Advanced Custom Fields - en to fr_FR translation catalogue (1562 entries)

en: #
fr_FR: N°

en: %1$s (%2$s) - rendered via %3$s
fr_FR: %1$s (%2$s) - rendu via %3$s

en: %1$s ACF now automatically escapes unsafe HTML when rendered by <code>the_field</code> or the ACF shortcode. We've detected the output of some of your fields has been modified by this change, but this may not be a breaking change. %2$s.
fr_FR: %1$s ACF renvoi désormais automatiquement au HTML non sécurisé lorsqu’il est rendu par <code>the_field</code> ou le code court ACF. Nous avons détecté que le résultat de certains de vos champs a été modifié par ce changement, mais il ne s’agit peut-être pas d’un changement radical. %2$s.

en: %1$s is not one of %2$s
fr_FR: %1$s n’est pas l’un des %2$s

en: %1$s must be of post type %2$s. | %1$s must be of one of the following post types: %2$s
fr_FR[0]: %1$s doit être une publication de type %2$s.
fr_FR[1]: %1$s doit appartenir à l’un des types de publication suivants : %2$s

en: %1$s must contain at least %2$s %3$s layout. | %1$s must contain at least %2$s %3$s layouts.
fr_FR[0]: Le champ %1$s doit contenir au moins %2$s %3$s disposition.
fr_FR[1]: Le champ %1$s doit contenir au moins %2$s %3$s dispositions.

en: %1$s must contain at most %2$s %3$s layout. | %1$s must contain at most %2$s %3$s layouts.
fr_FR[0]: Le champ %1$s doit contenir au maximum %2$s %3$s disposition.
fr_FR[1]: Le champ %1$s doit contenir au maximum %2$s %3$s dispositions.

en: %1$s must have a user with the %2$s role. | %1$s must have a user with one of the following roles: %2$s
fr_FR[0]: %1$s doit avoir un compte avec le rôle %2$s.
fr_FR[1]: %1$s doit avoir un compte avec l’un des rôles suivants : %2$s

en: %1$s must have a valid post ID.
fr_FR: %1$s doit avoir un ID de publication valide.

en: %1$s must have a valid user ID.
fr_FR: %1$s doit avoir un ID de compte valide.

en: %1$s must have term %2$s. | %1$s must have one of the following terms: %2$s
fr_FR[0]: %1$s doit contenir le terme %2$s.
fr_FR[1]: %1$s doit contenir l’un des termes suivants : %2$s

en: %1$s requires at least %2$s selection | %1$s requires at least %2$s selections
fr_FR[0]: %1$s requiert au moins %2$s sélection
fr_FR[1]: %1$s requiert au moins %2$s sélections

en: %d fields require attention
fr_FR: %d champs nécessitent votre attention

en: %s Archives
fr_FR: Archives des %s

en: %s Attributes
fr_FR: Attributs des %s

en: %s Field
fr_FR: Champ %s

en: %s Link
fr_FR: Lien %s

en: %s added
fr_FR: %s ajouté

en: %s already exists
fr_FR: %s existe déjà

en: %s fields
fr_FR: %s champs

en: %s is a required property of acf.
fr_FR: %s est une propriété nécessaire d’ACF.

en: %s list
fr_FR: Liste %s

en: %s list navigation
fr_FR: Navigation dans la liste %s

en: %s must be of type array or null.
fr_FR: la valeur de %s doit être un tableau ou null.

en: %s post type created
fr_FR: %s type de publication créé

en: %s post type updated
fr_FR: Type de publication %s mis à jour

en: %s published privately.
fr_FR: %s publié en privé.

en: %s published.
fr_FR: %s publié.

en: %s requires a valid attachment ID when type is set to media_library.
fr_FR: %s nécessite un ID de pièce jointe valide lorsque le type est défini sur media_library.

en: %s requires a valid attachment ID.
fr_FR: %s nécessite un ID de fichier jointe valide.

en: %s reverted to draft.
fr_FR: %s repassé en brouillon.

en: %s scheduled.
fr_FR: %s planifié.

en: %s settings
fr_FR: Réglages de %s

en: %s taxonomy created
fr_FR: %s taxonomie créée

en: %s taxonomy updated
fr_FR: Taxonomie %s mise à jour

en: %s updated.
fr_FR: %s mis à jour.

en: %s value is required
fr_FR: La valeur %s est obligatoire

en: '%s' is not a valid email address
fr_FR: « %s » n’est pas une adresse e-mail valide

en: 'High' position not supported in the Block Editor
fr_FR: La position « Haute » n’est pas prise en charge par l’éditeur de bloc

en: (Duplicated from %s)
fr_FR:  (Dupliqué depuis %s)

en: (no label)
fr_FR: (aucun libellé)

en: (no title)
fr_FR: (aucun titre)

en: (this field)
fr_FR: (ce champ)

en: . The Custom Post Type UI plugin can be deactivated.
fr_FR: . L’extension Custom Post Type UI peut être désactivée.

en: 1 field requires attention
fr_FR: Un champ nécessite votre attention

en: 4 Months Free
fr_FR: 4 mois gratuits

en: <a href="%s" target="_blank">Discussions</a>. We have an active and friendly community on our Community Forums who may be able to help you figure out the 'how-tos' of the ACF world.
fr_FR: <a href="%s" target="_blank">Discussions</a>. Nous avons une communauté active et amicale sur nos forums communautaires qui peut vous aider à comprendre le fonctionnement de l’écosystème ACF.

en: <a href="%s" target="_blank">Documentation</a>. Our extensive documentation contains references and guides for most situations you may encounter.
fr_FR: <a href="%s" target="_blank">Documentation</a>. Notre documentation complète contient des références et des guides pour la plupart des situations que vous pouvez rencontrer.

en: <a href="%s" target="_blank">Help Desk</a>. The support professionals on our Help Desk will assist with your more in depth, technical challenges.
fr_FR: <a href="%s" target="_blank">Service d’assistance</a>. Les professionnels du support de notre service d’assistance vous aideront à résoudre vos problèmes techniques les plus complexes.

en: <b>ACF Activation Error</b>
fr_FR: <b>Erreur d’activation d’ACF</b>

en: <b>ACF Activation Error</b>. An error occurred when connecting to activation server
fr_FR: <b>Erreur d’activation d’ACF</b>. Une erreur est survenue lors de la connexion au serveur d’activation

en: <b>ACF Activation Error</b>. Could not connect to activation server
fr_FR: <b>Erreur d’activation d’ACF</b>. Impossible de se connecter au serveur d’activation

en: <b>ACF Activation Error</b>. Your defined license key has changed, but an error occurred when connecting to activation server
fr_FR: <b>Erreur d’activation d’ACF</b>. Votre clé de licence définie a été modifiée, mais une erreur est survenue lors de la connexion au serveur d’activation

en: <b>ACF Activation Error</b>. Your defined license key has changed, but an error occurred when deactivating your old licence
fr_FR: <b>Erreur d’activation d’ACF</b>. Votre clé de licence a été modifiée, mais une erreur est survenue lors de la désactivation de votre précédente licence

en: <b>Error</b>. Could not authenticate update package. Please check again or deactivate and reactivate your ACF PRO license.
fr_FR: <b>Erreur</b>. Impossible d’authentifier la mise à jour. Merci d’essayer à nouveau et si le problème persiste, désactivez et réactivez votre licence ACF PRO.

en: <b>Error</b>. Could not connect to update server
fr_FR: <b>Erreur</b>. Impossible de joindre le serveur

en: <b>Error</b>. Your license for this site has expired or been deactivated. Please reactivate your ACF PRO license.
fr_FR: <b>Erreur</b>. La licence pour ce site a expiré ou a été désactivée. Veuillez réactiver votre licence ACF PRO.

en: <b>Select</b> items to <b>hide</b> them from the edit screen.
fr_FR: <b>Sélectionner</b> les éléments à <b>masquer</b> sur l’écran de modification.

en: <strong>Error</strong>: %s
fr_FR: <strong>Erreur</strong> : %s

en: A PHP function name to be called for sanitizing taxonomy data saved from a meta box.
fr_FR: Un nom de fonction PHP à appeler pour nettoyer les données de taxonomie enregistrées à partir d’une boîte méta.

en: A basic text input, useful for storing single string values.
fr_FR: Une entrée de texte de base, utile pour stocker des valeurs de chaîne unique.

en: A basic textarea input for storing paragraphs of text.
fr_FR: Une entrée de zone de texte de base pour stocker des paragraphes de texte.

en: A descriptive summary of the post type.
fr_FR: Un résumé descriptif du type de publication.

en: A descriptive summary of the taxonomy.
fr_FR: Un résumé descriptif de la taxonomie.

en: A descriptive summary of the term.
fr_FR: Un résumé descriptif du terme.

en: A dropdown list with a selection of choices that you specify.
fr_FR: Une liste déroulante avec une sélection de choix que vous spécifiez.

en: A dual-column interface to select one or more posts, pages, or custom post type items to create a relationship with the item that you're currently editing. Includes options to search and filter.
fr_FR: Une interface à deux colonnes pour choisir une ou plusieurs publications, pages ou éléments de type publication personnalisés afin de créer une relation avec l’élément que vous êtes en train de modifier. Inclut des options de recherche et de filtrage.

en: A group of buttons with values that you specify, users can choose one option from the values provided.
fr_FR: Un groupe de boutons avec des valeurs que vous spécifiez, les utilisateurs/utilisatrices peuvent choisir une option parmi les valeurs fournies.

en: A group of checkbox inputs that allow the user to select one, or multiple values that you specify.
fr_FR: Un groupe de case à cocher autorisant l’utilisateur/utilisatrice à sélectionner une ou plusieurs valeurs que vous spécifiez.

en: A group of radio button inputs that allows the user to make a single selection from values that you specify.
fr_FR: Groupe d’entrées de boutons radio qui permet à l’utilisateur d’effectuer une sélection unique parmi les valeurs que vous spécifiez.

en: A link to a %s
fr_FR: Un lien vers un %s

en: A link to a %s.
fr_FR: Un lien vers un %s.

en: A link to a post.
fr_FR: Un lien vers une publication.

en: A link to a tag
fr_FR: Un lien vers une étiquette

en: A text input specifically designed for storing email addresses.
fr_FR: Une saisie de texte spécialement conçue pour stocker des adresses e-mail.

en: A text input specifically designed for storing web addresses.
fr_FR: Une saisie de texte spécialement conçue pour stocker des adresses web.

en: A toggle that allows you to pick a value of 1 or 0 (on or off, true or false, etc). Can be presented as a stylized switch or checkbox.
fr_FR: Une permutation qui vous permet de choisir une valeur de 1 ou 0 (actif ou inactif, vrai ou faux, etc.). Peut être présenté sous la forme de commutateur stylisé ou de case à cocher.

en: ACF <a href="%s" target="_blank">options pages</a> are custom admin pages for managing global settings via fields. You can create multiple pages and sub-pages.
fr_FR: <a href="%s" target="_blank">Les pages d’options</a> ACF sont des pages d’administration personnalisées pour gérer des réglages globaux via des champs. Vous pouvez créer plusieurs pages et sous-pages.

en: ACF Blocks
fr_FR: Blocs ACF

en: ACF PRO
fr_FR: ACF Pro

en: ACF PRO Feature
fr_FR: Fonctionnalité ACF PRO

en: ACF PRO Logo
fr_FR: Logo ACF PRO

en: ACF PRO logo
fr_FR: Logo ACF PRO

en: ACF uses <a href="%s" target="_blank">field groups</a> to group custom fields together, and then attach those fields to edit screens.
fr_FR: ACF utilise <a href="%s" target="_blank">des groupes de champs</a> pour grouper des champs personnalisés et les associer aux écrans de modification.

en: ACF was unable to perform validation because no nonce was received by the server.
fr_FR: ACF n’a pas pu effectuer la validation car aucun jeton de sécurité n’a été reçu par le serveur.

en: ACF was unable to perform validation because the provided nonce failed verification.
fr_FR: ACF n’a pas pu effectuer la validation car le jeton de sécurité fourni a échoué à la vérification.

en: Accordion
fr_FR: Accordéon

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Activate License
fr_FR: Activer votre licence

en: Activate this item
fr_FR: Activer cet élément

en: Active
fr_FR: Actif

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Actif <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Actifs <span class="count">(%s)</span>

en: Active Plugins
fr_FR: Extensions actives

en: Active Theme
fr_FR: Thème actif

en: Active post types are enabled and registered with WordPress.
fr_FR: Les types de publication actifs sont activés et enregistrés avec WordPress.

en: Active taxonomies are enabled and registered with WordPress.
fr_FR: Les taxonomies actives sont activées et enregistrées avec WordPress.

en: Activity Icon
fr_FR: Icône d’activité

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add 'other' choice to allow for custom values
fr_FR: Ajouter le choix « Autre » pour autoriser les valeurs personnalisées

en: Add / Edit
fr_FR: Ajouter/Modifier

en: Add Custom
fr_FR: Ajouter une personalisation

en: Add Field
fr_FR: Ajouter un champ

en: Add Field Group
fr_FR: Ajouter un groupe de champs

en: Add File
fr_FR: Ajouter un fichier

en: Add Image
fr_FR: Ajouter image

en: Add Image to Gallery
fr_FR: Ajouter l’image à la galerie

en: Add Layout
fr_FR: Ajouter une disposition

en: Add New
fr_FR: Ajouter

en: Add New %s
fr_FR: Ajouter %s

en: Add New Field
fr_FR: Ajouter un nouveau champ

en: Add New Field Group
fr_FR: Ajouter un groupe de champs

en: Add New Item
fr_FR: Ajouter un nouvel élément

en: Add New Layout
fr_FR: Ajouter une disposition

en: Add New Post
fr_FR: Ajouter une nouvelle publication

en: Add New Post Type
fr_FR: Ajouter un nouveau type de publication personnalisé

en: Add New Tag
fr_FR: Ajouter une nouvelle étiquette

en: Add New Taxonomy
fr_FR: Ajouter une nouvelle taxonomie

en: Add Options Page
fr_FR: Ajouter une page d’options

en: Add Or Remove Items
fr_FR: Ajouter ou supprimer des éléments

en: Add Page Icon
fr_FR: Icône Ajouter une page

en: Add Post Type
fr_FR: Ajouter un type de publication

en: Add Row
fr_FR: Ajouter un élément

en: Add Taxonomy
fr_FR: Ajouter une taxonomie

en: Add Toggle All
fr_FR: Ajouter « Tout basculer »

en: Add Your First Field
fr_FR: Ajouter votre premier champ

en: Add Your First Field Group
fr_FR: Ajouter votre premier groupe de champs

en: Add Your First Post Type
fr_FR: Ajouter votre premier type de publication

en: Add Your First Taxonomy
fr_FR: Ajouter votre première taxonomie

en: Add fields
fr_FR: Ajouter des champs

en: Add fields to %s
fr_FR: Ajouter des champs à %s

en: Add layout
fr_FR: Ajouter une disposition

en: Add new choice
fr_FR: Ajouter un nouveau choix

en: Add or remove %s
fr_FR: Ajouter ou retirer %s

en: Add or remove tags
fr_FR: Ajouter ou retirer des étiquettes

en: Add row
fr_FR: Ajouter un élément

en: Add rule group
fr_FR: Ajouter un groupe de règles

en: Add this %s to the location rules of the selected field groups.
fr_FR: Ajoutez ce(tte) %s aux règles de localisation des groupes de champs sélectionnés.

