: Get 4 months free on any WP Engine plan
da_DK: Få 4 måneder gratis på enhver WP Engine-plan

en: Number of Field Groups with Blocks and Other Locations
da_DK: Antal markgrupper med blokke og andre placeringer

en: Number of Field Groups with Multiple Block Locations
da_DK: Antal markgrupper med flere blokplaceringer

en: Number of Field Groups with a Single Block Location
da_DK: Antal markgrupper med en enkelt blokplacering

en: All Location Rules
da_DK: Alle regler for placering

en: Learn more
da_DK: Få mere at vide

en: ACF was unable to perform validation because the provided nonce failed verification.
da_DK: ACF var ikke i stand til at udføre validering, fordi den angivne nonce ikke kunne verificeres.

en: ACF was unable to perform validation because no nonce was received by the server.
da_DK: ACF var ikke i stand til at udføre validering, fordi serveren ikke modtog nogen nonce.

note: translators: This text is prepended by a link to ACF's website, and appended by a link to WP Engine's website.
en: are developed and maintained by
da_DK: er udviklet og vedligeholdt af

en: Update Source
da_DK: Opdateringskilde

en: By default only admin users can edit this setting.
da_DK: Som standard er det kun administratorbrugere, der kan redigere denne indstilling.

en: By default only super admin users can edit this setting.
da_DK: Som standard er det kun superadministratorbrugere, der kan redigere denne indstilling.

en: Close and Add Field
da_DK: Luk og tilføj felt

en: A PHP function name to be called to handle the content of a meta box on your taxonomy. For security, this callback will be executed in a special context without access to any superglobals like $_POST or $_GET.
da_DK: Et navn på en PHP-funktion, der skal kaldes for at håndtere indholdet af en metaboks i din taksonomi. Af sikkerhedshensyn vil dette tilbagekald blive udført i en særlig kontekst uden adgang til superglobaler som $_POST eller $_GET.

en: A PHP function name to be called when setting up the meta boxes for the edit screen. For security, this callback will be executed in a special context without access to any superglobals like $_POST or $_GET.
da_DK: Et navn på en PHP-funktion, der skal kaldes, når metaboksene til redigeringsskærmen sættes op. Af sikkerhedshensyn vil dette tilbagekald blive udført i en særlig kontekst uden adgang til superglobaler som $_POST eller $_GET.

en: Allow Access to Value in Editor UI
da_DK: Tillad adgang til værdi i Editor UI

en: Learn more.
da_DK: Læs mere.

note: translators: %s A "Learn More" link to documentation explaining the setting further.
en: Allow content editors to access and display the field value in the editor UI using Block Bindings or the ACF Shortcode. %s
da_DK: Tillad indholdsredaktører at få adgang til og vise feltværdien i redaktørens brugergrænseflade ved hjælp af Block Bindings eller ACF Shortcode. %s

en: The requested ACF field type does not support output in Block Bindings or the ACF shortcode.
da_DK: Den ønskede ACF-felttype understøtter ikke output i Block Bindings eller ACF-kortkoden.

en: The requested ACF field is not allowed to be output in bindings or the ACF Shortcode.
da_DK: Det ønskede ACF-felt må ikke vises i bindinger eller i ACF Shortcode.

en: The requested ACF field type does not support output in bindings or the ACF Shortcode.
da_DK: Den ønskede ACF-felttype understøtter ikke output i bindinger eller ACF Shortcode.

en: [The ACF shortcode cannot display fields from non-public posts]
da_DK: [ACF-kortkoden kan ikke vise felter fra ikke-offentlige indlæg].

en: [The ACF shortcode is disabled on this site]
da_DK: [ACF-kortkoden er deaktiveret på dette websted].

en: Businessman Icon
da_DK: Businessman Ikon

en: Forums Icon
da_DK: Forum-ikon

en: YouTube Icon
da_DK: YouTube-ikon

en: Yes (alt) Icon
da_DK: Yes (alt) Ikon

en: Xing Icon
da_DK: Xing-ikon

en: WordPress (alt) Icon
da_DK: WordPress-ikon (alt)

en: WhatsApp Icon
da_DK: WhatsApp-ikon

en: Write Blog Icon
da_DK: Write Blog-ikon

en: Widgets Menus Icon
da_DK: Ikon for widgets-menuer

en: View Site Icon
da_DK: Vis webstedsikon

en: Learn More Icon
da_DK: Learn More Ikon

en: Add Page Icon
da_DK: Tilføj sideikon

en: Video (alt3) Icon
da_DK: Ikon for video (alt3)

en: Video (alt2) Icon
da_DK: Ikon for video (alt2)

en: Video (alt) Icon
da_DK: Video (gammelt) ikon

en: Update (alt) Icon
da_DK: Ikon for opdatering (alt)

en: Universal Access (alt) Icon
da_DK: Ikon for universel adgang (alt)

en: Twitter (alt) Icon
da_DK: Twitter (alt) ikon

en: Twitch Icon
da_DK: Twitch-ikon

en: Tide Icon
da_DK: Tide ikon

en: Tickets (alt) Icon
da_DK: Billetter (alt) Ikon

en: Text Page Icon
da_DK: Ikon for tekstside

en: Table Row Delete Icon
da_DK: Ikon for sletning af tabelrække

en: Table Row Before Icon
da_DK: Tabelrække før ikon

en: Table Row After Icon
da_DK: Tabelrække efter ikon

en: Table Col Delete Icon
da_DK: Ikon for sletning af tabelkolonne

en: Table Col Before Icon
da_DK: Tabelkolonne før ikon

en: Table Col After Icon
da_DK: Tabelkolonne efter ikon

en: Superhero (alt) Icon
da_DK: Superhero (alt) ikon

en: Superhero Icon
da_DK: Superhero-ikon

en: Spotify Icon
da_DK: Spotify-ikon

en: Shortcode Icon
da_DK: Ikon for kortkode

en: Shield (alt) Icon
da_DK: Skjold (alt) ikon

en: Share (alt2) Icon
da_DK: Del (alt2) Ikon

en: Share (alt) Icon
da_DK: Del (alt) ikon

en: Saved Icon
da_DK: Gemt ikon

en: RSS Icon
da_DK: RSS-ikon

en: REST API Icon
da_DK: REST API-ikon

en: Remove Icon
da_DK: Fjern ikon

en: Reddit Icon
da_DK: Reddit-ikon

en: Privacy Icon
da_DK: Ikon for beskyttelse af personlige oplysninger

en: Printer Icon
da_DK: Printer-ikon

en: Podio Icon
da_DK: Ikon-podium

en: Plus (alt2) Icon
da_DK: Plus (alt2) ikon

en: Plus (alt) Icon
da_DK: Plus (alt) ikon

en: Plugins Checked Icon
da_DK: Ikon for kontrollerede plugins

en: Pinterest Icon
da_DK: Pinterest-ikon

en: Pets Icon
da_DK: Pets Ikon

en: PDF Icon
da_DK: PDF-ikon

en: Palm Tree Icon
da_DK: Palm Tree Ikon

en: Open Folder Icon
da_DK: Åben mappe ikon

en: No (alt) Icon
da_DK: Nej (alt) ikon

en: Money (alt) Icon
da_DK: Penge (alt) ikon

en: Menu (alt3) Icon
da_DK: Menu (alt3) Ikon

en: Menu (alt2) Icon
da_DK: Menu (alt2) Ikon

en: Menu (alt) Icon
da_DK: Menu (alt) Ikon

en: Spreadsheet Icon
da_DK: Regneark Ikon

en: Interactive Icon
da_DK: Interaktivt ikon

en: Document Icon
da_DK: Dokument-ikon

en: Default Icon
da_DK: Standard-ikon

en: Location (alt) Icon
da_DK: Placering (alt) Ikon

en: LinkedIn Icon
da_DK: LinkedIn-ikon

en: Instagram Icon
da_DK: Instagram-ikon

en: Insert Before Icon
da_DK: Indsæt før-ikon

en: Insert After Icon
da_DK: Indsæt efter-ikon

en: Insert Icon
da_DK: Indsæt ikon

en: Info Outline Icon
da_DK: Ikon for informationsoversigt

en: Images (alt2) Icon
da_DK: Billeder (alt2) Ikon

en: Images (alt) Icon
da_DK: Billeder (alt) Ikon

en: Rotate Right Icon
da_DK: Drej til højre-ikon

en: Rotate Left Icon
da_DK: Roter venstre ikon

en: Rotate Icon
da_DK: Roter ikon

en: Flip Vertical Icon
da_DK: Vend lodret ikon

en: Flip Horizontal Icon
da_DK: Vend vandret ikon

en: Crop Icon
da_DK: Beskæringsikon

en: ID (alt) Icon
da_DK: ID (alt) Ikon

en: HTML Icon
da_DK: HTML-ikon

en: Hourglass Icon
da_DK: Timeglas-ikon

en: Heading Icon
da_DK: Overskriftsikon

en: Google Icon
da_DK: Google-ikon

en: Games Icon
da_DK: Spil-ikon

en: Fullscreen Exit (alt) Icon
da_DK: Fuldskærms exit-ikon (alt)