en: Add title
fr_FR: Ajouter un titre

en: Add to gallery
fr_FR: Ajouter à la galerie

en: Adds 'Post Type Archive' items with this label to the list of posts shown when adding items to an existing menu in a CPT with archives enabled. Only appears when editing menus in 'Live Preview' mode and a custom archive slug has been provided.
fr_FR: Ajoute les éléments « Archive de types de publication » avec ce libellé à la liste des publications affichées lors de l’ajout d’éléments à un menu existant dans un CPT avec les archives activées. N’apparaît que lors de l’édition des menus en mode « Aperçu en direct » et qu’un identifiant d”URL d’archive personnalisé a été fourni.

en: Admin Menu Parent
fr_FR: Parent du menu d’administration

en: Admin editor navigation in the sidebar menu.
fr_FR: Navigation de l’éditeur d’administration dans le menu de la colonne latérale.

en: Admin menu name for the post type.
fr_FR: Nom du menu d’administration pour le type de publication.

en: Advanced
fr_FR: Avancé

en: Advanced Configuration
fr_FR: Configuration avancée

en: Advanced Custom Fields and Advanced Custom Fields PRO should not be active at the same time. We've automatically deactivated Advanced Custom Fields PRO.
fr_FR: Advanced Custom Fields et Advanced Custom Fields Pro ne doivent pas être actives en même temps. Nous avons automatiquement désactivé Advanced Custom Fields Pro.

en: Advanced Custom Fields and Advanced Custom Fields PRO should not be active at the same time. We've automatically deactivated Advanced Custom Fields.
fr_FR: Advanced Custom Fields et Advanced Custom Fields Pro ne doivent pas être actives en même temps. Nous avons automatiquement désactivé Advanced Custom Fields.

en: Advanced Custom Fields logo
fr_FR: Logo Advanced Custom Fields

en: Advanced Settings
fr_FR: Réglages avancés

en: Airplane Icon
fr_FR: Icône d’avion

en: Album Icon
fr_FR: Icône d’album

en: All
fr_FR: Tous

en: All %s
fr_FR: Tous les %s

en: All %s formats
fr_FR: Tous les formats %s

en: All Items
fr_FR: Tous les éléments

en: All Posts
fr_FR: Toutes les publications

en: All Tags
fr_FR: Toutes les étiquettes

en: All fields from %s field group
fr_FR: Tous les champs du groupe %s

en: All images
fr_FR: Toutes les images

en: All post types
fr_FR: Tous les types de publication

en: All taxonomies
fr_FR: Toutes les taxonomies

en: All user roles
fr_FR: Tous les rôles de comptes

en: Allow 'custom' values to be added
fr_FR: Autoriser l’ajout de valeurs personnalisées

en: Allow Access to Value in Editor UI
fr_FR: Autoriser l’accès à la valeur dans l’interface de l’éditeur

en: Allow Archives URLs
fr_FR: Afficher les URL des archives

en: Allow Custom Values
fr_FR: Autoriser les valeurs personnalisées

en: Allow HTML markup to display as visible text instead of rendering
fr_FR: Permet l’affichage du code HTML à l’écran au lieu de l’interpréter

en: Allow Null
fr_FR: Autoriser une valeur vide

en: Allow Other Choice
fr_FR: Autoriser un autre choix

en: Allow content editors to access and display the field value in the editor UI using Block Bindings or the ACF Shortcode. %s
fr_FR: Autoriser aux éditeurs et éditrices de contenu d’accéder à la valeur du champ et de l’afficher dans l’interface de l’éditeur en utilisant les blocs bindings ou le code court ACF. %s

en: Allow content editors to create new options by typing in the Select input. Multiple options can be created from a comma separated string.
fr_FR: Autoriser les éditeurs/éditrices de contenu à créer de nouvelles options en saisissant dans la liste déroulante. Des options multiples peuvent être créées en séparant les chaînes par une virgule.

en: Allow items to be added to menus in the 'Appearance' > 'Menus' screen. Must be turned on in 'Screen options'.
fr_FR: Autorisez l’ajout d’éléments aux menus dans l’écran « Apparence » > « Menus ». Doit être activé dans « Options de l’écran ».

en: Allow new terms to be created whilst editing
fr_FR: Autoriser la création de nouveaux termes pendant la modification

en: Allow the post type to be exported from 'Tools' > 'Export'.
fr_FR: Autoriser l’exportation du type de publication depuis « Outils » > « Exporter ».

en: Allow this accordion to open without closing others.
fr_FR: Autoriser l’ouverture de cet accordéon sans fermer les autres.

en: Allowed File Types
fr_FR: Types de fichiers autorisés

en: Allowed file types
fr_FR: Types de fichiers autorisés

en: Allows the selection of one or more taxonomy terms based on the criteria and options specified in the fields settings.
fr_FR: Permet de choisir un ou plusieurs termes de taxonomie en fonction des critères et options spécifiés dans les réglages des champs.

en: Allows the selection of one or more users which can be used to create relationships between data objects.
fr_FR: Autorise la sélection d’un ou plusieurs comptes pouvant être utilisés pour créer des relations entre les objets de données.

en: Allows you to define, create and manage content with total control by creating layouts that contain subfields that content editors can choose from.
fr_FR: Vous permet de définir, créer et gérer des contenus avec un contrôle total : les éditeurs peuvent créer des mises en page en sélectionnant des dispositions basées sur des sous-champs.

en: Allows you to group and organize custom fields into collapsable panels that are shown while editing content. Useful for keeping large datasets tidy.
fr_FR: Autorise à regrouper et organiser les champs personnalisés dans des volets dépliants qui s’affichent lors de la modification du contenu. Utile pour garder de grands ensembles de données ordonnés.

en: Allows you to group fields into tabbed sections in the edit screen. Useful for keeping fields organized and structured.
fr_FR: Permet de regrouper les champs en sections à onglets dans l’écran d’édition. Utile pour garder les champs organisés et structurés.

en: Allows you to select and display existing fields. It does not duplicate any fields in the database, but loads and displays the selected fields at run-time. The Clone field can either replace itself with the selected fields or display the selected fields as a group of subfields.
fr_FR: Vous permet de sélectionner et afficher des champs existants. Le clone ne duplique pas les champs dans la base de données, il récupère leurs valeurs au chargement de la page. Le Clone sera remplacé par les champs qu’il représente et les affiche comme un groupe de sous-champs.

en: Allows you to specify a link and its properties such as title and target using the WordPress native link picker.
fr_FR: Permet de spécifier un lien et ses propriétés, telles que le titre et la cible en utilisant le sélecteur de liens de WordPress.

en: Alt Text
fr_FR: Texte alternatif

en: Alters the permalink structure to add the `WP_Rewrite::$front` prefix to URLs.
fr_FR: Modifie la structure du permalien pour ajouter le préfixe « WP_Rewrite::$front » aux URL.

en: Amazon Icon
fr_FR: Icône Amazon

en: An input for providing a password using a masked field.
fr_FR: Une entrée pour fournir un mot de passe à l’aide d’un champ masqué.

en: An input for selecting a numerical value within a specified range using a range slider element.
fr_FR: Entrée permettant de choisir une valeur numérique dans une plage spécifiée à l’aide d’un élément de curseur de plage.

en: An input limited to numerical values.
fr_FR: Une entrée limitée à des valeurs numériques.

en: An interactive UI for picking a date and time. The date return format can be customized using the field settings.
fr_FR: Une interface utilisateur interactive pour choisir une date et un horaire. Le format de la date retour peut être personnalisé à l’aide des réglages du champ.

en: An interactive UI for picking a date. The date return format can be customized using the field settings.
fr_FR: Une interface utilisateur interactive pour choisir une date. Le format de la date retour peut être personnalisé en utilisant les champs de réglages.

en: An interactive UI for picking a time. The time format can be customized using the field settings.
fr_FR: Une interface utilisateur interactive pour choisir une heure. Le format de retour de date peut être personnalisé à l’aide des réglages du champ.

en: An interactive UI for selecting a color, or specifying a Hex value.
fr_FR: Une interface utilisateur interactive pour sélectionner une couleur ou spécifier la valeur hexa.

en: An interactive UI for selecting a location using Google Maps. Requires a Google Maps API key and additional configuration to display correctly.
fr_FR: Une interface utilisateur interactive pour sélectionner un emplacement à l’aide de Google Maps. Nécessite une clé de l’API Google Maps et une configuration supplémentaire pour s’afficher correctement.

en: An interactive UI for selecting an icon. Select from Dashicons, the media library, or a standalone URL input.
fr_FR: Une interface utilisateur interactive pour sélectionner une icône. La sélection s’effectue à partir de Dashicons, de la médiathèque ou d’une URL saisie manuellement.

en: An interactive and customizable UI for picking one or many posts, pages or post type items with the option to search.
fr_FR: Une interface utilisateur interactive et personnalisable pour choisir un ou plusieurs articles, pages ou éléments de type publication avec la possibilité de rechercher.

en: An interactive component for embedding videos, images, tweets, audio and other content by making use of the native WordPress oEmbed functionality.
fr_FR: Un composant interactif pour intégrer des vidéos, des images, des tweets, de l’audio et d’autres contenus en utilisant la fonctionnalité native WordPress oEmbed.

en: An interactive dropdown to select one or more posts, pages, custom post type items or archive URLs, with the option to search.
fr_FR: Une liste déroulante interactive pour choisir un ou plusieurs articles, pages, éléments de type de publication personnalisés ou URL d’archive, avec la possibilité de rechercher.

en: An interactive interface for managing a collection of attachments, such as images.
fr_FR: Une interface interactive pour gérer une collection de fichiers joints, telles que des images.

en: Analytics Icon
fr_FR: Icône de statistiques

en: Any post status
fr_FR: Tout état de publication

en: Appearance
fr_FR: Apparence

en: Appearance Icon
fr_FR: Icône d’apparence

en: Appearance Menus Support
fr_FR: Prise en charge des menus d’apparence

en: Appears after the input
fr_FR: Apparait après le champ

en: Appears as an item in the 'New' menu in the admin bar.
fr_FR: Apparaît en tant qu’élément dans le menu « Nouveau » de la barre d’administration.

en: Appears before the input
fr_FR: Apparait avant le champ

en: Appears in the admin bar in the 'All Posts' view, provided the post type supports archives and the home page is not an archive of that post type.
fr_FR: Apparaît dans la barre d’administration dans la vue « Tous les messages », à condition que le type de publication prenne en charge les archives et que la page d’accueil ne soit pas une archive de ce type de publication.

en: Appears when creating a new post
fr_FR: Apparaît à la création d’une nouvelle publication

en: Appears within the input
fr_FR: Apparaît dans l’entrée

en: Append
fr_FR: Ajouter après

en: Append to the end
fr_FR: Insérer à la fin

en: Archive Icon
fr_FR: Icône d’archive

en: Archive Slug
fr_FR: Slug de l’archive

en: Archives Nav Menu
fr_FR: Menu de navigation des archives

en: Are you sure?
fr_FR: Confirmez-vous ?

en: Array
fr_FR: Tableau

en: Art Icon
fr_FR: Icône d’art

en: As the button label for selecting to use an image as the featured image.
fr_FR: Comme étiquette de bouton pour choisir d’utiliser une image comme image en vedette.

en: As the button label when adding media to content.
fr_FR: En tant que libellé du bouton lors de l’ajout de média au contenu.

en: As the button label when removing the featured image.
fr_FR: Comme étiquette de bouton lors de la suppression de l’image en vedette.

en: As the button label when setting the featured image.
fr_FR: Comme étiquette de bouton lors de la définition de l’image en vedette.

en: Aside Icon
fr_FR: Icône Aparté

en: Assign Terms Capability
fr_FR: Permission d’assigner les termes

en: Assign a <a href="%s" target="_blank">field group</a> to add fields to this block.
fr_FR: Assignez un <a href="%s" target="_blank">groupe de champs</a> pour ajouter des champs à ce bloc.

en: Assign a parent term to create a hierarchy. The term Jazz, for example, would be the parent of Bebop and Big Band
fr_FR: Affectez un terme parent pour créer une hiérarchie. Le terme Jazz, par exemple, serait le parent du Bebop et du Big Band.

en: Assigns a title for navigation link block variation used in the block editor.
fr_FR: Assigner un titre à la variante de bloc de lien de navigation utilisée dans l’éditeur de blocs.

en: Assigns parent item text, but with a colon (:) added to the end.
fr_FR: Assigne le texte de l’élément parent, mais avec deux points (:) ajouté à la fin.

en: Assigns parent item text. Only used on hierarchical taxonomies.
fr_FR: Assigne le texte de l’élément parent. Utilisé uniquement sur les taxonomies hiérarchiques.

en: Assigns popular items text. Only used for non-hierarchical taxonomies.
fr_FR: Affecte le texte des éléments populaires. Utilisé uniquement pour les taxonomies non hiérarchiques.

en: Assigns search items text.
fr_FR: Assigne le texte des éléments de recherche.

en: Assigns text to the Title field of the Most Used tab.
fr_FR: Affecte du texte au champ Titre de l’onglet Utilisation la plus utilisée.

en: Assigns text to the filter button in the posts lists table.
fr_FR: Affecte du texte au bouton de filtre dans le tableau des listes de publications.

en: Assigns text to the table hidden heading.
fr_FR: Assigne du texte au titre masqué du tableau.

en: Assigns text to the table pagination hidden heading.
fr_FR: Affecte du texte au titre masqué de pagination de tableau.

en: Assigns the 'choose from most used' text used in the meta box when JavaScript is disabled. Only used on non-hierarchical taxonomies.
fr_FR: Attribue le texte « choisir parmi les plus utilisés » utilisé dans la méta-zone lorsque JavaScript est désactivé. Utilisé uniquement sur les taxonomies non hiérarchiques.

en: Assigns the add new item text.
fr_FR: Assigne le texte « Ajouter un nouvel élément ».

en: Assigns the add or remove items text used in the meta box when JavaScript is disabled. Only used on non-hierarchical taxonomies
fr_FR: Assigne le texte d’ajout ou de suppression d’éléments utilisé dans la boîte méta lorsque JavaScript est désactivé. Utilisé uniquement sur les taxonomies non hiérarchiques

en: Assigns the all items text.
fr_FR: Assigne le texte « Tous les éléments ».

en: Assigns the menu name text.
fr_FR: Assigne le texte du nom du menu.

en: Assigns the new item name text.
fr_FR: Assigne le texte du nom du nouvel élément.

en: Assigns the separate item with commas text used in the taxonomy meta box. Only used on non-hierarchical taxonomies.
fr_FR: Affecte l’élément distinct avec des virgules utilisées dans la méta-zone de taxonomie. Utilisé uniquement sur les taxonomies non hiérarchiques.

en: Assigns the text displayed in the posts and media list tables when no tags or categories are available.
fr_FR: Attribue le texte affiché dans les tableaux de liste des publications et des médias lorsqu’aucune balise ou catégorie n’est disponible.

en: Assigns the text displayed when clicking the 'choose from most used' text in the taxonomy meta box when no tags are available, and assigns the text used in the terms list table when there are no items for a taxonomy.
fr_FR: Assigne le texte affiché lorsque vous cliquez sur le texte « choisir parmi les plus utilisés » dans la boîte de méta de taxonomie lorsqu’aucune étiquette n’est disponible, et affecte le texte utilisé dans le tableau de liste des termes lorsqu’il n’y a pas d’élément pour une taxonomie.

en: Assigns the text used to link back to the main index after updating a term.
fr_FR: Assigner le texte utilisé pour renvoyer à l’index principal après la mise à jour d’un terme.

en: Assigns the update item text.
fr_FR: Assigne le texte de l’élément « Mettre à jour ».

en: At the top of the editor screen when adding a new item.
fr_FR: En haut de l’écran de l’éditeur lors de l’ajout d’un nouvel élément.

en: At the top of the editor screen when editing a term.
fr_FR: En haut de l’écran de l’éditeur lors de la modification d’un terme.

en: At the top of the editor screen when editing an item.
fr_FR: En haut de l’écran de l’éditeur lors de la modification d’un élément.

en: At the top of the items screen when searching for an item.
fr_FR: En haut de l’écran des éléments lors de la recherche d’un élément.

en: At the top of the post type list screen when there are no posts in the trash.
fr_FR: En haut de l’écran de liste des types de publication lorsqu’il n’y a pas de publications dans la corbeille.

en: At the top of the post type list screen when there are no posts to display.
fr_FR: En haut de l’écran de liste des types de publication lorsqu’il n’y a pas de publications à afficher.

en: Attachment
fr_FR: Fichier joint

en: Attachments
fr_FR: Fichiers joints

en: Attributes Meta Box
fr_FR: Boîte méta Attributs

en: Audio Icon
fr_FR: Icône audio

en: Author
fr_FR: Auteur/autrice

en: Automatically add &lt;br&gt;
fr_FR: Ajouter automatiquement &lt;br&gt;

en: Automatically add paragraphs
fr_FR: Ajouter automatiquement des paragraphes

en: Awaiting save
fr_FR: En attente d’enregistrement

en: Awards Icon
fr_FR: Icône de prix

en: Back Icon
fr_FR: Icône de retour

en: Back To Items
fr_FR: Retour aux éléments

en: Back to all tools
fr_FR: Retour aux outils

en: Backup Icon
fr_FR: Icône de sauvegarde

en: Bank Icon
fr_FR: Icône de banque

en: Base URL
fr_FR: URL de base

en: Basic
fr_FR: Basique

en: Basic Settings
fr_FR: Réglages de base

en: Beer Icon
fr_FR: Icône de bière

en: Before creating your first Field Group, we recommend first reading our <a href="%s" target="_blank">Getting started</a> guide to familiarize yourself with the plugin's philosophy and best practises.
fr_FR: Avant de créer votre premier groupe de champ, nous vous recommandons de lire notre guide <a href="%s" target="_blank">Pour commencer</a> afin de vous familiariser avec la philosophie et les meilleures pratiques de l’extension.

en: Bell Icon
fr_FR: Icône de cloche

en: Below fields
fr_FR: Sous les champs

en: Below labels
fr_FR: Sous les libellés

en: Bidirectional
fr_FR: Bidirectionnel

en: Block
fr_FR: Bloc

en: Block Default Icon
fr_FR: Icône de bloc par défaut

en: Block type "%s" is already registered.
fr_FR: Le type de bloc "%s" est déjà déclaré.

en: Block type name is required.
fr_FR: Le nom du type de bloc est obligatoire.

en: Blocks
fr_FR: Blocs

en: Bold Icon
fr_FR: Icône en gras

en: Book (alt) Icon
fr_FR: Icône de livre (alt)

en: Book Icon
fr_FR: Icône de livre

en: Both (Array)
fr_FR: Les deux (tableau)

en: Break Icon
fr_FR: Icône de rupture

en: Browse Fields
fr_FR: Parcourir les champs

en: Browse Media Library
fr_FR: Parcourir la médiathèque

en: BuddyPress Icon
fr_FR: Icône BuddyPress

en: Building Icon
fr_FR: Icône de bâtiment

en: Built for those that build with WordPress, by the team at %s
fr_FR: Conçu pour ceux qui construisent avec WordPress, par l’équipe %s

en: Bulk actions
fr_FR: Actions de groupe

en: Businessman Icon
fr_FR: Icône d’homme d’affaires

en: Businesswoman Icon
fr_FR: Icône de femme d’affaires

en: Button Group
fr_FR: Groupe de boutons

en: Button Icon
fr_FR: Icône de bouton

en: Button Label
fr_FR: Intitulé du bouton

en: By default only admin users can edit this setting.
fr_FR: Par défaut, seuls les administrateurs peuvent modifier ce réglage.

en: By default only super admin users can edit this setting.
fr_FR: Par défaut, seuls les super-admins peuvent modifier ce réglage.

en: By default the capabilities of the post type will inherit the 'Post' capability names, eg. edit_post, delete_posts. Enable to use post type specific capabilities, eg. edit_{singular}, delete_{plural}.
fr_FR: Par défaut, les capacités du type de publication hériteront des noms de capacité « Post », par exemple. edit_post, delete_posts. Permet d’utiliser des fonctionnalités spécifiques au type de publication, par exemple. edit_{singular}, delete_{plural}.

en: By default the post type will get a new top level item in the admin menu. If an existing top level item is supplied here, the post type will be added as a submenu item under it.
fr_FR: Par défaut, le type de publication obtiendra un nouvel élément de niveau supérieur dans le menu d’administration. Si un élément de niveau supérieur existant est fourni ici, le type de publication sera ajouté en tant qu’élément de sous-menu sous celui-ci.

en: Calculator Icon
fr_FR: Icône de calculatrice

en: Calendar Icon
fr_FR: Icône de calendrier

en: Camera (alt) Icon
fr_FR: Icône d’appareil photo (alt)

en: Camera Icon
fr_FR: Icône d’appareil photo

en: Can Export
fr_FR: Exportable

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Caption
fr_FR: Légende

en: Car Icon
fr_FR: Icône de voiture

en: Carrot Icon
fr_FR: Icône de carotte

en: Cart Icon
fr_FR: Icône de panier

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Categories Meta Box
fr_FR: Boîte méta des catégories

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Category Icon
fr_FR: Icône de catégorie

en: Center
fr_FR: Centrer

en: Center the initial map
fr_FR: Centrer la carte initiale

en: Change content alignment
fr_FR: Modifier l’alignement du contenu

en: Character Limit
fr_FR: Limite de caractères

en: Chat Icon
fr_FR: Icône de chat

en: Check Again
fr_FR: Vérifier à nouveau

en: Check For Updates
fr_FR: Vérifier les mises à jour

en: Checkbox
fr_FR: Case à cocher

en: Checkbox custom values cannot be empty. Uncheck any empty values.
fr_FR: Les valeurs personnalisées des cases à cocher ne peuvent pas être vides. Décochez toutes les valeurs vides.

en: Checked
fr_FR: Coché

en: Child Page (has parent)
fr_FR: Page enfant (a un parent)

en: Choice
fr_FR: Choix

en: Choices
fr_FR: Choix

en: Choose From Most Used
fr_FR: Choisir parmi les plus utilisés

en: Choose an ACF JSON file to import. Use only files from trusted sources, then click Import.
fr_FR: Choisissez un fichier JSON ACF à importer. Utilisez uniquement des fichiers provenant de sources fiables, puis cliquez sur Importer.

en: Choose another post type to base the capabilities for this post type.
fr_FR: Choisissez un autre type de publication pour baser les fonctionnalités de ce type de publication.

en: Choose from over 30 field types. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
fr_FR: Choisissez parmi plus de 30 types de champs. <a href="%s" target="_blank">En savoir plus</a>.

en: Choose from the most used %s
fr_FR: Choisir parmi les %s les plus utilisés

en: Choose from the most used tags
fr_FR: Choisir parmi les étiquettes les plus utilisées

en: Class "%s" does not exist.
fr_FR: La classe « %s » n’existe pas.

en: Clear
fr_FR: Effacer

en: Clear color
fr_FR: Effacer la couleur

en: Clear location
fr_FR: Effacer la position

en: Click the "%s" button below to start creating your layout
fr_FR: Cliquez sur le bouton "%s" ci-dessous pour créer votre première disposition

en: Click to initialize TinyMCE
fr_FR: Cliquer pour initialiser TinyMCE

en: Click to reorder
fr_FR: Cliquer pour réorganiser

en: Click to toggle
fr_FR: Cliquer pour afficher/cacher

en: Clipboard Icon
fr_FR: Icône de presse-papiers

en: Clock Icon
fr_FR: Icône d’horloge

en: Clone Field
fr_FR: Champ clone

en: Close
fr_FR: Appliquer

en: Close Field
fr_FR: Fermer le champ

en: Close Modal
fr_FR: Fermer la modale

en: Close and Add Field
fr_FR: Fermer et Ajouter un Champ

en: Close modal
fr_FR: Fermer la modale

en: Cloud Icon
fr_FR: Icône de nuage

en: Code Icon
fr_FR: Icône de code

en: Coffee Icon
fr_FR: Icône de café

en: Collapse Details
fr_FR: Replier les détails

en: Collapse Icon
fr_FR: Icône de réduction

en: Collapsed
fr_FR: Replié

en: Color Picker
fr_FR: Sélecteur de couleur

en: Color Picker Icon
fr_FR: Icône de sélecteur de couleurs

en: Color value
fr_FR: Valeur de la couleur

en: Columns Icon
fr_FR: Icône de colonnes

en: Comma separated list. Leave blank for all types
fr_FR: Séparez les valeurs par une virgule. Laissez blanc pour tout autoriser.

en: Comment
fr_FR: Commenter

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: Comments Icon
fr_FR: Icône de commentaires

en: Community Icon
fr_FR: Icône de communauté

en: Conditional Logic
fr_FR: Logique conditionnelle

en: Connect selected terms to the post
fr_FR: Lier les termes sélectionnés à la publication

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Content Editor
fr_FR: Éditeur de contenu

en: Controller Class
fr_FR: Classe de contrôleur

en: Controls how new lines are rendered
fr_FR: Contrôle comment les nouvelles lignes sont rendues

en: Controls the meta box on the content editor screen. By default, the Categories meta box is shown for hierarchical taxonomies, and the Tags meta box is shown for non-hierarchical taxonomies.
fr_FR: Contrôle la boîte méta sur l’écran de l’éditeur de contenu. Par défaut, la boîte méta Catégories est affichée pour les taxonomies hiérarchiques et la boîte de métadonnées Étiquettes est affichée pour les taxonomies non hiérarchiques.

en: Copied
fr_FR: Copié

en: Copy to clipboard
fr_FR: Copier dans le presse-papier

en: Create Options
fr_FR: Créer des options

en: Create Terms
fr_FR: Créer des termes

en: Create a set of rules to determine which edit screens will use these advanced custom fields
fr_FR: Créer un ensemble de règles pour déterminer quels écrans de modification utiliseront ces champs personnalisés avancés

en: Create a term for the taxonomy that cannot be deleted. It will not be selected for posts by default.
fr_FR: Créez un terme pour la taxonomie qui ne peut pas être supprimé. Il ne sera pas sélectionné pour les publications par défaut.

en: Create custom taxonomies to classify post type content
fr_FR: Créer des taxonomies personnalisées pour classer le contenu du type de publication

en: Create post type
fr_FR: Créer un type de publication

en: Create taxonomy
fr_FR: Créer une taxonomie

en: Created on %1$s at %2$s
fr_FR: Créé le %1$s à %2$s

en: Crop Icon
fr_FR: Icône de recadrage

en: Current Page
fr_FR: Page actuelle

en: Current User
fr_FR: Compte actuel

en: Current User Role
fr_FR: Rôle du compte actuel

en: Current Version
fr_FR: Version actuelle

en: Custom Character Icon
fr_FR: Icône de caractère personnalisé

en: Custom Fields
fr_FR: Champs personnalisés

en: Custom Meta Box
fr_FR: Boîte méta personnalisée

en: Custom Meta Box Callback
fr_FR: Rappel de boîte méta personnalisée

en: Custom Palette
fr_FR: Palette personnalisée

en: Custom Palette Source
fr_FR: Source de la palette personnalisée

en: Custom Permalink
fr_FR: Permalien personnalisé

en: Custom Query Variable
fr_FR: Variable de requête personnalisée

en: Custom slug for the Archive URL.
fr_FR: Slug personnalisé pour l’URL de l’archive.