en: Fullscreen (alt) Icon
da_DK: Fuld skærm (alt) ikon

en: Status Icon
da_DK: Status-ikon

en: Image Icon
da_DK: Billed-ikon

en: Gallery Icon
da_DK: Ikon for galleri

en: Chat Icon
da_DK: Chat-ikon

en: Audio Icon
da_DK: Lyd-ikon

en: Aside Icon
da_DK: Ikon til side

en: Food Icon
da_DK: Mad-ikon

en: Exit Icon
da_DK: Exit-ikon

en: Excerpt View Icon
da_DK: Ikon for visning af uddrag

en: Embed Video Icon
da_DK: Ikon for indlejring af video

en: Embed Post Icon
da_DK: Ikon for indlejring af indlæg

en: Embed Photo Icon
da_DK: Indlejring af fotoikon

en: Embed Generic Icon
da_DK: Integrer generisk ikon

en: Embed Audio Icon
da_DK: Indlejring af lyd ikon

en: Email (alt2) Icon
da_DK: E-mail-ikon (alt2)

en: Ellipsis Icon
da_DK: Ellipse-ikon

en: Unordered List Icon
da_DK: Uordnet liste-ikon

en: RTL Icon
da_DK: RTL-ikon

en: Ordered List RTL Icon
da_DK: Ordnet liste RTL-ikon

en: Ordered List Icon
da_DK: Ordnet liste-ikon

en: LTR Icon
da_DK: LTR-ikon

en: Custom Character Icon
da_DK: Brugerdefineret tegn-ikon

en: Edit Page Icon
da_DK: Ikon for redigeringsside

en: Edit Large Icon
da_DK: Rediger stort ikon

en: Drumstick Icon
da_DK: Trommestik-ikon

en: Database View Icon
da_DK: Ikon for databasevisning

en: Database Remove Icon
da_DK: Ikon for fjernelse af database

en: Database Import Icon
da_DK: Ikon for databaseimport

en: Database Export Icon
da_DK: Ikon for databaseeksport

en: Database Add Icon
da_DK: Ikon for tilføjelse af database

en: Database Icon
da_DK: Database-ikon

en: Cover Image Icon
da_DK: Ikon for forsidebillede

en: Volume On Icon
da_DK: Ikon for lydstyrke på

en: Volume Off Icon
da_DK: Ikon for lydstyrke fra

en: Skip Forward Icon
da_DK: Spring fremad-ikon

en: Skip Back Icon
da_DK: Spring tilbage-ikon

en: Repeat Icon
da_DK: Ikon for gentagelse

en: Play Icon
da_DK: Afspilningsikon

en: Pause Icon
da_DK: Pause-ikon

en: Forward Icon
da_DK: Fremad-ikon

en: Back Icon
da_DK: Tilbage-ikon

en: Columns Icon
da_DK: Kolonne-ikon

en: Color Picker Icon
da_DK: Ikon for farvevælger

en: Coffee Icon
da_DK: Kaffe-ikon

en: Cloud Upload Icon
da_DK: Ikon for cloud-upload

en: Cloud Saved Icon
da_DK: Ikon for gemt sky

en: Car Icon
da_DK: Bil-ikon

en: Calculator Icon
da_DK: Lommeregner-ikon

en: Button Icon
da_DK: Ikon for knap

en: Businessperson Icon
da_DK: Ikon for forretningsmand

en: Tracking Icon
da_DK: Sporings-ikon

en: Topics Icon
da_DK: Emner Ikon

en: Replies Icon
da_DK: Svar Ikon

en: PM Icon
da_DK: PM-ikon

en: Friends Icon
da_DK: Ikon for venner

en: Community Icon
da_DK: Fællesskabsikon

en: BuddyPress Icon
da_DK: BuddyPress-ikon

en: bbPress Icon
da_DK: bbPress-ikon

en: Activity Icon
da_DK: Aktivitetsikon

en: Book (alt) Icon
da_DK: Ikon for bog (alt)

en: Upgrade to ACF PRO to create options pages in just a few clicks
da_DK: Opgrader til ACF PRO for at oprette indstillingssider med få klik

en: Post Types and Taxonomies Enabled
da_DK: Indholdstyper og klassificeringer er aktiveret

en: License Status
da_DK: Licensstatus

en: License Type
da_DK: Licenstype

en: Manage License
da_DK: Administrér licens

en: Upgrade to ACF PRO
da_DK: Opgrader til ACF PRO

note: translators: %s URL to ACF options pages documentation
en: ACF <a href="%s" target="_blank">options pages</a> are custom admin pages for managing global settings via fields. You can create multiple pages and sub-pages.
da_DK: ACF <a href="%s" target="_blank">indstillingssider</a> er tilpassede admin-sider til at administrere globale indstillinger via felter. Du kan oprette flere sider og undersider.

en: Add Options Page
da_DK: Tilføj indstillingsside

en: Learn More
da_DK: Lær mere

en: No post types
da_DK: Ingen indholdstyper

en: No description
da_DK: Ingen beskrivelse

en: Search Post Types
da_DK: Søg efter indholdstyper

en: We do not recommend using this field in ACF Blocks.
da_DK: Vi anbefaler ikke at bruge dette felt i ACF-blokke.

[ctx: noun]
en: Clone
da_DK: Klon

en: I know what I'm doing, show me all the options.
da_DK: Jeg ved hvad jeg laver, vis mig alle muligheder.

en: Advanced Configuration
da_DK: Avanceret konfiguration

en: Pagination
da_DK: Sideinddeling

en: Menu Icon
da_DK: Menuikon

en: Menu Position
da_DK: Menuposition

en: Advanced Settings
da_DK: Avancerede indstillinger

en: Basic Settings
da_DK: Grundindstillinger

en: Pages
da_DK: Sider

note: translators: %s options page name
en: Add fields to %s
da_DK: Tilføj felter til %s

en: Done
da_DK: Færdig

en: [ACF shortcode value disabled for preview]
da_DK: [Værdien af ACF shortcode vises ikke i preview]

en: Close Modal
da_DK: Luk modal

en: Field moved to other group
da_DK: Felt er flyttet til en anden gruppe

en: Close modal
da_DK: Luk modal

en: Start a new group of tabs at this tab.
da_DK: Start en ny gruppe af tabs med denne tab.

en: New Tab Group
da_DK: Ny tab gruppe

en: Use a stylized checkbox using select2
da_DK: Brug en stylet checkbox med select2

en: Save Other Choice
da_DK: Gem andre valg

en: Allow Other Choice
da_DK: Tillad Andet valg

en: Add Toggle All
da_DK: Tilføj "Vælg alle"

en: Save Custom Values
da_DK: Gem brugerdefineret værdier

en: Allow Custom Values
da_DK: Tillad brugerdefinerede værdier

en: Checkbox custom values cannot be empty. Uncheck any empty values.
da_DK: Afkrydsningsfeltets brugerdefinerede værdier må ikke være tomme. Fjern markeringen af alle tomme værdier.

en: Updates
da_DK: Opdateringer

en: Save Changes
da_DK: Gem ændringer

en: Field Group Title
da_DK: Feltgruppe titel

en: Add title
da_DK: Tilføj titel

note: translators: %s url to getting started guide
en: New to ACF? Take a look at our <a href="%s" target="_blank">getting started guide</a>.
da_DK: Ny til ACF? Tag et kig på vores <a href="%s" target="_blank">kom godt i gang guide</a>.

en: Options Pages
da_DK: Indstillingssider

[ctx: post status]
en: Inactive
da_DK: Inaktiv

en: Enable Transparency
da_DK: Aktivér gennemsigtighed

[ctx: post status]
en: Active
da_DK: Aktiv

en: Options
da_DK: Indstillinger

en: Posts
da_DK: Indlæg

en: Invalid nonce.
da_DK: Ugyldig nonce.