en: Custom:
fr_FR: Personnalisé :

en: Customize WordPress with powerful, professional and intuitive fields.
fr_FR: Personnalisez WordPress avec des champs intuitifs, puissants et professionnels.

en: Customize the map height
fr_FR: Personnaliser la hauteur de la carte

en: Customize the query variable name
fr_FR: Personnaliser le nom de la variable de requête

en: Customize the query variable name.
fr_FR: Personnaliser le nom de la variable de requête.

en: Customize the slug used in the URL
fr_FR: Personnaliser le slug utilisé dans l’URL

en: Customize the slug used in the URL.
fr_FR: Personnalisez le slug utilisé dans l’URL.

en: Customizer Icon
fr_FR: Icône de personnalisation

en: Dashboard Icon
fr_FR: Icône de tableau de bord

en: Database Icon
fr_FR: Icône de base de données

en: Database Upgrade Required
fr_FR: Mise à niveau de la base de données requise

en: Database Upgrade complete. <a href="%s">Return to network dashboard</a>
fr_FR: Mise à niveau de la base de données effectuée. <a href="%s">Retourner au tableau de bord du réseau</a>

en: Database upgrade complete. <a href="%s">See what's new</a>
fr_FR: Mise à niveau de base de données complète. <a href="%s">Voir les nouveautés</a>

en: Date Picker
fr_FR: Sélecteur de date

[ctx: Date Picker JS closeText]
en: Done
fr_FR: Terminé

[ctx: Date Picker JS currentText]
en: Today
fr_FR: Aujourd’hui

[ctx: Date Picker JS nextText]
en: Next
fr_FR: Suivant

[ctx: Date Picker JS prevText]
en: Prev
fr_FR: Préc.

en: Date Time Picker
fr_FR: Sélecteur de date et heure

[ctx: Date Time Picker JS closeText]
en: Done
fr_FR: Terminé

[ctx: Date Time Picker JS currentText]
en: Now
fr_FR: Maintenant

[ctx: Date Time Picker JS hourText]
en: Hour
fr_FR: Heure

[ctx: Date Time Picker JS microsecText]
en: Microsecond
fr_FR: Microseconde

[ctx: Date Time Picker JS millisecText]
en: Millisecond
fr_FR: Milliseconde

[ctx: Date Time Picker JS secondText]
en: Second
fr_FR: Seconde

[ctx: Date Time Picker JS selectText]
en: Select
fr_FR: Sélectionner

[ctx: Date Time Picker JS timeOnlyTitle]
en: Choose Time
fr_FR: Choisir l’heure

[ctx: Date Time Picker JS timeText]
en: Time
fr_FR: Heure

[ctx: Date Time Picker JS timezoneText]
en: Time Zone
fr_FR: Fuseau horaire

en: Deactivate
fr_FR: Désactiver

en: Deactivate License
fr_FR: Désactiver la licence

en: Deactivate this item
fr_FR: Désactiver cet élément

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Default Icon
fr_FR: Icône par défaut

en: Default Template
fr_FR: Modèle par défaut

en: Default Term
fr_FR: Terme par défaut

en: Default Value
fr_FR: Valeur par défaut

en: Default to the current date
fr_FR: Date actuelle par défaut

en: Define an endpoint for the previous accordion to stop. This accordion will not be visible.
fr_FR: Définir un point de terminaison pour l’accordéon précédent. Cet accordéon ne sera pas visible.

en: Delay Initialization
fr_FR: Retarder l’initialisation

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete Field Group
fr_FR: Supprimer le groupe de champ

en: Delete Layout
fr_FR: Supprimer la disposition

en: Delete Terms Capability
fr_FR: Permission de supprimer les termes

en: Delete With User
fr_FR: Supprimer avec le compte

en: Delete field
fr_FR: Supprimer le champ

en: Delete items by a user when that user is deleted.
fr_FR: Supprimer les éléments d’un compte lorsque ce dernier est supprimé.

en: Describes a navigation link block variation used in the block editor.
fr_FR: Décrit une variante de bloc de lien de navigation utilisée dans l’éditeur de blocs.

en: Describes the Description field on the Edit Tags screen.
fr_FR: Décrit le champ « Description » sur l’écran « Modifier les étiquettes ».

en: Describes the Name field on the Edit Tags screen.
fr_FR: Décrit le champ « Nom » sur l’écran « Modifier les étiquettes ».

en: Describes the Parent field on the Edit Tags screen.
fr_FR: Décrit le champ parent sur l’écran « Modifier les étiquettes ».

en: Describes the Slug field on the Edit Tags screen.
fr_FR: Décrit le slug du champ sur l’écran « Modifier les étiquettes ».

en: Description Field Description
fr_FR: Description du champ « Description »

en: Description for a navigation link block variation.
fr_FR: Description d’une variation de bloc de lien de navigation.

en: Desktop Icon
fr_FR: Icône d’ordinateur

en: Discussion
fr_FR: Commentaires

en: Dismiss Icon
fr_FR: Ignorer l’icône

en: Display
fr_FR: Format d’affichage

en: Display Format
fr_FR: Format d’affichage

en: Display Title
fr_FR: Titre affiché

en: Display a column for the taxonomy on post type listing screens.
fr_FR: Affichez une colonne pour la taxonomie sur les écrans de liste de type de publication.

en: Display this accordion as open on page load.
fr_FR: Ouvrir l’accordéon au chargement de la page.

en: Displays text alongside the checkbox
fr_FR: Affiche le texte à côté de la case à cocher

en: Displays the WordPress WYSIWYG editor as seen in Posts and Pages allowing for a rich text-editing experience that also allows for multimedia content.
fr_FR: Affiche l’éditeur WordPress WYSIWYG tel qu’il apparaît dans les articles et pages, permettant une expérience d’édition de texte riche qui autorise également du contenu multimédia.

en: Document Icon
fr_FR: Icône de document

en: Done
fr_FR: Terminé

en: Download Icon
fr_FR: Icône de téléchargement

en: Drag to reorder
fr_FR: Faites glisser pour réorganiser

en: Drumstick Icon
fr_FR: Icône de pilon

en: Duplicate
fr_FR: Dupliquer

en: Duplicate Layout
fr_FR: Dupliquer la disposition

en: Duplicate field
fr_FR: Dupliquer le champ

en: Duplicate layout
fr_FR: Dupliquer la disposition

en: Duplicate post type
fr_FR: Dupliquer un type de publication

en: Duplicate row
fr_FR: Dupliquer la ligne

en: Duplicate taxonomy
fr_FR: Dupliquer une taxonomie

en: Duplicate this item
fr_FR: Dupliquer cet élément

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Edit %s
fr_FR: Modifier %s

en: Edit ACF Field Groups
fr_FR: Éditer les groupes de champs ACF

en: Edit Field
fr_FR: Modifier le champ

en: Edit Field Group
fr_FR: Modifier le groupe de champs

en: Edit File
fr_FR: Modifier le fichier

en: Edit Icon
fr_FR: Modifier l’icône

en: Edit Image
fr_FR: Modifier l’image

en: Edit Item
fr_FR: Modifier l’élément

en: Edit Post
fr_FR: Modifier la publication

en: Edit Post Type
fr_FR: Modifier le type de publication

en: Edit Tag
fr_FR: Modifier l’étiquette

en: Edit Taxonomy
fr_FR: Modifier la taxonomie

en: Edit Terms Capability
fr_FR: Permission de modifier les termes

en: Edit field
fr_FR: Modifier le champ

en: Edit field group
fr_FR: Modifier le groupe de champs

en: Edit file
fr_FR: Modifier le fichier

en: Edit image
fr_FR: Modifier l’image

en: Editor
fr_FR: Éditeur

en: Elements
fr_FR: Éléments

en: Ellipsis Icon
fr_FR: Icône de points de suspension

en: Email
fr_FR: E-mail

en: Email (alt) Icon
fr_FR: Icône d’e-mail (alt)

en: Email Icon
fr_FR: Icône d’e-mail

en: Embed Size
fr_FR: Taille d’intégration

en: Enable Transparency
fr_FR: Activer la transparence

en: Enable various features in the content editor.
fr_FR: Activez diverses fonctionnalités dans l’éditeur de contenu.

en: Enabling the bidirectional setting allows you to update a value in the target fields for each value selected for this field, adding or removing the Post ID, Taxonomy ID or User ID of the item being updated. For more information, please read the <a href="%s" target="_blank">documentation</a>.
fr_FR: L’activation du paramètre bidirectionnel vous permet de mettre à jour une valeur dans les champs cibles pour chaque valeur sélectionnée pour ce champ, en ajoutant ou en supprimant l’ID de publication, l’ID de taxonomie ou l’ID d’utilisateur de l’élément en cours de mise à jour. Pour plus d’informations, veuillez lire la <a href="%s" target="_blank">documentation</a>.

en: Endpoint
fr_FR: Point de terminaison

en: Enter URL
fr_FR: Saisissez l’URL

en: Enter each choice on a new line.
fr_FR: Saisir chaque choix sur une nouvelle ligne.

en: Enter each default value on a new line
fr_FR: Saisir chaque valeur par défaut sur une nouvelle ligne

en: Enter your license key to unlock updates
fr_FR: Indiquez votre clé de licence pour activer les mises à jour

en: Error loading field.
fr_FR: Erreur lors du chargement du champ.

en: Error loading page
fr_FR: Erreur de chargement de la page

en: Error uploading file. Please try again
fr_FR: Erreur de téléversement du fichier. Veuillez réessayer.

en: Escape HTML
fr_FR: Autoriser le code HTML

en: Excerpt
fr_FR: Extrait

en: Exclude From Search
fr_FR: Exclure de la recherche

en: Exit Icon
fr_FR: Icône de sortie

en: Expand Details
fr_FR: Déplier les détails

en: Expand the functionality of WordPress beyond standard posts and pages with custom post types.
fr_FR: Étendez les fonctionnalités de WordPress au-delà des publications standard et des pages avec des types de publication personnalisés.

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Export - Generate PHP
fr_FR: Exportation - Générer PHP

en: Export As JSON
fr_FR: Exporter en tant que JSON

en: Export Field Groups
fr_FR: Exporter les groupes de champs

en: Exported 1 item. | Exported %s items.
fr_FR[0]: Exporté 1 élément.
fr_FR[1]: Exporté %s éléments.

en: Expose this post type in the REST API.
fr_FR: Exposez ce type de publication dans l’API REST.

en: Exposes this post type in the REST API. Required to use the block editor.
fr_FR: Expose ce type de publication dans l’API REST. Nécessaire pour utiliser l’éditeur de bloc.

en: External Icon
fr_FR: Icône externe

en: Facebook Icon
fr_FR: Icône Facebook

en: Failed to import post types.
fr_FR: Impossible d’importer les types de publication.

en: Failed to import taxonomies.
fr_FR: Impossible d’importer des taxonomies.

en: Featured Image
fr_FR: Image mise en avant

en: Featured Image Meta Box
fr_FR: Boîte méta de l’image mise en avant

en: Featured image
fr_FR: Image mise en avant

en: Feed URL
fr_FR: URL du flux

en: Feedback
fr_FR: Retour

en: Field
fr_FR: Champ

en: Field Group
fr_FR: Groupe de champs

en: Field Group Title
fr_FR: Titre du groupe de champs

en: Field Group(s)
fr_FR: Groupe(s) de champs

en: Field Groups
fr_FR: Groupes de champs

en: Field Groups Enabled for REST API
fr_FR: Groupes de champs activés pour l’API REST

en: Field Keys
fr_FR: Clés des champs

en: Field Label
fr_FR: Libellé du champ

en: Field Name
fr_FR: Nom du champ

en: Field Settings Tabs
fr_FR: Onglets des réglages du champ

en: Field Type
fr_FR: Type de champ

en: Field group activated. | %s field groups activated.
fr_FR[0]: Groupe de champs activé.
fr_FR[1]: %s groupes de champs activés.

en: Field group deactivated. | %s field groups deactivated.
fr_FR[0]: Groupe de champs désactivé.
fr_FR[1]: %s groupes de champs désactivés.

en: Field group deleted.
fr_FR: Groupe de champs supprimé.

en: Field group draft updated.
fr_FR: Brouillon du groupe de champs mis à jour.

en: Field group duplicated. | %s field groups duplicated.
fr_FR[0]: Groupe de champs dupliqué.
fr_FR[1]: %s groupes de champs dupliqués.

en: Field group linked successfully. | Field groups linked successfully.
fr_FR[0]: Groupe de champs bien lié.
fr_FR[1]: Groupes de champs bien liés.

en: Field group published.
fr_FR: Groupe de champs publié.

en: Field group saved.
fr_FR: Groupe de champs sauvegardé.

en: Field group scheduled for.
fr_FR: Groupe de champs programmé.

en: Field group submitted.
fr_FR: Groupe de champs envoyé.

en: Field group synchronized. | %s field groups synchronized.
fr_FR[0]: Groupe de champs synchronisé.
fr_FR[1]: %s groupes de champs synchronisés.

en: Field group title is required
fr_FR: Le titre du groupe de champ est requis

en: Field group updated.
fr_FR: Groupe de champs mis à jour.

en: Field groups linked successfully.
fr_FR: Les groupes de champs ont bien été liés.