en: <strong>Error</strong>: %s
da_DK: <strong>FEJL</strong>: %s

en: User Role
da_DK: Brugerrolle

en: Comment
da_DK: Kommentar

en: Post Format
da_DK: Indlægsformat

en: Menu Item
da_DK: Menu element

en: Post Status
da_DK: Indlægs status

en: Menus
da_DK: Menuer

en: Menu Locations
da_DK: Menu områder

en: Post Taxonomy
da_DK: Indlægstaksonomi

en: Posts Page
da_DK: Indlægsside

en: Front Page
da_DK: Forside

en: Page Type
da_DK: Sidetype

en: Viewing back end
da_DK: Viser backend

en: Viewing front end
da_DK: Viser frontend

en: Logged in
da_DK: Logget ind

en: Current User
da_DK: Nuværende bruger

en: Page Template
da_DK: Sideskabelon

en: Register
da_DK: Registrer

en: Add / Edit
da_DK: Tilføj / rediger

en: User Form
da_DK: Brugerformular

en: Page Parent
da_DK: Sideforælder

en: Super Admin
da_DK: Superadministrator

en: Current User Role
da_DK: Nuværende brugerrolle

en: Default Template
da_DK: Standard skabelon

en: Post Template
da_DK: Indlægsskabelon

en: Post Category
da_DK: Indlægskategori

en: All %s formats
da_DK: Alle %s formater

en: Attachment
da_DK: Vedhæftning

en: %s value is required
da_DK: %s værdi er påkrævet

en: Show this field if
da_DK: Vis dette felt hvis

en: Conditional Logic
da_DK: Betinget logik

en: and
da_DK: og

en: Local JSON
da_DK: Lokal JSON

en: Clone Field
da_DK: Klon felt

note: translators: %s a list of plugin
en: Please also check all premium add-ons (%s) are updated to the latest version.
da_DK: Tjek også at alle premium add-ons (%s) er opdateret til den seneste version.

en: This version contains improvements to your database and requires an upgrade.
da_DK: Denne version indeholder en opdatering af din database og kræver en opgradering.

note: translators: %1 plugin name, %2 version number
en: Thank you for updating to %1$s v%2$s!
da_DK: Tak fordi du opdaterede til %1$s v%2$s!

en: Database Upgrade Required
da_DK: Databaseopgradering påkrævet

en: Options Page
da_DK: Indstillinger side

en: Gallery
da_DK: Galleri

en: Flexible Content
da_DK: Fleksibelt indhold

en: Repeater
da_DK: Gentagelser

en: Back to all tools
da_DK: Tilbage til alle værktøjer

en: <b>Select</b> items to <b>hide</b> them from the edit screen.
da_DK: <b>Vælg</b> elementer for at <b>skjule</b> dem i på redigeringssiden.

en: Hide on screen
da_DK: Skjul på skærm

en: Send Trackbacks
da_DK: Send trackbacks

en: Categories
da_DK: Kategorier

en: Page Attributes
da_DK: Sideegenskaber

en: Author
da_DK: Forfatter

en: Slug
da_DK: Korttitel

en: Revisions
da_DK: Ændringer

en: Comments
da_DK: Kommentarer

en: Discussion
da_DK: Diskussion

en: Excerpt
da_DK: Uddrag

en: Content Editor
da_DK: Indholdseditor

en: Shown in field group list
da_DK: Vist i feltgruppe liste

en: Field groups with a lower order will appear first
da_DK: Feltgrupper med et lavere rækkefølge nr. vises først.

en: Order No.
da_DK: Rækkefølge nr.

en: Below fields
da_DK: Under felter

en: Below labels
da_DK: Under labels

en: Instruction Placement
da_DK: Instruktions placering

en: Label Placement
da_DK: Label placering

en: Normal (after content)
da_DK: Normal (efter indhold)

en: High (after title)
da_DK: Høj (efter titel)

en: Position
da_DK: Placering

en: Seamless (no metabox)
da_DK: Integreret (ingen metaboks)

en: Standard (WP metabox)
da_DK: Standard (WP Metaboks)

en: Style
da_DK: Stil

en: Key
da_DK: Nøgle

note: translators: Hidden accessibility text for the positional order number of the field.
en: Order
da_DK: Sortering

en: Close Field
da_DK: Luk felt

en: width
da_DK: bredde

en: Required
da_DK: Påkrævet

en: Instructions
da_DK: Instruktioner

en: Field Type
da_DK: Felttype

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed
da_DK: Enkelt ord, ingen mellemrum. Understregning og bindestreger er tilladt.

en: Field Name
da_DK: Feltnavn

en: This is the name which will appear on the EDIT page
da_DK: Dette er navnet der vil blive vist på REDIGER siden

en: Field Label
da_DK: Felt label

en: Delete
da_DK: Slet

en: Delete field
da_DK: Slet felt

en: Move
da_DK: Flyt

en: Move field to another group
da_DK: Flyt felt til anden gruppe

en: Duplicate field
da_DK: Duplikér felt

en: Edit field
da_DK: Rediger felt

en: Drag to reorder
da_DK: Træk for at ændre rækkefølgen

en: Show this field group if
da_DK: Vis denne feltgruppe hvis

en: No updates available.
da_DK: Ingen tilgængelige opdateringer

note: translators: %s the url to the field group page.
en: Database upgrade complete. <a href="%s">See what's new</a>
da_DK: Database opgradering udført. <a href="%s">Se hvad der er ændret</a>

en: Reading upgrade tasks...
da_DK: Indlæser opgraderings opgaver...

en: Upgrade failed.
da_DK: Opdatering fejlede.

en: Upgrade complete.
da_DK: Opdatering gennemført

note: translators: %s the version being upgraded to. translators: %s the new ACF version
en: Upgrading data to version %s
da_DK: Opdaterer data til version %s

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
da_DK: Det er yderst anbefalet at du tager en backup af din database inden du fortsætter. Er du sikker på at du vil køre opdateringen nu?

en: Please select at least one site to upgrade.
da_DK: Vælg venligst mindst et websted at opgradere.

note: translators: %s admin dashboard url page
en: Database Upgrade complete. <a href="%s">Return to network dashboard</a>
da_DK: Databaseopgradering udført. <a href="%s">Tilbage til netværk kontrolpanel</a>

en: Site is up to date
da_DK: Webstedet er opdateret

note: translators: %1$s current db version, %2$s available db version
en: Site requires database upgrade from %1$s to %2$s
da_DK: Webstedet kræver en databaseopgradering %1$s til %2$s

en: Site
da_DK: Websted

note: translators: %s The button label name, translated seperately
en: Upgrade Sites
da_DK: Opgrader websteder

note: translators: %s The button label name, translated seperately
en: The following sites require a DB upgrade. Check the ones you want to update and then click %s.
da_DK: De følgende websteder kræver en databaseopgradering. Vælg dem du ønsker at opgradere og klik på %s.

en: Add rule group
da_DK: Tilføj regelgruppe

en: Rules
da_DK: Regler

en: Copied
da_DK: Kopieret

en: Copy to clipboard
da_DK: Kopier til udklipsholder

en: Select Field Groups
da_DK: Vælg feltgrupper

en: No field groups selected
da_DK: Ingen feltgrupper valgt

en: Generate PHP
da_DK: Generér PHP

en: Export Field Groups
da_DK: Eksporter feltgrupper

en: Import file empty
da_DK: Importeret fil er tom

en: Incorrect file type
da_DK: Forkert filtype

en: Error uploading file. Please try again
da_DK: Fejl ved upload af fil. Prøv venligst igen

en: Import Field Groups
da_DK: Importer feltgrupper

en: Sync
da_DK: Synkroniser

note: translators: %s: field group title
en: Select %s
da_DK: Vælg %s

en: Duplicate
da_DK: Duplikér

en: Duplicate this item
da_DK: Dupliker dette element

en: Supports
da_DK: Understøtter

en: Documentation
da_DK: Dokumentation

en: Description
da_DK: Beskrivelse

en: Sync available
da_DK: Synkronisering tilgængelig

note: translators: %s number of field groups synchronized
en: Field group synchronized. | %s field groups synchronized.
da_DK[0]: Feltgruppe synkroniseret.
da_DK[1]: %s feltgrupper synkroniseret.

note: translators: %s number of field groups duplicated
en: Field group duplicated. | %s field groups duplicated.
da_DK[0]: Feltgruppe duplikeret.
da_DK[1]: %s feltgrupper duplikeret.

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Aktive <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Aktive <span class="count">(%s)</span>

en: Review sites & upgrade
da_DK: Gennemgå websteder og opdater

en: Upgrade Database
da_DK: Opgradér database

en: Custom Fields
da_DK: Tilpasset felter

en: Move Field
da_DK: Flyt felt

en: Please select the destination for this field
da_DK: Vælg venligst destinationen for dette felt

note: translators: Confirmation message once a field has been moved to a different field group.
en: The %1$s field can now be found in the %2$s field group
da_DK: Feltet %1$s kan nu findes i %2$s feltgruppen

en: Move Complete.
da_DK: Flytning udført.

en: Active
da_DK: Aktiv

en: Field Keys
da_DK: Feltnøgler

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Location
da_DK: Placering

en: copy
da_DK: Kopier

en: (this field)
da_DK: (dette felt)

en: Checked
da_DK: Valgt

en: Move Custom Field
da_DK: Flyt tilpasset Felt

en: Field group title is required
da_DK: Feltgruppe titel er påkrævet

en: This field cannot be moved until its changes have been saved
da_DK: Dette felt kan ikke flyttes før ændringerne er blevet gemt

en: The string "field_" may not be used at the start of a field name
da_DK: Strengen "field_" må ikke bruges i starten af et felts navn

en: Field group draft updated.
da_DK: Feltgruppe kladde opdateret.

en: Field group scheduled for.
da_DK: Feltgruppe planlagt til.

en: Field group submitted.
da_DK: Feltgruppe indsendt.

en: Field group saved.
da_DK: Feltgruppe gemt.

en: Field group published.
da_DK: Feltgruppe udgivet.

en: Field group deleted.
da_DK: Feltgruppe slettet.

en: Field group updated.
da_DK: Feltgruppe opdateret.

en: Tools
da_DK: Værktøjer

en: is not equal to
da_DK: er ikke lig med

en: is equal to
da_DK: er lig med

en: Forms
da_DK: Formularer

en: Page
da_DK: Side

en: Post
da_DK: Indlæg

en: Relational
da_DK: Lignende

en: Choice
da_DK: Valg

en: Basic
da_DK: Grundlæggende

en: Unknown
da_DK: Ukendt

en: Field type does not exist
da_DK: Felttype eksisterer ikke

en: Spam Detected
da_DK: Spam opdaget

en: Post updated
da_DK: Indlæg opdateret

en: Update
da_DK: Opdater

en: Validate Email
da_DK: Validér e-mail

en: Content
da_DK: Indhold

en: Title
da_DK: Titel

en: Edit field group
da_DK: Rediger feltgruppe

en: Selection is less than
da_DK: Det valgte er mindre end

en: Selection is greater than
da_DK: Det valgte er større end

en: Value is less than
da_DK: Værdien er mindre end

en: Value is greater than
da_DK: Værdien er højere end

en: Value contains
da_DK: Værdi indeholder

en: Value is not equal to
da_DK: Værdien er ikke lige med

en: Value is equal to
da_DK: Værdien er lige med

en: Has no value
da_DK: Har ingen værdi

en: Has any value
da_DK: Har enhver værdi

en: Cancel
da_DK: Annuller

en: Are you sure?
da_DK: Er du sikker?

note: translators: %d is the number of fields that require attention
en: %d fields require attention
da_DK: %d felter kræver opmærksomhed

en: 1 field requires attention
da_DK: 1 felt kræver opmærksomhed

en: Validation failed
da_DK: Validering fejlede

en: Validation successful
da_DK: Validering lykkedes

en: Restricted
da_DK: Begrænset

en: Collapse Details
da_DK: Skjul detaljer

en: Expand Details
da_DK: Udvid detailer

en: Uploaded to this post
da_DK: Uploadet til dette indlæg

[ctx: verb]
en: Update
da_DK: Opdater

[ctx: verb]
en: Edit
da_DK: Rediger

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page
da_DK: Dine ændringer vil gå tabt, hvis du går væk fra denne side

en: File type must be %s.
da_DK: Filtypen skal være %s.

en: or
da_DK: eller

en: File size must not exceed %s.
da_DK: Filstørrelsen må ikke overskride %s.

en: File size must be at least %s.
da_DK: Filens størrelse skal være mindst %s.

en: Image height must not exceed %dpx.
da_DK: Billedets højde må ikke overskride %dpx.

en: Image height must be at least %dpx.
da_DK: Billedets højde skal være mindst %dpx.

en: Image width must not exceed %dpx.
da_DK: Billedets bredde må ikke overskride %dpx.

en: Image width must be at least %dpx.
da_DK: Billedets bredde skal være mindst %dpx.

en: (no title)
da_DK: (ingen titel)

en: Full Size
da_DK: Fuld størrelse

en: Large
da_DK: Stor

en: (no label)
da_DK: (intet mærkat)

en: Sets the textarea height
da_DK: Sætter tekstområdets højde

en: Rows
da_DK: Rækker

en: Text Area
da_DK: Tekstområde

en: Add new choice
da_DK: Tilføj nyt valg

en: Toggle All
da_DK: Vælg alle

en: Allow Archives URLs
da_DK: Tillad Arkiv URLer

en: Archives
da_DK: Arkiver

en: Page Link
da_DK: Side link

en: Add
da_DK: Tilføj

en: Name
da_DK: Navn

en: %s added
da_DK: %s tilføjet

en: %s already exists
da_DK: %s findes allerede

en: User unable to add new %s
da_DK: Brugeren kan ikke tilføje ny %s

en: Term Object
da_DK: Term Objekt

en: Load value from posts terms
da_DK: Indlæs værdi fra indlæggets termer

en: Load Terms
da_DK: Indlæs termer

en: Connect selected terms to the post
da_DK: Forbind valgte termer til indlæget

en: Save Terms
da_DK: Gem termer

en: Create Terms
da_DK: Opret termer

en: Radio Buttons
da_DK: Radioknapper

en: Single Value
da_DK: Enkelt værdi

en: Multi Select
da_DK: Vælg flere

en: Checkbox
da_DK: Afkrydsningsfelt

en: Multiple Values
da_DK: Flere værdier

en: Select the appearance of this field
da_DK: Vælg udseendet for dette felt

en: Appearance
da_DK: Udseende

en: Select the taxonomy to be displayed
da_DK: Vælg klassificeringen der vises

[ctx: No Terms]
en: No %s
da_DK: Ingen %s

en: Value must be equal to or lower than %d
da_DK: Værdien skal være mindre end eller lig med %d

en: Value must be equal to or higher than %d
da_DK: Værdien skal være lig med eller højere end %d

en: Value must be a number
da_DK: Værdien skal være et tal

en: Number
da_DK: Nummer

en: Save 'other' values to the field's choices
da_DK: Gem 'andre' værdier i feltet valgmuligheder

en: Add 'other' choice to allow for custom values
da_DK: Tilføj 'andet' muligheden for at tillade tilpasset værdier

en: Other
da_DK: Andre

en: Radio Button
da_DK: Radio-knap

en: Open
da_DK: Åben

en: Accordion
da_DK: Akkordion

en: Restrict which files can be uploaded
da_DK: Begræns hvilke filer der kan uploades

en: File ID
da_DK: Fil ID

en: File URL
da_DK: Fil URL

en: File Array
da_DK: Fil array

en: Add File
da_DK: Tilføj fil

en: No file selected
da_DK: Ingen fil valgt

en: File name
da_DK: Filnavn

en: Update File
da_DK: Opdater fil

en: Edit File
da_DK: Rediger fil

en: Select File
da_DK: Vælg fil

en: File
da_DK: Fil

en: Password
da_DK: Adgangskode

en: Enter each default value on a new line
da_DK: Indtast hver standardværdi på en ny linie

[ctx: verb]
en: Select
da_DK: Vælg

[ctx: Select2 JS load_fail]
en: Loading failed
da_DK: Indlæsning fejlede

[ctx: Select2 JS searching]
en: Searching&hellip;
da_DK: Søger&hellip;

[ctx: Select2 JS load_more]
en: Loading more results&hellip;
da_DK: Indlæser flere resultater&hellip;

[ctx: Select2 JS selection_too_long_n]
note: translators: %d - maximum number of items that can be selected in the select field
en: You can only select %d items
da_DK: Du kan kun vælge %d elementer

[ctx: Select2 JS selection_too_long_1]
en: You can only select 1 item
da_DK: Du kan kun vælge 1 element

[ctx: Select2 JS input_too_long_n]
note: translators: %d - number of characters that should be removed from select field
en: Please delete %d characters
da_DK: Fjern venligst %d karakterer

[ctx: Select2 JS input_too_long_1]
en: Please delete 1 character
da_DK: Fjern venligst 1 karakter

[ctx: Select2 JS input_too_short_n]
note: translators: %d - number of characters to enter into select field input
en: Please enter %d or more characters
da_DK: Tilføj venligst %d eller flere karakterer

[ctx: Select2 JS input_too_short_1]
en: Please enter 1 or more characters
da_DK: Tilføj venligst 1 eller flere karakterer

[ctx: Select2 JS matches_0]
en: No matches found
da_DK: Ingen match fundet

[ctx: Select2 JS matches_n]
note: translators: %d - number of results available in select field
en: %d results are available, use up and down arrow keys to navigate.
da_DK: %d resultater fundet, brug piletasterne op og ned for at navigere.

[ctx: Select2 JS matches_1]
en: One result is available, press enter to select it.
da_DK: Et resultat er tilgængeligt, tryk enter for at vælge det.