en: Field groups with a lower order will appear first
fr_FR: Les groupes de champs avec un ordre inférieur apparaitront en premier

en: Field moved to other group
fr_FR: Champ déplacé vers un autre groupe

en: Field type does not exist
fr_FR: Le type de champ n’existe pas

en: Fields
fr_FR: Champs

en: File
fr_FR: Fichier

en: File Array
fr_FR: Tableau de fichiers

en: File ID
fr_FR: ID du fichier

en: File URL
fr_FR: URL du fichier

en: File name
fr_FR: Nom du fichier

en: File size
fr_FR: Taille du fichier

en: File size must be at least %s.
fr_FR: La taille du fichier doit être d’au moins %s.

en: File size must not exceed %s.
fr_FR: La taille du fichier ne doit pas excéder %s.

en: File type must be %s.
fr_FR: Le type de fichier doit être %s.

en: Filter %s by date
fr_FR: Filtrer %s par date

en: Filter %s list
fr_FR: Filtrer la liste %s

en: Filter By Item
fr_FR: Filtrer par élément

en: Filter Icon
fr_FR: Icône de filtre

en: Filter Items By Date
fr_FR: Filtrer les éléments par date

en: Filter Items List
fr_FR: Filtrer la liste des éléments

en: Filter by %s
fr_FR: Filtrer par %s

en: Filter by Post Status
fr_FR: Filtrer par état de publication

en: Filter by Post Type
fr_FR: Filtrer par type de publication

en: Filter by Role
fr_FR: Filtrer par rôle

en: Filter by Taxonomy
fr_FR: Filtrer par taxonomie

en: Filter by category
fr_FR: Filtrer par catégorie

en: Filter posts by date
fr_FR: Filtrer les publications par date

en: Filter posts list
fr_FR: Filtrer la liste des publications

en: Filters
fr_FR: Filtres

en: Find current location
fr_FR: Obtenir l’emplacement actuel

en: First Page
fr_FR: Première page

en: Flag Icon
fr_FR: Icône de drapeau

en: Flexible Content
fr_FR: Contenu flexible

en: Flexible Content Field
fr_FR: Champ de contenu flexible

en: Flexible Content requires at least 1 layout
fr_FR: Le contenu flexible nécessite au moins une disposition

en: Food Icon
fr_FR: Icône d’alimentation

en: For hierarchical types in the post type list screen.
fr_FR: Pour les types hiérarchiques dans l’écran de liste des types de publication.

en: For more control, you may specify both a value and label like this:
fr_FR: Pour plus de contrôle, vous pouvez spécifier une valeur et un libellé de cette manière :

en: Forms
fr_FR: Formulaires

en: Forms Icon
fr_FR: Icône de formulaires

en: Forums Icon
fr_FR: Icône de forums

en: Forward Icon
fr_FR: Icône de transfert

en: Free
fr_FR: Gratuit

en: Friends Icon
fr_FR: Icône d’amis

en: Front Page
fr_FR: Page d’accueil

en: Front URL Prefix
fr_FR: Préfixe d’URL avant

en: Full Size
fr_FR: Taille originale

en: Fullscreen (alt) Icon
fr_FR: Icône plein écran (alt)

en: Gallery
fr_FR: Galerie

en: Gallery Field
fr_FR: Champ galerie

en: Gallery Icon
fr_FR: Icône de galerie

en: Games Icon
fr_FR: Icône de jeux

en: General
fr_FR: Général

en: Generate PHP
fr_FR: Générer le PHP

en: Generic Icon
fr_FR: Icône générique

en: Get 4 months free on any WP Engine plan
fr_FR: Profitez de 4 mois gratuits sur n’importe quelle offre WP Engine

en: Get started creating new custom fields for your posts, pages, custom post types and other WordPress content.
fr_FR: Commencez à créer de nouveaux champs personnalisés pour vos articles, pages, types de publication personnalisés et autres contenus WordPress.

en: Google Icon
fr_FR: Icône Google

en: Group
fr_FR: Groupe

en: Group (displays selected fields in a group within this field)
fr_FR: Groupe (affiche les champs sélectionnés dans un groupe à l’intérieur de ce champ)

en: Group Settings
fr_FR: Réglages du groupe

en: Groups Icon
fr_FR: Icône de groupes

en: HTML Icon
fr_FR: Icône HTML

en: Has an item archive that can be customized with an archive template file in your theme.
fr_FR: Possède une archive d’élément qui peut être personnalisée avec un fichier de modèle d’archive dans votre thème.

en: Has any page selected
fr_FR: Comme une page sélectionnée

en: Has any term selected
fr_FR: Un terme a été sélectionné

en: Has any value
fr_FR: A n’importe quelle valeur

en: Has no page selected
fr_FR: N’a pas de page sélectionnée

en: Has no post selected
fr_FR: N’a aucune publication sélectionnée

en: Has no relationship selected
fr_FR: N’a aucune relation sélectionnée

en: Has no term selected
fr_FR: N’a aucun terme sélectionné

en: Has no user selected
fr_FR: N’a aucun compte sélectionné

en: Has no value
fr_FR: A aucune valeur

en: Heading Icon
fr_FR: Icône de titre

en: Heart Icon
fr_FR: Icône de coeur

en: Height
fr_FR: Hauteur

en: Help & Support
fr_FR: Aide & support

en: Help Icon
fr_FR: Icône d’aide

en: Hex String
fr_FR: Chaine hexadécimale

en: Hide on screen
fr_FR: Masquer de l’écran

en: Hide&nbsp;details
fr_FR: Masquer les détails

en: Hierarchical
fr_FR: Hiérachique

en: Hierarchical post types can have descendants (like pages).
fr_FR: Les types de publication hiérarchiques peuvent avoir des descendants (comme les pages).

en: Hierarchical taxonomies can have descendants (like categories).
fr_FR: Les taxonomies hiérarchiques peuvent avoir des enfants (comme les catégories).

en: High (after title)
fr_FR: Haute (après le titre)

en: Home Icon
fr_FR: Icon d’accueil

en: Hourglass Icon
fr_FR: Icône de sablier

en: I know what I'm doing, show me all the options.
fr_FR: Je sais ce que je fais, affichez-moi toutes les options.

en: ID (alt) Icon
fr_FR: Icône d’ID (alt)

en: Icon Picker
fr_FR: Sélecteur d’icône

en: If multiple field groups appear on an edit screen, the first field group's options will be used (the one with the lowest order number)
fr_FR: Si plusieurs groupes de champs apparaissent sur un écran de modification, les options du premier groupe de champs seront utilisées (celle avec le numéro de commande le plus bas).

en: Image Array
fr_FR: Tableau de l’image

en: Image ID
fr_FR: ID de l’image

en: Image Icon
fr_FR: Icône d’image

en: Image URL
fr_FR: URL de l’image

en: Image height must be at least %dpx.
fr_FR: La hauteur de l’image doit être au minimum de %d px.

en: Image height must not exceed %dpx.
fr_FR: La hauteur de l’image ne doit pas excéder %d px.

en: Image width must be at least %dpx.
fr_FR: La largeur de l’image doit être au minimum de %d px.

en: Image width must not exceed %dpx.
fr_FR: La largeur de l’image ne doit pas excéder %d px.

en: Import
fr_FR: Importer

en: Import Field Groups
fr_FR: Importer les groupes de champs

en: Import JSON
fr_FR: Importer un JSON

en: Import JSON containing field groups, post types, or taxonomies (trusted sources only)
fr_FR: Importer un fichier JSON contenant des groupes de champs, des types de publication ou des taxonomies (sources fiables uniquement)

en: Import Post Types and Taxonomies registered with Custom Post Type UI and manage them with ACF. <a href="%s">Get Started</a>.
fr_FR: Importez les types de publication et les taxonomies enregistrés avec l’interface utilisateur de type de publication personnalisée et gérez-les avec ACF. <a href="%s">Lancez-vous</a>.

en: Import file empty
fr_FR: Fichier d’importation vide

en: Import from Custom Post Type UI
fr_FR: Importer à partir de Custom Post Type UI

en: Imported %d item from Custom Post Type UI - | Imported %d items from Custom Post Type UI -
fr_FR[0]: %d élément importé à partir de Custom Post Type UI -
fr_FR[1]: %d éléments importés à partir de Custom Post Type UI -

en: Imported 1 item | Imported %s items
fr_FR[0]: Importé 1 élément
fr_FR[1]: Importé %s éléments

en: Importing a Post Type or Taxonomy with the same key as one that already exists will overwrite the settings for the existing Post Type or Taxonomy with those of the import.
fr_FR: L’importation d’un type de publication ou d’une taxonomie avec la même clé qu’une clé qui existe déjà remplacera les paramètres du type de publication ou de la taxonomie existants par ceux de l’importation.

en: In the admin bar to view item when editing it.
fr_FR: Dans la barre d’administration pour afficher l’élément lors de sa modification.

en: In the admin bar to view term during editing.
fr_FR: Dans la barre d’administration pour voir le terme lors de la modification.

en: In the editor notice after an item is updated.
fr_FR: Dans l’éditeur, notification après la mise à jour d’un élément.

en: In the editor notice after publishing a private item.
fr_FR: Dans l’éditeur, notification après avoir rétabli un élément en privé.

en: In the editor notice after publishing an item.
fr_FR: Dans la notification de l’éditeur après la publication d’un élément.

en: In the editor notice after reverting an item to draft.
fr_FR: Dans l’éditeur, notification après avoir rétabli un élément en brouillon.

en: In the editor notice after scheduling an item.
fr_FR: Dans l’éditeur, notification après la planification d’un élément.

en: In the editor used as the placeholder of the title.
fr_FR: Dans l’éditeur, utilisé comme texte indicatif du titre.

en: In the editor used for the title of the featured image meta box.
fr_FR: Dans l’éditeur utilisé pour le titre de la méta-boîte d’image en vedette.

en: In the editor used for the title of the post attributes meta box.
fr_FR: Dans l’éditeur utilisé pour le titre de la boîte méta des attributs de publication.

en: In the media modal showing all media uploaded to this item.
fr_FR: Dans le mode modal multimédia affichant tous les médias téléchargés sur cet élément.

en: In the post type submenu in the admin dashboard.
fr_FR: Dans le sous-menu de type de publication du tableau de bord d’administration.

en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: <span class="count">(%s)</span> inactif
fr_FR[1]: <span class="count">(%s)</span> inactifs

en: Incorrect file type
fr_FR: Type de fichier incorrect

en: Info Icon
fr_FR: Icône d’information

en: Information
fr_FR: Informations

en: Insert
fr_FR: Insérer

en: Insert Icon
fr_FR: Insérer un icône

en: Insert Into Media Button
fr_FR: Bouton « Insérer dans le média »

en: Insert More Icon
fr_FR: Insérer plus d’icônes

en: Insert into %s
fr_FR: Insérer dans %s

en: Insert into post
fr_FR: Insérer dans la publication

en: Instagram Icon
fr_FR: Icône Instagram

en: Instruction Placement
fr_FR: Emplacement des instructions

en: Instructions for content editors. Shown when submitting data.
fr_FR: Instructions pour les éditeurs/éditrices de contenu. Affiché lors de l’envoi des données.

en: Interactive Icon
fr_FR: Icône interactive

en: Invalid field group parameter(s).
fr_FR: Paramètres de groupe de champ invalides.

en: Invalid field key or name.
fr_FR: Clé de champ invalide.

en: Invalid nonce.
fr_FR: Nonce invalide.

en: Invalid post ID.
fr_FR: ID de publication invalide.

en: Invalid post type selected for review.
fr_FR: Type de publication sélectionné pour révision invalide.

en: Invalid request args.
fr_FR: Arguments de requête invalides.

en: Invalid request.
fr_FR: Demande invalide.

en: Is Multisite
fr_FR: Est un multisite

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
fr_FR: Il est recommandé de sauvegarder votre base de données avant de procéder. Confirmez-vous le lancement de la mise à jour maintenant ?

en: Italic Icon
fr_FR: Icône italique

en: Item Link
fr_FR: Lien de l’élément

en: Item Link Description
fr_FR: Description du lien de l’élément

en: Item Published
fr_FR: Élément publié

en: Item Published Privately
fr_FR: Élément publié en privé

en: Item Reverted To Draft
fr_FR: Élément repassé en brouillon

en: Item Scheduled
fr_FR: Élément planifié

en: Item Updated
fr_FR: Élément mis à jour

en: Items List
fr_FR: Liste des éléments

en: Items List Navigation
fr_FR: Liste des éléments de navigation

en: Items can be accessed using the non-pretty permalink, eg. {post_type}={post_slug}.
fr_FR: Les articles sont accessibles en utilisant le permalien non-jolie, par exemple. {post_type}={post_slug}.

en: Items can be edited and managed in the admin dashboard.
fr_FR: Les éléments peuvent être modifiés et gérés dans le tableau de bord d’administration.

en: JSON (newer)
fr_FR: JSON (plus récent)

en: Justify Icon
fr_FR: Justifier l’icône

en: Key
fr_FR: Clé

en: LTR Icon
fr_FR: Icône LTR

en: Label
fr_FR: Libellé

en: Label Placement
fr_FR: Emplacement des libellés

en: Labels
fr_FR: Libellés

en: Labels will be displayed as %s
fr_FR: Les libellés seront affichés en tant que %s

en: Laptop Icon
fr_FR: Icône de portable

en: Large
fr_FR: Grand

en: Last Page
fr_FR: Dernière page

en: Last updated: %s
fr_FR: Dernière mise à jour : %s

en: Latest Version
fr_FR: Dernière version

en: Layout
fr_FR: Mise en page

en: Layout Icon
fr_FR: Icône de mise en page

en: Learn More
fr_FR: En Savoir Plus

en: Learn More Icon
fr_FR: Icône En savoir plus

en: Learn more
fr_FR: En savoir plus

en: Learn more.
fr_FR: En savoir plus.