[ctx: noun]
en: Select
da_DK: Vælg

en: User ID
da_DK: Bruger ID

en: User Object
da_DK: Bruger objekt

en: User Array
da_DK: Bruger array

en: All user roles
da_DK: Alle brugerroller

en: Filter by Role
da_DK: Filtrer efter rolle

en: User
da_DK: Bruger

en: Select Color
da_DK: Vælg farve

en: Default
da_DK: Standard

en: Clear
da_DK: Ryd

en: Color Picker
da_DK: Farvevælger

[ctx: Date Time Picker JS selectText]
en: Select
da_DK: Vælg

[ctx: Date Time Picker JS closeText]
en: Done
da_DK: Udført

[ctx: Date Time Picker JS currentText]
en: Now
da_DK: Nu

[ctx: Date Time Picker JS timezoneText]
en: Time Zone
da_DK: Tidszone

[ctx: Date Time Picker JS microsecText]
en: Microsecond
da_DK: Mikrosekund

[ctx: Date Time Picker JS millisecText]
en: Millisecond
da_DK: Millisekund

[ctx: Date Time Picker JS secondText]
en: Second
da_DK: Sekund

[ctx: Date Time Picker JS minuteText]
en: Minute
da_DK: Minut

[ctx: Date Time Picker JS hourText]
en: Hour
da_DK: Time

[ctx: Date Time Picker JS timeText]
en: Time
da_DK: Tid

[ctx: Date Time Picker JS timeOnlyTitle]
en: Choose Time
da_DK: Vælg tidpunkt

en: Date Time Picker
da_DK: Dato-/tidvælger

en: Left aligned
da_DK: Venstrejusteret

en: Placement
da_DK: Placering

en: Value must be a valid URL
da_DK: Værdien skal være en valid URL

en: Link Array
da_DK: Link array

en: Opens in a new window/tab
da_DK: Åbner i et nyt vindue/faneblad

en: Select Link
da_DK: Vælg link

en: Email
da_DK: E-mail

en: Maximum Value
da_DK: Maksimum værdi

en: Minimum Value
da_DK: Minimum værdi

en: Range
da_DK: Område

en: Both (Array)
da_DK: Begge (Array)

en: Label
da_DK: Etiket

en: Value
da_DK: Værdi

en: Vertical
da_DK: Vertikal

en: Horizontal
da_DK: Horisontal

en: red : Red
da_DK: rød : Rød

en: For more control, you may specify both a value and label like this:
da_DK: For mere kontrol, kan du specificere både værdi og label, sådan:

en: Choices
da_DK: Valg

en: Button Group
da_DK: Knapgruppe

en: Allow Null
da_DK: Tillad null

en: Parent
da_DK: Overordnet

en: TinyMCE will not be initialized until field is clicked
da_DK: TinyMCE vil ikke blive initialiseret før du klikker på feltet

en: Toolbar
da_DK: Værktøjslinje

en: Text Only
da_DK: Kun tekst

en: Visual Only
da_DK: Kun visuelt

en: Visual & Text
da_DK: Visuelt & tekst

en: Click to initialize TinyMCE
da_DK: Klik for at initialisere TinyMCE

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
da_DK: Tekst

en: Visual
da_DK: Visuel

en: Value must not exceed %d characters
da_DK: Værdi må ikke overskride %d karakterer

en: Leave blank for no limit
da_DK: Efterlad tom for ubegrænset

en: Character Limit
da_DK: Karakterbegrænsning

en: Appears after the input
da_DK: Vises efter feltet

en: Append
da_DK: Tilføj efter

en: Appears before the input
da_DK: Vises før feltet

en: Prepend
da_DK: Tilføj før

en: Appears within the input
da_DK: Vises i feltet

en: Appears when creating a new post
da_DK: Vises når et nyt indlæg oprettes

en: Text
da_DK: Tekst

en: %1$s requires at least %2$s selection | %1$s requires at least %2$s selections
da_DK[0]: %1$s kræver mindst %2$s valg
da_DK[1]: %1$s kræver mindst %2$s valg

en: Post ID
da_DK: Indlægs ID

en: Post Object
da_DK: Indlægs objekt

en: Maximum Posts
da_DK: Maksimum antal indlæg

en: Minimum Posts
da_DK: Minimum antal indlæg

en: Featured Image
da_DK: Fremhævet billede

en: Selected elements will be displayed in each result
da_DK: Valgte elementer vil blive vist i hvert resultat

en: Elements
da_DK: Elementer

en: Taxonomy
da_DK: Klassificering

en: Post Type
da_DK: Indholdstype

en: Filters
da_DK: Filtre

en: All taxonomies
da_DK: Alle klassificeringer

en: Filter by Taxonomy
da_DK: Filtrer efter klassificeringer

en: All post types
da_DK: Alle indholdstyper

en: Filter by Post Type
da_DK: Filtrer efter indholdstype

en: Search...
da_DK: Søg …

en: Select taxonomy
da_DK: Vælg klassificering

en: Select post type
da_DK: Vælg indholdstype

en: No matches found
da_DK: Ingen match fundet

en: Loading
da_DK: Indlæser

en: Maximum values reached ( {max} values )
da_DK: Maksimalt antal værdier nået ( {max} værdier )

en: Relationship
da_DK: Relation

en: Comma separated list. Leave blank for all types
da_DK: Kommasepareret liste. Efterlad blank hvis alle typer tillades

en: Allowed File Types
da_DK: Tilladte filtyper

en: Maximum
da_DK: Maksimum

en: File size
da_DK: Filstørrelse

en: Restrict which images can be uploaded
da_DK: Begræns hvilke billeder der kan uploades

en: Uploaded to post
da_DK: Uploadet til indlæg

en: All
da_DK: Alle

en: Limit the media library choice
da_DK: Begræns valg i mediebibliotek

en: Library
da_DK: Bibliotek

en: Preview Size
da_DK: Størrelse på forhåndsvisning

en: Image ID
da_DK: Billede ID

en: Image URL
da_DK: Billede URL

en: Image Array
da_DK: Billede array

en: Specify the returned value on front end
da_DK: Specificerer værdien der returneres til frontenden

en: Return Value
da_DK: Returneret værdi

en: Add Image
da_DK: Tilføj billede

en: No image selected
da_DK: Intet billede valgt

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Edit
da_DK: Rediger

en: All images
da_DK: Alle billeder

en: Update Image
da_DK: Opdater billede

en: Edit Image
da_DK: Rediger billede

en: Select Image
da_DK: Vælg billede

en: Image
da_DK: Billede

en: Allow HTML markup to display as visible text instead of rendering
da_DK: Tillad at HTML kode bliver vist som tekst i stedet for at blive renderet

en: No Formatting
da_DK: Ingen formatering

en: Automatically add &lt;br&gt;
da_DK: Tilføj automatisk &lt;br&gt;

en: Automatically add paragraphs
da_DK: Tilføj automatisk afsnit

en: Controls how new lines are rendered
da_DK: Kontroller hvordan linjeskift vises

en: New Lines
da_DK: Linjeskift

en: Week Starts On
da_DK: Ugen starter

en: Save Format
da_DK: Gem format

[ctx: Date Picker JS weekHeader]
en: Wk
da_DK: Uge

[ctx: Date Picker JS prevText]
en: Prev
da_DK: Forrige

[ctx: Date Picker JS nextText]
en: Next
da_DK: Næste

[ctx: Date Picker JS currentText]
en: Today
da_DK: I dag

[ctx: Date Picker JS closeText]
en: Done
da_DK: Udført

en: Date Picker
da_DK: Datovælger

en: Width
da_DK: Bredde

en: Enter URL
da_DK: Indtast URL

en: Default Value
da_DK: Standardværdi

en: Displays text alongside the checkbox
da_DK: Viser tekst ved siden af checkboks

en: Message
da_DK: Besked

en: No
da_DK: Nej

en: Yes
da_DK: Ja

en: True / False
da_DK: Sand / Falsk

en: Row
da_DK: Række

en: Table
da_DK: Tabel

en: Block
da_DK: Blok

en: Specify the style used to render the selected fields
da_DK: Angiv stilen der bruges til at vise de valgte felter

en: Sub Fields
da_DK: Underfelter

en: Group
da_DK: Gruppe

en: Customize the map height
da_DK: Tilpas kortets højde

en: Height
da_DK: Højde

en: Set the initial zoom level
da_DK: Sæt standard zoom niveau

en: Center the initial map
da_DK: Kortets centrum fra start

en: Center
da_DK: Centrum

en: Search for address...
da_DK: Søg efter adresse...