en: Learn&nbsp;more
fr_FR: Lire&nbsp;la&nbsp;suite

en: Leave blank for no limit
fr_FR: Laisser vide pour ne fixer aucune limite

en: Left Right Icon
fr_FR: Icône Gauche/droite

en: Left aligned
fr_FR: Aligné à gauche

en: Length
fr_FR: Longueur

en: Library
fr_FR: Bibliothèque

en: License Activated
fr_FR: Licence activée

en: License Information
fr_FR: Informations sur la licence

en: License Key
fr_FR: Clé de licence

en: License Status
fr_FR: État de la licence

en: License Type
fr_FR: Type de licence

en: Licensed URL
fr_FR: URL sous licence

en: Light
fr_FR: Clair

en: Lightbulb Icon
fr_FR: Icône d’ampoule

en: Limit the media library choice
fr_FR: Limiter le choix de la médiathèque

en: Link
fr_FR: Lien

en: Link Array
fr_FR: Tableau de liens

en: Link Existing Field Groups
fr_FR: Lier des groupes de champs existants

en: Link URL
fr_FR: URL du lien

en: Link field groups
fr_FR: Lier des groupes de champs

en: LinkedIn Icon
fr_FR: Icône LinkedIn

en: Links Icon
fr_FR: Icône de liens

en: List View Icon
fr_FR: Icône Vue en liste

en: List the taxonomy in the Tag Cloud Widget controls.
fr_FR: Lister la taxonomie dans les contrôles du widget « Nuage d’étiquettes ».

en: Load Terms
fr_FR: Charger les termes

en: Load value from posts terms
fr_FR: Charger une valeur depuis les termes de publications

en: Loading
fr_FR: Chargement

en: Loading diff
fr_FR: Chargement du différentiel

en: Local JSON
fr_FR: JSON Local

en: Located in plugin: %s
fr_FR: Situés dans l’extension : %s

en: Located in theme: %s
fr_FR: Situés dans le thème : %s

en: Located in: %s
fr_FR: Situés dans : %s

en: Location
fr_FR: Emplacement

en: Location Icon
fr_FR: Icône d’emplacement

en: Location Rules
fr_FR: Règles de localisation

en: Location type "%s" is already registered.
fr_FR: Le type d’emplacement « %s » est déjà inscrit.

en: Lock Icon
fr_FR: Icône de verrouillage

en: Logged in
fr_FR: Connecté

en: Lower case letters, underscores and dashes only, Max 20 characters.
fr_FR: Lettres minuscules, tiret bas et tirets uniquement, maximum 20 caractères.

en: Lower case letters, underscores and dashes only, Max 32 characters.
fr_FR: Lettres minuscules, tirets hauts et tirets bas uniquement. Maximum 32 caractères.

en: Makes a taxonomy visible on the frontend and in the admin dashboard.
fr_FR: Rend une taxonomie visible sur l’interface publique et dans le tableau de bord d’administration.

en: Manage License
fr_FR: Gérer la licence

en: Manage Terms Capability
fr_FR: Permission de gérer les termes

en: Marker Icon
fr_FR: Icône de marqueur

en: Maximum Layouts
fr_FR: Nombre maximum de dispositions

en: Maximum Posts
fr_FR: Maximum de publications

en: Maximum Rows
fr_FR: Nombre maximum d’éléments

en: Maximum Selection
fr_FR: Maximum d’images

en: Maximum Value
fr_FR: Valeur maximum

en: Maximum rows reached ({max} rows)
fr_FR: Nombre maximal d’éléments atteint ({max} éléments)

en: Maximum selection reached
fr_FR: Nombre de sélections maximales atteint

en: Maximum values reached ( {max} values )
fr_FR: Valeurs maximum atteintes ({max} valeurs)

en: Media Icon
fr_FR: Icône de média

en: Media Library
fr_FR: Médiathèque

en: Medium
fr_FR: Moyen

en: Megaphone Icon
fr_FR: Icône de mégaphone

en: Menu Icon
fr_FR: Icône de menu

en: Menu Item
fr_FR: Élément de menu

en: Menu Label
fr_FR: Libellé du menu

en: Menu Locations
fr_FR: Emplacements de menus

en: Menu Name
fr_FR: Nom du menu

en: Menu Position
fr_FR: Position du menu

en: Menu items
fr_FR: Éléments de menu

en: Meta Box
fr_FR: Boîte méta

en: Meta Box Sanitization Callback
fr_FR: Rappel de désinfection de la méta-boîte

en: Microphone Icon
fr_FR: Icône de micro

en: Migrate Icon
fr_FR: Icône de migration

en: Minimum Layouts
fr_FR: Nombre minimum de dispositions

en: Minimum Posts
fr_FR: Minimum de publications

en: Minimum Rows
fr_FR: Nombre minimum d’éléments

en: Minimum Selection
fr_FR: Minimum d’images

en: Minimum Value
fr_FR: Valeur minimum

en: Minimum rows not reached ({min} rows)
fr_FR: Nombre minimal d’éléments insuffisant ({min} éléments)

en: Minus Icon
fr_FR: Icône Moins

en: Money (alt) Icon
fr_FR: Icône d’argent (alt)

en: Money Icon
fr_FR: Icône d’argent

en: More
fr_FR: Plus

en: More Tools from WP Engine
fr_FR: Autres outils de WP Engine

en: Most Used
fr_FR: Les plus utilisés

en: Move
fr_FR: Déplacer

en: Move Complete.
fr_FR: Déplacement effectué.

en: Move Custom Field
fr_FR: Déplacer le champ personnalisé

en: Move Field
fr_FR: Déplacer le champ

en: Move Icon
fr_FR: Icône de déplacement

en: Move field group to trash?
fr_FR: Déplacer le groupe de champs vers la corbeille ?

en: Move field to another group
fr_FR: Deplacer le champ vers un autre groupe

en: Movie
fr_FR: Film

en: Movies
fr_FR: Films

en: Multi Select
fr_FR: Liste déroulante à multiple choix

en: Multi-Expand
fr_FR: Ouverture multiple

en: Multiple Values
fr_FR: Valeurs multiples

en: Multisite Icon
fr_FR: Icône multisite

en: MySQL Version
fr_FR: Version MySQL

en: Name
fr_FR: Nom

en: Name Field Description
fr_FR: Description du champ « Nom »

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
fr_FR: Texte

en: Namespace Route
fr_FR: Route de l’espace de noms

en: Network Icon
fr_FR: Icône de réseau

en: Networking Icon
fr_FR: Icône de réseau

en: New %s
fr_FR: Nouveau %s

en: New %s Name
fr_FR: Nom du nouveau %s

en: New Field
fr_FR: Nouveau champ

en: New Field Group
fr_FR: Nouveau groupe de champs

en: New Item
fr_FR: Nouvel élément

en: New Item Name
fr_FR: Nom du nouvel élément

en: New Lines
fr_FR: Nouvelles lignes

en: New Post
fr_FR: Nouvelle publication

en: New Post Type
fr_FR: Nouveau type de publication

en: New Tab Group
fr_FR: Nouveau groupe d’onglets

en: New Tag Name
fr_FR: Nom de la nouvelle étiquette

en: New Taxonomy
fr_FR: Nouvelle taxonomie

en: New to ACF? Take a look at our <a href="%s" target="_blank">getting started guide</a>.
fr_FR: Nouveau sur ACF ? Jetez un œil à notre <a href="%s" target="_blank">guide des premiers pas</a>.

en: Next Page
fr_FR: Page suivante

en: No
fr_FR: Non

en: No %s
fr_FR: Aucun %s

en: No %s found
fr_FR: Aucun %s trouvé

en: No %s found in Trash
fr_FR: Aucun %s trouvé dans la corbeille

en: No (alt) Icon
fr_FR: Pas d’icône (alt)

en: No Custom Field Groups found for this options page. <a href="%s">Create a Custom Field Group</a>
fr_FR: Aucun groupe de champs trouvé pour cette page options. <a href="%s">Créer un groupe de champs</a>

en: No Field Groups found
fr_FR: Aucun groupe de champs trouvé

en: No Field Groups found in Trash
fr_FR: Aucun groupe de champs trouvé dans la corbeille

en: No Fields found
fr_FR: Aucun champ trouvé

en: No Fields found in Trash
fr_FR: Aucun champ trouvé dans la corbeille

en: No Formatting
fr_FR: Aucun formatage

en: No Icon
fr_FR: Pas d'icône

en: No Items Found
fr_FR: Aucun élément trouvé

en: No Items Found in Trash
fr_FR: Aucun élément trouvé dans la corbeille

en: No Meta Box
fr_FR: Aucune boîte méta

en: No Permalink (prevent URL rewriting)
fr_FR: Aucun permalien (empêcher la réécriture d’URL)

en: No Post Types found
fr_FR: Aucun type de publication trouvé

en: No Post Types found in Trash
fr_FR: Aucun type de publication trouvé dans la corbeille

en: No Query Variable Support
fr_FR: Aucune prise en charge des variables de requête

en: No Taxonomies found
fr_FR: Aucune taxonomie trouvée

en: No Taxonomies found in Trash
fr_FR: Aucune taxonomie trouvée dans la corbeille

en: No Terms
fr_FR: Aucun terme

[ctx: No Terms]
en: No %s
fr_FR: N° %s

en: No block types exist
fr_FR: Aucun type de blocs existant

en: No description
fr_FR: Aucune description

en: No field groups
fr_FR: Aucun groupe de champs

en: No field groups selected
fr_FR: Aucun groupe de champs sélectionné

en: No fields
fr_FR: Aucun champ

en: No file selected
fr_FR: Aucun fichier sélectionné

en: No image selected
fr_FR: Aucune image sélectionnée

en: No matches found
fr_FR: Aucune correspondance trouvée

en: No options pages exist
fr_FR: Aucune page d’option créée

en: No post types
fr_FR: Aucun type de publication

en: No posts
fr_FR: Aucun article

en: No posts found
fr_FR: Aucune publication trouvée

en: No posts found in Trash
fr_FR: Aucune publication trouvée dans la corbeille

en: No results found for that search term
fr_FR: Aucun résultat trouvé pour ce terme de recherche

en: No search results for '%s'
fr_FR: Aucun résultat de recherche pour « %s »

en: No tags
fr_FR: Aucune étiquette

en: No tags found
fr_FR: Aucune étiquette trouvée

en: No taxonomies
fr_FR: Aucune taxonomie

en: No terms
fr_FR: Aucun terme

en: No toggle fields available
fr_FR: Aucun champ de sélection disponible

en: No updates available.
fr_FR: Aucune mise à jour disponible.

en: Normal (after content)
fr_FR: Normal (après le contenu)

en: Not Found
fr_FR: Non trouvé

en: Nothing from Custom Post Type UI plugin selected for import.
fr_FR: Rien depuis l’extension sélectionné Custom Post Type UI pour l’importation.

en: Nothing to import
fr_FR: Rien à importer

en: Number
fr_FR: Nombre

en: Off Text
fr_FR: Texte « Inactif »

en: On Text
fr_FR: Texte « Actif »

en: One or many post types that can be classified with this taxonomy.
fr_FR: Un ou plusieurs types de publication peuvant être classés avec cette taxonomie.

en: Open
fr_FR: Ouvrir

en: Open Folder Icon
fr_FR: Icône d’ouverture du dossier

en: Opens in a new window/tab
fr_FR: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre/onglet

en: Optional custom controller to use instead of `WP_REST_Posts_Controller`.
fr_FR: Contrôleur personnalisé facultatif à utiliser à la place de « WP_REST_Posts_Controller ».

en: Optional custom controller to use instead of `WP_REST_Terms_Controller `.
fr_FR: Contrôleur personnalisé facultatif à utiliser à la place de « WP_REST_Terms_Controller ».

en: Optionally provide a plural to be used in capabilities.
fr_FR: Fournissez éventuellement un pluriel à utiliser dans les fonctionnalités.

en: Options Page
fr_FR: Page d’options

en: Options Pages
fr_FR: Pages d’options

en: Options Pages UI Enabled
fr_FR: Interface utilisateur des pages d’options activée

en: Options Updated
fr_FR: Options mises à jour

en: Order
fr_FR: Ordre

en: Order No.
fr_FR: N° d’ordre.

en: Order will be assigned upon save
fr_FR: L’ordre sera assigné après l’enregistrement

en: Other
fr_FR: Autre

en: Outdent Icon
fr_FR: Icône de retrait

en: Overview
fr_FR: Aperçu

en: PDF Icon
fr_FR: Icône de PDF

en: PM Icon
fr_FR: Icône Pm

en: PRO
fr_FR: Pro

en: PRO Only
fr_FR: Uniquement sur PRO

en: PRO fields cannot be edited without an active license.
fr_FR: Les champs PRO ne peuvent pas être modifiés sans une licence active.

en: Page Attributes
fr_FR: Attributs de page

en: Page Icon
fr_FR: Icône de page

en: Page Link
fr_FR: Lien vers la page

en: Page Parent
fr_FR: Page parente

en: Page Template
fr_FR: Modèle de page

en: Page Type
fr_FR: Type de page

en: Page is equal to
fr_FR: La page est égale à

en: Page is not equal to
fr_FR: La page n’est pas égale à

en: Pages contain
fr_FR: Les pages contiennent

en: Pages do not contain
fr_FR: Les pages ne contiennent pas

en: Pagination support for the items URLs such as the archives.
fr_FR: Prise en charge de la pagination pour les URL des éléments tels que les archives.

en: Palm Tree Icon
fr_FR: Icône de palmier

en: Paperclip Icon
fr_FR: Icône de trombone

en: Parent %s
fr_FR: %s parent

en: Parent %s:
fr_FR: %s parent :

en: Parent Category
fr_FR: Catégorie parente

en: Parent Category:
fr_FR: Catégorie parente :

en: Parent Field Description
fr_FR: Description du champ « Parent »

en: Parent Item
fr_FR: Élément parent

en: Parent Item Prefix
fr_FR: Préfixe de l’élément parent

en: Parent Item With Colon
fr_FR: Élément parent avec deux-points

en: Parent Page (has children)
fr_FR: Page parent (a des enfants)

en: Parent Page:
fr_FR: Page parente :

en: Parent Theme
fr_FR: Thème parent

en: Parent-child terms in URLs for hierarchical taxonomies.
fr_FR: Termes parent-enfant dans les URL pour les taxonomies hiérarchiques.

en: Password
fr_FR: Mot de Passe

en: Pause Icon
fr_FR: Icône de pause

en: Performance Icon
fr_FR: Icône de performance

en: Permalink
fr_FR: Permalien

en: Permalink Rewrite
fr_FR: Réécriture du permalien

en: Permalinks for this post type are disabled.
fr_FR: Les permaliens sont désactivés pour ce type de publication.

en: Permalinks for this taxonomy are disabled.
fr_FR: Les permaliens sont désactivés pour cette taxonomie.

en: Permissions
fr_FR: Droits

en: Pets Icon
fr_FR: Icône d’animaux

en: Phone Icon
fr_FR: Icône de téléphone

en: Pinterest Icon
fr_FR: Icône Pinterest

en: Placeholder Text
fr_FR: Texte indicatif

en: Placement
fr_FR: Positionnement

en: Play Icon
fr_FR: Icône de lecture

en: Playlist Audio Icon
fr_FR: Icône de liste de lecture audio

en: Please activate your ACF PRO license to edit field groups assigned to an ACF Block.
fr_FR: Veuillez activer votre licence ACF PRO pour modifier les groupes de champs assignés à un bloc ACF.

en: Please activate your ACF PRO license to edit this options page.
fr_FR: Veuillez activer votre licence ACF PRO pour modifier cette page d’options.

en: Please also check all premium add-ons (%s) are updated to the latest version.
fr_FR: Veuillez également vérifier que tous les modules PRO (%s) soient mis à jour à la dernière version.

en: Please contact your site administrator or developer for more details.
fr_FR: Veuillez contacter l’admin ou le développeur/développeuse de votre site pour plus de détails.

en: Please reactivate your license to unlock updates
fr_FR: Veuillez réactiver votre licence afin de débloquer les mises à jour

en: Please select at least one site to upgrade.
fr_FR: Veuillez choisir au moins un site à mettre à niveau.

en: Please select the destination for this field
fr_FR: Veuillez sélectionner la destination pour ce champ

en: Please select the field groups to link.
fr_FR: Veuillez choisir les groupes de champs à lier.

en: Please use the Help & Support tab to get in touch should you find yourself requiring assistance.
fr_FR: Veuillez utiliser l’onglet « Aide & support » pour nous contacter si vous avez besoin d’assistance.

en: Plugin Type
fr_FR: Type d’extension

en: Plugin Version
fr_FR: Version de l’extension

en: Plugins Checked Icon
fr_FR: Icône d’extensions cochée

en: Plugins Icon
fr_FR: Icône d’extensions

en: Plural Capability Name
fr_FR: Nom de la capacité au pluriel

en: Plural Label
fr_FR: Libellé au pluriel

en: Plus (alt) Icon
fr_FR: Icône Plus (alt)

en: Plus (alt2) Icon
fr_FR: Icône Plus (alt2)

en: Plus Icon
fr_FR: Icône Plus

en: Podio Icon
fr_FR: Icône Podio

en: Popular
fr_FR: Populaire

en: Popular %s
fr_FR: %s populaire

en: Popular Items
fr_FR: Éléments populaires

en: Popular Tags
fr_FR: Étiquettes populaires

en: Popular fields
fr_FR: Champs populaires

en: Portfolio Icon
fr_FR: Icône de portfolio

en: Position
fr_FR: Emplacement

en: Post
fr_FR: Publication

en: Post Archives
fr_FR: Archives de publication

en: Post Attributes
fr_FR: Attributs de la publication

en: Post Category
fr_FR: Catégorie de publication

en: Post Format
fr_FR: Format de publication

en: Post Formats
fr_FR: Formats des publications

en: Post ID
fr_FR: ID de la publication

en: Post Icon
fr_FR: Icône de publication

en: Post Link
fr_FR: Lien de publication

en: Post Object
fr_FR: Objet de la publication

en: Post Status
fr_FR: État de la publication

en: Post Status Icon
fr_FR: Icône d’état de publication

en: Post Taxonomy
fr_FR: Taxonomie de la publication

en: Post Template
fr_FR: Modèle de publication

en: Post Type
fr_FR: Type de publication

en: Post Type Key
fr_FR: Clé du type de publication

en: Post Types
fr_FR: Types de publication

en: Post is equal to
fr_FR: La publication est égale à

en: Post is not equal to
fr_FR: La publication n’est pas égale à

en: Post published privately.
fr_FR: Publication publiée en privé.

en: Post published.
fr_FR: Publication mise en ligne.

en: Post reverted to draft.
fr_FR: Publication reconvertie en brouillon.

en: Post scheduled.
fr_FR: Publication planifiée.

en: Post type activated. | %s post types activated.
fr_FR[0]: Type de publication activé.
fr_FR[1]: %s types de publication activés.

en: Post type deactivated. | %s post types deactivated.
fr_FR[0]: Type de publication désactivé.
fr_FR[1]: %s types de publication désactivés.

en: Post type deleted.
fr_FR: Type de publication supprimé.

en: Post type draft updated.
fr_FR: Le brouillon du type de publication a été mis à jour.

en: Post type duplicated. | %s post types duplicated.
fr_FR[0]: Type de publication dupliqué.
fr_FR[1]: %s types de publication dupliqués.

en: Post type saved.
fr_FR: Type de publication enregistré.

en: Post type scheduled for.
fr_FR: Type de publication planifié pour.

en: Post type submitted.
fr_FR: Type de publication envoyé.

en: Post type synchronized. | %s post types synchronized.
fr_FR[0]: Type de publication synchronisé.
fr_FR[1]: %s types de publication synchronisés.

en: Post type updated.
fr_FR: Type de publication mis à jour.

en: Post updated
fr_FR: Publication mise à jour

en: Post updated.
fr_FR: Publication mise à jour.

en: Posts
fr_FR: Publications

en: Posts Page
fr_FR: Page des publications

en: Posts contain
fr_FR: Les publications contiennent

en: Posts do not contain
fr_FR: Les publications ne contiennent pas

en: Posts list
fr_FR: Liste des publications

en: Posts list navigation
fr_FR: Navigation dans la liste des publications

en: Prefix Field Labels
fr_FR: Préfixer les libellés de champs

en: Prefix Field Names
fr_FR: Préfixer les noms de champs

en: Prepend
fr_FR: Ajouter avant

en: Prepend an extra checkbox to toggle all choices
fr_FR: Ajouter une case à cocher pour basculer tous les choix

en: Prepend to the beginning
fr_FR: Insérer au début

en: Presentation
fr_FR: Présentation

en: Pressthis Icon
fr_FR: Icône Pressthis

en: Preview Size
fr_FR: Taille de prévisualisation

en: Previous Page
fr_FR: Page précédente

en: Printer Icon
fr_FR: Icône d’imprimante

en: Privacy Icon
fr_FR: Icône de confidentialité

en: Products Icon
fr_FR: Icône de produits

en: Provides a way to structure fields into groups to better organize the data and the edit screen.
fr_FR: Permet de structurer les champs en groupes afin de mieux organiser les données et l’écran d‘édition.

en: Publicly Queryable
fr_FR: Publiquement interrogeable

en: Publish
fr_FR: Publier

en: Query Variable
fr_FR: Variable de requête

en: Query Variable Support
fr_FR: Prise en charge des variables de requête

en: Quick Edit
fr_FR: Modification rapide

en: Quote Icon
fr_FR: Icône de citation

en: REST API
fr_FR: API REST

en: REST API Format
fr_FR: Format de l’API REST

en: REST API Icon
fr_FR: Icône d’API REST

en: RGBA Array
fr_FR: Tableau RGBA

en: RGBA String
fr_FR: Chaine RGBA

en: RSS Icon
fr_FR: Icône RSS

en: RSS feed URL for the post type items.
fr_FR: URL de flux RSS pour les éléments du type de publication.

en: RTL Icon
fr_FR: Icône RTL

en: Radio Button
fr_FR: Bouton radio

en: Radio Buttons
fr_FR: Boutons radio

en: Range
fr_FR: Plage

en: Reading upgrade tasks...
fr_FR: Lecture des tâches de mise à niveau…

en: Reddit Icon
fr_FR: Icône Reddit

en: Redo Icon
fr_FR: Icône de rétablissement

en: Regenerate
fr_FR: Régénérer

en: Regenerate all labels using the Singular and Plural labels
fr_FR: Régénérer tous les libellés avec des libellés « Singulier » et « Pluriel »

en: Register
fr_FR: S’inscrire

en: Register Meta Box Callback
fr_FR: Enregistrer le rappel de la boîte méta

en: Registered Options Pages (PHP)
fr_FR: Pages d’options enregistrées (PHP)

en: Registered Options Pages (UI)
fr_FR: Pages d’options enregistrées (UI)

en: Registered Post Types (UI)
fr_FR: Types de publication enregistrés (interface utilisateur)

en: Relational
fr_FR: Relationnel

en: Relationship
fr_FR: Relation

en: Relationship is equal to
fr_FR: La relation est égale à

en: Relationship is not equal to
fr_FR: La relation n’est pas égale à

en: Relationships contain
fr_FR: Les relations contiennent

en: Relationships do not contain
fr_FR: Les relations ne contiennent pas

en: Remove
fr_FR: Retirer

en: Remove Featured Image
fr_FR: Retirer l’image mise en avant

en: Remove Icon
fr_FR: Retirer l’icône

en: Remove featured image
fr_FR: Retirer l’image mise en avant

en: Remove file
fr_FR: Retirer le fichier

en: Remove image
fr_FR: Retirer I’image

en: Remove layout
fr_FR: Retirer la disposition

en: Remove row
fr_FR: Retirer l’élément

en: Rename Capabilities
fr_FR: Renommer les permissions

en: Renew ACF PRO License
fr_FR: Renouveler la licence ACF PRO

en: Renew License
fr_FR: Renouveler la licence

en: Renew PRO License
fr_FR: Renouveler la licence PRO

en: Renew PRO to Unlock
fr_FR: Renouvelez la version PRO pour déverrouiller

en: Repeat Icon
fr_FR: Icône de répétition

en: Repeater
fr_FR: Répéteur

en: Repeater Field
fr_FR: Champ répéteur

en: Replies Icon
fr_FR: Icône de réponses

en: Required
fr_FR: Obligatoire

en: Restrict which files can be uploaded
fr_FR: Restreindre quels fichiers peuvent être téléversés

en: Restrict which images can be uploaded
fr_FR: Restreindre quelles images peuvent être téléversées

en: Restricted
fr_FR: Limité

en: Retry Activation
fr_FR: Retenter l’activation

en: Return Format
fr_FR: Format de retour

en: Return Value
fr_FR: Valeur de retour

en: Returning an escaped HTML value is only possible when format_value is also true. The field value has not been returned for security.
fr_FR: Le renvoi d’une valeur HTML n’est possible que lorsque format_value est également vrai. La valeur du champ n’a pas été renvoyée pour des raisons de sécurité.

en: Returning escaped HTML values is only possible when format_value is also true. The field values have not been returned for security.
fr_FR: Le renvoi des valeurs HTML n’est possible que lorsque format_value est également vrai. Les valeurs des champs n’ont pas été renvoyées pour des raisons de sécurité.

en: Reverse current order
fr_FR: Inverser l’ordre actuel

en: Review changes
fr_FR: Évaluer les modifications

en: Review local JSON changes
fr_FR: Vérifier les modifications JSON locales

en: Review sites & upgrade
fr_FR: Examiner les sites et mettre à niveau

en: Revisions
fr_FR: Révisions

en: Rewrite the URL using a custom slug defined in the input below. Your permalink structure will be
fr_FR: Réécrivez l’URL à l’aide d’un identifiant d’URL personnalisé défini dans l’entrée ci-dessous. Votre structure de permalien sera

en: Rewrite the URL using the post type key as the slug. Your permalink structure will be
fr_FR: Réécrire l’URL en utilisant la clé du type de publication comme slug. Votre structure de permalien sera

en: Rewrite the URL using the taxonomy key as the slug. Your permalink structure will be
fr_FR: Réécrire l’URL en utilisant la clé de taxonomie comme slug. Votre structure de permalien sera

en: Rotate Icon
fr_FR: Icône de rotation

en: Row
fr_FR: Ligne

en: Rows
fr_FR: Lignes

en: Rows Per Page
fr_FR: Lignes par Page

en: Rules
fr_FR: Règles

en: Save 'custom' values to the field's choices
fr_FR: Enregistrez les valeurs « personnalisées » dans les choix du champ

en: Save 'other' values to the field's choices
fr_FR: Sauvegarder les valeurs « Autres » dans les choix des champs

en: Save Changes
fr_FR: Enregistrer les modifications

en: Save Custom Values
fr_FR: Enregistrer les valeurs personnalisées

en: Save Format
fr_FR: Enregistrer le format

en: Save Options
fr_FR: Enregistrer les options

en: Save Other Choice
fr_FR: Enregistrer un autre choix

en: Save Terms
fr_FR: Enregistrer les termes

en: Save created options back to the "Choices" setting in the field definition.
fr_FR: Enregistrez les options créées dans le réglage « Choix » de la définition du champ.

en: Saved
fr_FR: Enregistré

en: Saved Icon
fr_FR: Icône enregistrée

en: Schedule Icon
fr_FR: Icône de calendrier

en: Seamless (no metabox)
fr_FR: Sans contour (pas de boîte meta)

en: Seamless (replaces this field with selected fields)
fr_FR: Remplace ce champ par les champs sélectionnés

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Search %s
fr_FR: Rechercher %s

en: Search Field Groups
fr_FR: Rechercher des groupes de champs

en: Search Fields
fr_FR: Rechercher des champs

en: Search Icon
fr_FR: Icône de recherche

en: Search Items
fr_FR: Rechercher des éléments

en: Search Post Types
fr_FR: Rechercher des types de publication

en: Search Posts
fr_FR: Rechercher des publications

en: Search Tags
fr_FR: Rechercher des étiquettes

en: Search Taxonomies
fr_FR: Rechercher des taxonomies

en: Search fields...
fr_FR: Rechercher des champs…

en: Search for address...
fr_FR: Rechercher une adresse…

en: Search icons...
fr_FR: Rechercher des icônes…

en: Search...
fr_FR: Rechercher…

en: Select %s
fr_FR: Sélectionner %s

en: Select Color
fr_FR: Sélectionner une couleur

en: Select Field
fr_FR: Sélectionner le champ

en: Select Field Groups
fr_FR: Sélectionner les groupes de champs

en: Select Field Type
fr_FR: Sélectionner le type de champ

en: Select File
fr_FR: Sélectionner un fichier

en: Select Image
fr_FR: Sélectionner une image

en: Select JSON File
fr_FR: Sélectionner un fichier JSON

en: Select Link
fr_FR: Sélectionner un lien

en: Select Multiple
fr_FR: Sélection multiple

en: Select Options Pages
fr_FR: Sélectionner des pages d’options

en: Select Post Types
fr_FR: Sélectionner les types de publication

en: Select Taxonomies
fr_FR: Sélectionner les taxonomies

en: Select a sub field to show when row is collapsed
fr_FR: Choisir un sous champ à montrer lorsque la ligne est refermée

en: Select default color
fr_FR: Sélectionner une couleur par défaut

en: Select existing taxonomies to classify items of the post type.
fr_FR: Sélectionnez les taxonomies existantes pour classer les éléments du type de publication.