en: Find current location
da_DK: Find nuværende lokation

en: Clear location
da_DK: Ryd lokation

en: Search
da_DK: Søg

en: Sorry, this browser does not support geolocation
da_DK: Beklager, denne browser understøtter ikke geolokation

en: Return Format
da_DK: Returformat

en: Custom:
da_DK: Tilpasset:

en: Display Format
da_DK: Visningsformat

en: Time Picker
da_DK: Tidsvælger

note: translators: counts for inactive field groups
en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Inaktivt <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Inaktive <span class="count">(%s)</span>

en: No Fields found in Trash
da_DK: Ingen felter fundet i papirkurven.

en: No Fields found
da_DK: Ingen felter fundet

en: Search Fields
da_DK: Søge felter

en: View Field
da_DK: Vis felt

en: New Field
da_DK: Nyt felt

en: Edit Field
da_DK: Rediger felt

en: Add New Field
da_DK: Tilføj nyt felt

en: Field
da_DK: Felt

en: Fields
da_DK: Felter

en: No Field Groups found in Trash
da_DK: Ingen gruppefelter fundet i papirkurven

en: No Field Groups found
da_DK: Ingen gruppefelter fundet

en: Search Field Groups
da_DK: Søg feltgrupper

en: View Field Group
da_DK: Vis feltgruppe

en: New Field Group
da_DK: Ny feltgruppe

en: Edit Field Group
da_DK: Rediger feltgruppe

en: Add New Field Group
da_DK: Tilføj ny feltgruppe

en: Add New
da_DK: Tilføj ny

en: Field Group
da_DK: Feltgruppe

en: Field Groups
da_DK: Feltgrupper

note: Description of the plugin
en: Customize WordPress with powerful, professional and intuitive fields.
da_DK: Tilpas WordPress med effektfulde, professionelle og intuitive felter.

en: Your ACF PRO license is no longer active. Please renew to continue to have access to updates, support, & PRO features.
da_DK: Din ACF PRO-licens er ikke længere aktiv. Forny venligst for fortsat adgang til opdateringer, support og PRO-funktioner.

en: Your license has expired. Please renew to continue to have access to updates, support &amp; PRO features.
da_DK: Din licens er udløbet. Forny venligst for fortsat adgang til opdateringer, support og PRO-funktioner.

en: Activate your license to enable access to updates, support &amp; PRO features.
da_DK: Aktivér din licens for at få adgang til opdateringer, support og PRO-funktioner.

en: A valid license is required to edit options pages.
da_DK: En gyldig licens er påkrævet for at redigere indstillingssider.

en: A valid license is required to edit field groups assigned to a block.
da_DK: En gyldig licens er påkrævet for at redigere feltgrupper, der er tildelt en blok.

en: Block type name is required.
da_DK: Bloktypens navn er påkrævet.

note: translators: The name of the block type
en: Block type "%s" is already registered.
da_DK: Bloktypen "%s" er allerede registreret.

en: The render template for this ACF Block was not found
da_DK: Render-skabelonen for denne ACF-blok blev ikke fundet

en: Switch to Edit
da_DK: Skift til redigering

en: Switch to Preview
da_DK: Skift til forhåndsvisning

en: Change content alignment
da_DK: Skift indholdsjustering

en: An error occurred when loading the preview for this block.
da_DK: Der opstod en fejl under indlæsning af forhåndsvisningen for denne blok.

en: An error occurred when loading the block in edit mode.
da_DK: Der opstod en fejl under indlæsning af blokken i redigeringstilstand.

en: Edit Block
da_DK: Rediger blok

en: Open Expanded Editor
da_DK: Åbn udvidet editor

en: The preview for this block couldn't be loaded. Review its content or settings for issues.
da_DK: Forhåndsvisningen af denne blok kunne ikke indlæses. Gennemgå indhold eller indstillinger for fejl.

en: ACF Block
da_DK: ACF-blok

note: translators: %s: Block type title
en: %s settings
da_DK: %s-indstillinger

en: This block contains no editable fields.
da_DK: Denne blok indeholder ingen redigerbare felter.

note: translators: %s: an admin URL to the field group edit screen
en: Assign a <a href="%s" target="_blank">field group</a> to add fields to this block.
da_DK: Tildel en <a href="%s" target="_blank">feltgruppe</a> for at tilføje felter til denne blok.

en: Options Updated
da_DK: Indstillinger er opdateret

note: translators: %1 A link to the updates page. %2 link to the pricing page
en: To enable updates, please enter your license key on the <a href="%1$s">Updates</a> page. If you don't have a license key, please see <a href="%2$s" target="_blank">details & pricing</a>.
da_DK: For at aktivere opdateringer, indtast venligst din licensnøgle på <a href="%1$s">Opdateringer</a>-siden. Hvis du ikke har en licensnøgle, se venligst <a href="%2$s" target="_blank">detaljer og priser</a>.

en: To enable updates, please enter your license key on the <a href="%1$s">Updates</a> page of the main site. If you don't have a license key, please see <a href="%2$s" target="_blank">details & pricing</a>.
da_DK: For at aktivere opdateringer, indtast venligst din licensnøgle på <a href="%1$s">Opdateringer</a>-siden på hovedsiden. Hvis du ikke har en licensnøgle, se venligst <a href="%2$s" target="_blank">detaljer og priser</a>.

en: Your defined license key has changed, but an error occurred when deactivating your old license
da_DK: Din angivne licensnøgle er ændret, men der opstod en fejl ved deaktivering af din gamle licens

en: Your defined license key has changed, but an error occurred when connecting to activation server
da_DK: Din angivne licensnøgle er ændret, men der opstod en fejl ved forbindelse til aktiveringsserveren

en: <strong>ACF PRO &mdash;</strong> Your license key has been activated successfully. Access to updates, support &amp; PRO features is now enabled.
da_DK: <strong>ACF PRO &mdash;</strong> Din licensnøgle er blevet aktiveret. Adgang til opdateringer, support og PRO-funktioner er nu aktiveret.

en: There was an issue activating your license key.
da_DK: Der opstod et problem med at aktivere din licensnøgle.

en: An error occurred when connecting to activation server
da_DK: Der opstod en fejl ved forbindelse til aktiveringsserveren

en: The ACF activation service is temporarily unavailable. Please try again later.
da_DK: ACF-aktiveringstjenesten er midlertidigt utilgængelig. Prøv venligst igen senere.

en: The ACF activation service is temporarily unavailable for scheduled maintenance. Please try again later.
da_DK: ACF-aktiveringstjenesten er midlertidigt utilgængelig pga. planlagt vedligeholdelse. Prøv venligst igen senere.

en: An upstream API error occurred when checking your ACF PRO license status. We will retry again shortly.
da_DK: Der opstod en API-fejl i kaldet til kontrol af din ACF PRO-licensstatus. Vi prøver igen om lidt.

en: Your license is not valid for this site URL. Please contact support for assistance.
da_DK: Din licens er ikke gyldig for denne side-URL. Kontakt venligst support for hjælp.

en: You have reached the activation limit for the license.
da_DK: Du har nået grænsen for aktiveringer for licensen.

en: View your licenses
da_DK: Se dine licenser

en: check again
da_DK: tjek igen

en: %1$s or %2$s.
da_DK: %1$s eller %2$s.

en: Your license key has expired and cannot be activated.
da_DK: Din licensnøgle er udløbet og kan ikke aktiveres.

en: View your subscriptions
da_DK: Se dine abonnementer

en: License key not found. Make sure you have copied your license key exactly as it appears in your receipt or your account.
da_DK: Licensnøgle ikke fundet. Sørg for at du har kopieret din licensnøgle præcis som den fremgår i din kvittering eller på din konto.

en: Your license key has been deactivated.
da_DK: Din licensnøgle er blevet deaktiveret.

en: Your license key has been activated successfully. Access to updates, support &amp; PRO features is now enabled.
da_DK: Din licensnøgle er blevet aktiveret. Adgang til opdateringer, support og PRO-funktioner er nu aktiveret.

note: translators: %s an untranslatable internal upstream error message
en: An unknown error occurred while trying to communicate with the ACF activation service: %s.
da_DK: Der opstod en ukendt fejl ved kommunikation med ACF-aktiveringstjenesten: %s.

en: Check again
da_DK: Tjek igen

en: Could not connect to the activation server
da_DK: Kunne ikke oprette forbindelse til aktiveringsserveren

note: translators: %s - URL to ACF updates page
en: Your license key is valid but not activated on this site. Please <a href="%s">deactivate</a> and then reactivate the license.
da_DK: Din licensnøgle er gyldig, men ikke aktiveret på denne side. <a href="%s">Deaktiver</a> venligst og genaktiver derefter licensen.

en: Your site URL has changed since last activating your license. We've automatically activated it for this site URL.
da_DK: Din side-URL er ændret siden sidste aktivering af licensen. Vi har automatisk aktiveret den for denne side-URL.

en: Your site URL has changed since last activating your license, but we weren't able to automatically reactivate it: %s
da_DK: Din side-URL er ændret siden sidste aktivering af licensen, men vi kunne ikke automatisk genaktivere den: %s

en: Publish
da_DK: Udgiv

en: No Custom Field Groups found for this options page. <a href="%s">Create a Custom Field Group</a>
da_DK: Ingen tilpassede feltgrupper fundet for denne indstillingsside. <a href="%s">Opret en tilpasset feltgruppe</a>

en: <strong>Error</strong>. Could not connect to the update server
da_DK: <strong>Fejl</strong>. Kunne ikke oprette forbindelse til opdateringsserveren

note: translators: %s the version of WordPress required for this ACF update
en: An update to ACF is available, but it is not compatible with your version of WordPress. Please upgrade to WordPress %s or newer to update ACF.
da_DK: En opdatering til ACF er tilgængelig, men den er ikke kompatibel med din version af WordPress. Opgrader venligst til WordPress %s eller nyere for at opdatere ACF.

en: <strong>Error</strong>. Could not authenticate update package. Please check again or deactivate and reactivate your ACF PRO license.
da_DK: <strong>Fejl</strong>. Kunne ikke godkende opdateringspakken. Tjek venligst igen eller deaktivér og genaktivér din ACF PRO-licens.

en: <strong>Error</strong>. Your license for this site has expired or been deactivated. Please reactivate your ACF PRO license.
da_DK: <strong>Fejl</strong>. Din licens for denne side er udløbet eller blevet deaktiveret. Genaktivér venligst din ACF PRO-licens.

en: Allows you to select and display existing fields. It does not duplicate any fields in the database, but loads and displays the selected fields at run-time. The Clone field can either replace itself with the selected fields or display the selected fields as a group of subfields.
da_DK: Giver dig mulighed for at vælge og vise eksisterende felter. Det duplikerer ikke felter i databasen, men indlæser og viser de valgte felter dynamisk. Klon-feltet kan enten erstatte sig selv med de valgte felter eller vise de valgte felter som en gruppe af underfelter.

en: Select one or more fields you wish to clone
da_DK: Vælg et eller flere felter du vil klone

en: Display
da_DK: Visning

en: Specify the style used to render the clone field
da_DK: Angiv stilen der bruges til at vise klon-feltet

en: Group (displays selected fields in a group within this field)
da_DK: Gruppe (viser valgte felter i en gruppe inden i dette felt)

en: Seamless (replaces this field with selected fields)
da_DK: Integreret (erstatter dette felt med valgte felter)

en: Labels will be displayed as %s
da_DK: Labels vises som %s

en: Prefix Field Labels
da_DK: Præfiks felt-labels

en: Values will be saved as %s
da_DK: Værdier gemmes som %s

en: Prefix Field Names
da_DK: Præfiks feltnavne

en: Unknown field
da_DK: Ukendt felt

en: Unknown field group
da_DK: Ukendt feltgruppe

en: All fields from %s field group
da_DK: Alle felter fra feltgruppen %s

en: Allows you to define, create and manage content with total control by creating layouts that contain subfields that content editors can choose from.
da_DK: Giver dig mulighed for at definere, oprette og administrere indhold med fuld kontrol ved at oprette layouts, der indeholder underfelter, som indholdsredaktører kan vælge imellem.

en: Add Row
da_DK: Tilføj række

en: Delete Layout
da_DK: Slet layout

note: translators: %s - Name of the Flexible content layout
en: Delete %s
da_DK: Slet %s

en: Are you sure you want to delete the layout?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette layoutet?

note: translators: %s - Name of the Flexible content layout
en: Are you sure you want to delete %s?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette %s?

en: Rename Layout
da_DK: Omdøb layout

en: Rename
da_DK: Omdøb

en: New Label
da_DK: Ny label

en: Remove Custom Label
da_DK: Fjern brugerdefineret label

en: This field requires at least {min} {label} {identifier}
da_DK: Dette felt kræver mindst {min} {label} {identifier}

en: This field has a limit of {max} {label} {identifier}
da_DK: Dette felt har en grænse på {max} {label} {identifier}

en: Maximum rows reached ({max})
da_DK: Maksimum antal rækker nået ({max})

en: Maximum {label} {identifier} reached ({max})
da_DK: Maksimum {label} {identifier} nået ({max})

en: {available} {label} {identifier} available (max {max})
da_DK: {available} {label} {identifier} tilgængelig (maks. {max})

en: {required} {label} {identifier} required (min {min})
da_DK: {required} {label} {identifier} påkrævet (min. {min})

en: Flexible Content requires at least 1 layout
da_DK: Fleksibelt indhold kræver mindst 1 layout

en: Duplicate Layout
da_DK: Duplikér layout

en: Add New Layout
da_DK: Tilføj nyt layout

en: Add Layout
da_DK: Tilføj layout

en: Min
da_DK: Min.

en: Max
da_DK: Maks.

en: Minimum Layouts
da_DK: Minimum layouts

en: Maximum Layouts
da_DK: Maksimum layouts

en: Button Label
da_DK: Knaptekst

en: %s must be of type array or null.
da_DK: %s skal være af typen array eller null.

en: %1$s must contain at least %2$s %3$s layout. | %1$s must contain at least %2$s %3$s layouts.
da_DK[0]: %1$s skal indeholde mindst %2$s %3$s layout.
da_DK[1]: %1$s skal indeholde mindst %2$s %3$s layouts.

en: %1$s must contain at most %2$s %3$s layout. | %1$s must contain at most %2$s %3$s layouts.
da_DK[0]: %1$s må højst indeholde %2$s %3$s layout.
da_DK[1]: %1$s må højst indeholde %2$s %3$s layouts.

en: An interactive interface for managing a collection of attachments, such as images.
da_DK: En interaktiv grænseflade til at administrere en samling af vedhæftede filer, såsom billeder.

en: Add Image to Gallery
da_DK: Tilføj billede til galleri

en: Maximum selection reached
da_DK: Maksimalt antal valgt

en: Length
da_DK: Længde

en: Caption
da_DK: Billedtekst

en: Alt Text
da_DK: Alternativ tekst

en: Add to gallery
da_DK: Tilføj til galleri

en: Bulk actions
da_DK: Massehandlinger

en: Sort by date uploaded
da_DK: Sortér efter uploaddato

en: Sort by date modified
da_DK: Sortér efter ændringsdato

en: Sort by title
da_DK: Sortér efter titel

en: Reverse current order
da_DK: Omvend nuværende rækkefølge

en: Close
da_DK: Luk

en: Minimum Selection
da_DK: Minimum valg

en: Maximum Selection
da_DK: Maksimum valg

en: Insert
da_DK: Indsæt

en: Specify where new attachments are added
da_DK: Angiv hvor nye vedhæftede filer tilføjes

en: Append to the end
da_DK: Tilføj til sidst

en: Prepend to the beginning
da_DK: Tilføj i starten

en: Provides a solution for repeating content such as slides, team members, and call-to-action tiles, by acting as a parent to a set of subfields which can be repeated again and again.
da_DK: Giver en løsning til gentaget indhold som slides, teammedlemmer og call-to-action-felter ved at fungere som forælder til et sæt underfelter, der kan gentages igen og igen.

en: Minimum rows not reached ({min} rows)
da_DK: Minimum antal rækker ikke nået ({min} rækker)

en: Maximum rows reached ({max} rows)
da_DK: Maksimum antal rækker nået ({max} rækker)

en: Error loading page
da_DK: Fejl ved indlæsning af side

en: Order will be assigned upon save
da_DK: Rækkefølge bliver sat ved gem

en: Useful for fields with a large number of rows.
da_DK: Nyttigt for felter med et stort antal rækker.

en: Rows Per Page
da_DK: Rækker pr. side

en: Set the number of rows to be displayed on a page.
da_DK: Angiv antallet af rækker der vises på en side.

en: Minimum Rows
da_DK: Minimum rækker

en: Maximum Rows
da_DK: Maksimum rækker

en: Collapsed
da_DK: Sammenfoldet

en: Select a sub field to show when row is collapsed
da_DK: Vælg et underfelt der vises når rækken er sammenfoldet

en: Invalid field key or name.
da_DK: Ugyldig feltnøgle eller navn.

en: There was an error retrieving the field.
da_DK: Der opstod en fejl ved hentning af feltet.

en: Click to reorder
da_DK: Klik for at omarrangere

en: Click to toggle
da_DK: Klik for at skifte

en: Add row
da_DK: Tilføj række

en: Duplicate row
da_DK: Dupliker række

en: Remove row
da_DK: Fjern række

en: Current Page
da_DK: Nuværende side

en: First Page
da_DK: Første side

en: Previous Page
da_DK: Forrige side

[ctx: paging]
note: translators: 1: Current page, 2: Total pages.
en: %1$s of %2$s
da_DK: %1$s af %2$s

en: Next Page
da_DK: Næste side

en: Last Page
da_DK: Sidste side

en: No block types exist
da_DK: Der findes ingen bloktyper

en: Select options page...
da_DK: Vælg indstillingsside...

en: Add New Options Page
da_DK: Tilføj ny indstillingsside

en: Edit Options Page
da_DK: Rediger indstillingsside

en: New Options Page
da_DK: Ny indstillingsside

en: View Options Page
da_DK: Vis indstillingsside

en: Search Options Pages
da_DK: Søg i indstillingssider

en: No Options Pages found
da_DK: Ingen indstillingssider fundet

en: No Options Pages found in Trash
da_DK: Ingen indstillingssider fundet i papirkurven

en: The menu slug must only contain lower case alphanumeric characters, underscores or dashes.
da_DK: Menu-slug'en må kun indeholde små bogstaver, tal, understreger eller bindestreger.

en: This Menu Slug is already in use by another ACF Options Page.
da_DK: Denne menu-slug bruges allerede af en anden ACF-indstillingsside.

en: Options page deleted.
da_DK: Indstillingsside slettet.

en: Options page updated.
da_DK: Indstillingsside opdateret.

en: Options page saved.
da_DK: Indstillingsside gemt.

en: Options page submitted.
da_DK: Indstillingsside indsendt.

en: Options page scheduled for.
da_DK: Indstillingsside planlagt til.

en: Options page draft updated.
da_DK: Indstillingsside-kladde opdateret.

note: translators: %s options page name
en: %s options page updated
da_DK: %s indstillingsside opdateret

note: translators: %s options page name
en: %s options page created
da_DK: %s indstillingsside oprettet

en: Link existing field groups
da_DK: Link eksisterende feltgrupper

en: No Parent
da_DK: Ingen forælder

en: The provided Menu Slug already exists.
da_DK: Den angivne menu-slug findes allerede.

note: translators: %s number of post types activated
en: Options page activated. | %s options pages activated.
da_DK[0]: Indstillingsside aktiveret.
da_DK[1]: %s indstillingssider aktiveret.

note: translators: %s number of post types deactivated
en: Options page deactivated. | %s options pages deactivated.
da_DK[0]: Indstillingsside deaktiveret.
da_DK[1]: %s indstillingssider deaktiveret.

note: translators: %s number of post types duplicated
en: Options page duplicated. | %s options pages duplicated.
da_DK[0]: Indstillingsside duplikeret.
da_DK[1]: %s indstillingssider duplikeret.

note: translators: %s number of post types synchronized
en: Options page synchronized. | %s options pages synchronized.
da_DK[0]: Indstillingsside synkroniseret.
da_DK[1]: %s indstillingssider synkroniseret.

en: Deactivate License
da_DK: Deaktivér licens

en: Activate License
da_DK: Aktivér licens

[ctx: license status]
en: Inactive
da_DK: Inaktiv

[ctx: license status]
en: Cancelled
da_DK: Annulleret

[ctx: license status]
en: Expired
da_DK: Udløbet

[ctx: license status]
en: Active
da_DK: Aktiv

en: Subscription Status
da_DK: Abonnementsstatus

en: Subscription Type
da_DK: Abonnementstype

en: Lifetime -
da_DK: Livstid -

en: Subscription Expires
da_DK: Abonnement udløber

en: Subscription Expired
da_DK: Abonnement udløbet

en: Renew Subscription
da_DK: Forny abonnement

en: License Information
da_DK: Licensinformation

en: License Key
da_DK: Licensnøgle

en: Recheck License
da_DK: Tjek licens igen

en: Your license key is defined in wp-config.php.
da_DK: Din licensnøgle er defineret i wp-config.php.

en: View pricing & purchase
da_DK: Se priser og køb

note: translators: %s - link to ACF website
en: Don't have an ACF PRO license? %s
da_DK: Har du ikke en ACF PRO-licens? %s

en: Update Information
da_DK: Opdateringsinformation

en: Current Version
da_DK: Nuværende version

en: Latest Version
da_DK: Seneste version

en: Update Available
da_DK: Opdatering tilgængelig

en: Upgrade Notice
da_DK: Opgraderingsmeddelelse

en: Check For Updates
da_DK: Søg efter opdateringer

en: Enter your license key to unlock updates
da_DK: Indtast din licensnøgle for at låse opdateringer op

en: Update Plugin
da_DK: Opdatér plugin

en: Updates must be manually installed in this configuration
da_DK: Opdateringer skal installeres manuelt i denne konfiguration

en: Update ACF in Network Admin
da_DK: Opdatér ACF i netværksadministration

en: Please reactivate your license to unlock updates
da_DK: Genaktivér venligst din licens for at få adgang til opdateringer

en: Please upgrade WordPress to update ACF
da_DK: Opgrader venligst WordPress for at opdatere ACF

en: Dashicon class name
da_DK: Dashicon-klassenavn

note: translators: %s = "dashicon class name", link to the WordPress dashicon documentation.
en: The icon used for the options page menu item in the admin dashboard. Can be a URL or %s to use for the icon.
da_DK: Ikonet der bruges til indstillingssidens menupunkt i administratorpanelet. Kan være en URL eller %s til brug som ikon.

en: Menu Title
da_DK: Menutitel

en: Learn more about menu positions.
da_DK: Lær mere om menupositioner.

note: translators: %s - link to WordPress docs to learn more about menu positions.
en: The position in the menu where this page should appear. %s
da_DK: Positionen i menuen hvor denne side skal vises. %s

en: The position in the menu where this child page should appear. The first child page is 0, the next is 1, etc.
da_DK: Positionen i menuen hvor denne underside skal vises. Den første underside er 0, den næste er 1, osv.

en: Redirect to Child Page
da_DK: Omdiriger til underside

en: When child pages exist for this parent page, this page will redirect to the first child page.
da_DK: Når der findes undersider for denne forældreside, vil denne side omdirigere til den første underside.

en: A descriptive summary of the options page.
da_DK: En beskrivende opsummering af indstillingssiden.

en: Update Button Label
da_DK: Opdateringsknap-tekst

en: The label used for the submit button which updates the fields on the options page.
da_DK: Teksten der bruges til gem-knappen, som opdaterer felterne på indstillingssiden.

en: Updated Message
da_DK: Besked ved opdatering

en: The message that is displayed after successfully updating the options page.
da_DK: Beskeden der vises efter vellykket opdatering af indstillingssiden.

en: Updated Options
da_DK: Indstillinger opdateret

en: Capability
da_DK: Rettighed

en: The capability required for this menu to be displayed to the user.
da_DK: Den påkrævede rettighed for at denne menu vises for brugeren.

en: Data Storage
da_DK: Datalagring

en: By default, the option page stores field data in the options table. You can make the page load field data from a post, user, or term.
da_DK: Som standard gemmer indstillingssiden feltdata i options-tabellen. Du kan lade siden hente feltdata fra et indlæg, bruger eller term.

en: Custom Storage
da_DK: Tilpasset lagring

en: Learn more about available settings.
da_DK: Lær mere om tilgængelige indstillinger.

note: translators: %s = link to learn more about storage locations.
en: Set a custom storage location. Can be a numeric post ID (123), or a string (`user_2`). %s
da_DK: Angiv en tilpasset lagringsplacering. Kan være et numerisk indlægs-ID (123) eller en streng (`user_2`). %s

en: Autoload Options
da_DK: Autoload indstillinger

en: Improve performance by loading the fields in the option records automatically when WordPress loads.
da_DK: Forbedr ydeevnen ved automatisk at indlæse felterne i indstillingsposterne, når WordPress starter.

en: Page Title
da_DK: Sidetitel

note: translators: example options page name
en: Site Settings
da_DK: Sideindstillinger

en: Menu Slug
da_DK: Menu-slug

en: Parent Page
da_DK: Forældreside

en: Add Your First Options Page
da_DK: Tilføj din første indstillingsside

en: More layout actions...
da_DK: Flere layout-handlinger...

en: Toggle layout
da_DK: Skift layout

note: translators: %s the button label used for adding a new layout.
en: Click the "%s" button below to start creating your layout
da_DK: Klik på "%s"-knappen nedenfor for at begynde at oprette dit layout

en: Expand All
da_DK: Udvid alle

en: Collapse All
da_DK: Sammenfold alle

en: Disable
da_DK: Deaktivér

en: Enable
da_DK: Aktivér