en: Select field(s) to store the reference back to the item being updated. You may select this field. Target fields must be compatible with where this field is being displayed. For example, if this field is displayed on a Taxonomy, your target field should be of type Taxonomy
fr_FR: Sélectionnee le(s) champ(s) pour stocker la référence à l’élément en cours de mise à jour. Vous pouvez sélectionner ce champ. Les champs cibles doivent être compatibles avec l’endroit où ce champ est affiché. Par exemple, si ce champ est affiché sur une taxonomie, votre champ cible doit être de type Taxonomie

en: Select one or many field groups...
fr_FR: Sélectionner un ou plusieurs groupes de champs…

en: Select one or more fields you wish to clone
fr_FR: Sélectionnez un ou plusieurs champs à cloner

en: Select post type
fr_FR: Choisissez le type de publication

en: Select taxonomy
fr_FR: Sélectionner la taxonomie

en: Select the appearance of this field
fr_FR: Sélectionner l’apparence de ce champ

en: Select the items you would like to export and then select your export method. Export As JSON to export to a .json file which you can then import to another ACF installation. Generate PHP to export to PHP code which you can place in your theme.
fr_FR: Sélectionnez les éléments que vous souhaitez exporter, puis choisissez la méthode d’exportation. « Exporter comme JSON » pour exporter vers un fichier .json que vous pouvez ensuite importer dans une autre installation ACF. « Générer le PHP » pour exporter un code PHP que vous pouvez placer dans votre thème.

en: Select the taxonomy to be displayed
fr_FR: Sélectionner la taxonomie à afficher

en: Select the type of permalink to use for this taxonomy.
fr_FR: Sélectionnez le type de permalien à utiliser pour cette taxonomie.

[ctx: Select2 JS input_too_long_1]
en: Please delete 1 character
fr_FR: Veuillez supprimer 1 caractère

[ctx: Select2 JS input_too_long_n]
en: Please delete %d characters
fr_FR: Veuillez supprimer %d caractères

[ctx: Select2 JS input_too_short_1]
en: Please enter 1 or more characters
fr_FR: Veuillez saisir au minimum 1 caractère

[ctx: Select2 JS input_too_short_n]
en: Please enter %d or more characters
fr_FR: Veuillez saisir %d caractères ou plus

[ctx: Select2 JS load_fail]
en: Loading failed
fr_FR: Le chargement a échoué

[ctx: Select2 JS load_more]
en: Loading more results&hellip;
fr_FR: Chargement de résultats supplémentaires…

[ctx: Select2 JS matches_0]
en: No matches found
fr_FR: Aucun résultat

[ctx: Select2 JS matches_1]
en: One result is available, press enter to select it.
fr_FR: Un résultat est disponible, appuyez sur « Entrée » pour le sélectionner.

[ctx: Select2 JS matches_n]
en: %d results are available, use up and down arrow keys to navigate.
fr_FR: %d résultats disponibles, utilisez les flèches haut et bas pour naviguer parmi ceux-ci.

[ctx: Select2 JS searching]
en: Searching&hellip;
fr_FR: Recherche en cours...

[ctx: Select2 JS selection_too_long_1]
en: You can only select 1 item
fr_FR: Vous ne pouvez choisir qu’un seul élément

[ctx: Select2 JS selection_too_long_n]
en: You can only select %d items
fr_FR: Vous ne pouvez choisir que %d éléments

en: Selected elements will be displayed in each result
fr_FR: Les éléments sélectionnés seront affichés dans chaque résultat

en: Selected file. Press tab to access file options.
fr_FR: Fichier sélectionné. Appuyer sur tabulation pour accéder aux options du fichier.

en: Selected image. Press tab to access image options.
fr_FR: Image sélectionnée. Appuyer sur tabulation pour accéder aux options de l’image.

en: Selection is greater than
fr_FR: La sélection est supérieure à

en: Selection is less than
fr_FR: La sélection est inférieure à

en: Send Trackbacks
fr_FR: Envoyer des rétroliens

en: Separate %s with commas
fr_FR: Séparer les %s avec une virgule

en: Separate Items With Commas
fr_FR: Séparer les éléments par des virgules

en: Separate tags with commas
fr_FR: Séparer les étiquettes par des virgules

en: Separator
fr_FR: Séparateur

en: Set Featured Image
fr_FR: Définir l’image mise en avant

en: Set featured image
fr_FR: Définir l’image mise en avant

en: Set the initial zoom level
fr_FR: Définir le niveau de zoom initial

en: Set the number of rows to be displayed on a page.
fr_FR: Définir le nombre de lignes à afficher sur une page.

en: Sets the textarea height
fr_FR: Définir la hauteur de la zone de texte

en: Sets whether posts should be excluded from search results and taxonomy archive pages.
fr_FR: Définit si les publications doivent être exclues des résultats de recherche et des pages d’archive de taxonomie.

en: Settings
fr_FR: Réglages

en: Settings Icon
fr_FR: Icône de réglages

en: Share (alt) Icon
fr_FR: Icône de partage (alt)

en: Share (alt2) Icon
fr_FR: Icône de partage (alt2)

en: Share Icon
fr_FR: Icône de partage

en: Shield (alt) Icon
fr_FR: Icône de bouclier (alt)

en: Shield Icon
fr_FR: Icône de bouclier

en: Shortcode Enabled
fr_FR: Code court activé

en: Shortcode Icon
fr_FR: Icône de code court

en: Show Admin Column
fr_FR: Afficher la colonne « Admin »

en: Show Color Wheel
fr_FR: Afficher la roue des couleurs

en: Show Custom Palette
fr_FR: Afficher la palette personnalisée

en: Show In Admin Bar
fr_FR: Afficher dans la barre d’administration

en: Show In Admin Menu
fr_FR: Afficher dans le menu d’administration

en: Show In REST API
fr_FR: Afficher dans l’API Rest

en: Show In UI
fr_FR: Afficher dans l’interface utilisateur

en: Show Media Upload Buttons
fr_FR: Afficher les boutons de téléversement de média

en: Show in REST API
fr_FR: Afficher dans l’API REST

en: Show the taxonomy in the quick/bulk edit panel.
fr_FR: Afficher la taxonomie dans le panneau de modification rapide/groupée.

en: Show this field group if
fr_FR: Afficher ce groupe de champs si

en: Show this field if
fr_FR: Afficher ce champ si

en: Show&nbsp;details
fr_FR: Afficher les détails

en: Shown in field group list
fr_FR: Affiché dans la liste des groupes de champs

en: Side
fr_FR: Sur le côté

en: Single Value
fr_FR: Valeur unique

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed
fr_FR: Un seul mot. Aucun espace. Les tirets bas et les tirets sont autorisés.

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed.
fr_FR: Un seul mot, aucun espace. Tirets bas et tirets autorisés.

en: Singular Capability Name
fr_FR: Nom de capacité singulier

en: Singular Label
fr_FR: Libellé au singulier

en: Site (alt) Icon
fr_FR: Icône de site (alt)

en: Site (alt2) Icon
fr_FR: Icône de site (alt2)

en: Site (alt3) Icon
fr_FR: Icône de site (alt3)

en: Site Icon
fr_FR: Icône de site

en: Site is up to date
fr_FR: Le site est à jour

en: Site requires database upgrade from %1$s to %2$s
fr_FR: Le site nécessite une mise à niveau de la base de données à partir de %1$s vers %2$s

en: Slides Icon
fr_FR: Icône de diapositives

en: Slug Field Description
fr_FR: Description du champ « Slug »

en: Smiley Icon
fr_FR: Icône Smiley

en: Sorry, this browser does not support geolocation
fr_FR: Désolé, ce navigateur ne prend pas en charge la géolocalisation

en: Sorry, this post is unavailable for diff comparison.
fr_FR: Désolé, cette publication n’est pas disponible pour la comparaison de différence.

en: Sorry, you do not have permission to do that.
fr_FR: Désolé, vous n’avez pas la permission de faire cette action

en: Sort Icon
fr_FR: Icône de tri

en: Sort Terms
fr_FR: Trier les termes

en: Sort by date modified
fr_FR: Ranger par date de modification

en: Sort by date uploaded
fr_FR: Ranger par date d’import

en: Sort by title
fr_FR: Ranger par titre

en: Sos Icon
fr_FR: Icône Sos

en: Spam Detected
fr_FR: Indésirable détecté

en: Specify custom colors
fr_FR: Définir les couleurs personnalisées

en: Specify the returned value on front end
fr_FR: Spécifier la valeur renvoyée publiquement

en: Specify the style used to render the clone field
fr_FR: Définit le style utilisé pour générer le champ dupliqué

en: Specify the style used to render the selected fields
fr_FR: Spécifier le style utilisé pour afficher les champs sélectionnés

en: Specify the value returned
fr_FR: Spécifier la valeur retournée

en: Specify where new attachments are added
fr_FR: Définir comment les images sont insérées

en: Speed up your workflow and develop better websites with features like ACF Blocks and Options Pages, and sophisticated field types like Repeater, Flexible Content, Clone, and Gallery.
fr_FR: Accélérez votre productivité et développez de meilleurs sites avec des fonctionnalités comme les blocs ACF et les pages d’options, ainsi que des champs avancés comme répéteur, contenu flexible, clones et galerie.

en: Spellcheck Icon
fr_FR: Icône de vérification orthographique

en: Spotify Icon
fr_FR: Icône Spotify

en: Spreadsheet Icon
fr_FR: Icône de feuille de calcul

en: Standard
fr_FR: Normal

en: Standard (WP metabox)
fr_FR: Standard (boîte méta WP)

en: Start a new group of tabs at this tab.
fr_FR: Commencez un nouveau groupe d’onglets dans cet onglet.

en: Status Icon
fr_FR: Icône d’état

en: Step Size
fr_FR: Taille de l’incrément

en: Sticky Icon
fr_FR: Icône d’épinglage

en: Store Icon
fr_FR: Icône de boutique

en: Strikethrough Icon
fr_FR: Icône barrée

en: String
fr_FR: Chaîne

en: Stylized UI
fr_FR: Interface (UI) stylisée

en: Sub Fields
fr_FR: Sous-champs

en: Subscription Expiry Date
fr_FR: Date d’expiration de l’abonnement

en: Super Admin
fr_FR: Super admin

en: Superhero Icon
fr_FR: Icône de super-héros

en: Supports
fr_FR: Prend en charge

en: Switch to Edit
fr_FR: Passer en mode Édition

en: Switch to Preview
fr_FR: Passer en mode Aperçu

en: Sync
fr_FR: Synchroniser

en: Sync available
fr_FR: Synchronisation disponible

en: Sync changes
fr_FR: Synchroniser les modifications

en: Tab
fr_FR: Onglet

en: Table
fr_FR: Tableau

en: Table Icon
fr_FR: Icône de tableau

en: Table Row Delete Icon
fr_FR: Icône de suppression de rangée de tableau

en: Tablet Icon
fr_FR: Icône de tablette

en: Tabs
fr_FR: Onglets

en: Tag
fr_FR: Étiquette

en: Tag Cloud
fr_FR: Nuage d’étiquettes

en: Tag Icon
fr_FR: Icône de balise

en: Tag Link
fr_FR: Lien de l’étiquette

en: Tagcloud Icon
fr_FR: Icône Tagcloud

en: Tags
fr_FR: Étiquettes

en: Tags Meta Box
fr_FR: Boîte méta des étiquettes

en: Tags list
fr_FR: Liste des étiquettes

en: Tags list navigation
fr_FR: Navigation de la liste des étiquettes

en: Target Field
fr_FR: Champ cible

en: Taxonomy
fr_FR: Taxonomie

en: Taxonomy Key
fr_FR: Clé de taxonomie

en: Taxonomy activated. | %s taxonomies activated.
fr_FR[0]: Taxonomie activée.
fr_FR[1]: %s taxonomies activées.

en: Taxonomy deactivated. | %s taxonomies deactivated.
fr_FR[0]: Taxonomie désactivée.
fr_FR[1]: %s taxonomies désactivées.

en: Taxonomy deleted.
fr_FR: Taxonomie supprimée.

en: Taxonomy draft updated.
fr_FR: Brouillon de taxonomie mis à jour.

en: Taxonomy duplicated. | %s taxonomies duplicated.
fr_FR[0]: Taxonomie dupliquée.
fr_FR[1]: %s taxonomies dupliquées.

en: Taxonomy saved.
fr_FR: Taxonomie enregistrée.

en: Taxonomy scheduled for.
fr_FR: Taxonomie planifiée pour.

en: Taxonomy submitted.
fr_FR: Taxonomie envoyée.

en: Taxonomy synchronized. | %s taxonomies synchronized.
fr_FR[0]: Taxonomie synchronisée.
fr_FR[1]: %s taxonomies synchronisées.

en: Taxonomy updated.
fr_FR: Taxonomie mise à jour.

en: Term Description
fr_FR: Description du terme

en: Term ID
fr_FR: ID de terme

en: Term Name
fr_FR: Nom du terme

en: Term Object
fr_FR: Objet de terme

en: Term Slug
fr_FR: Slug du terme

en: Term is equal to
fr_FR: Le terme est égal à

en: Term is not equal to
fr_FR: Le terme n’est pas égal à

en: Terms
fr_FR: Termes

en: Terms can be accessed using the non-pretty permalink, e.g., {query_var}={term_slug}.
fr_FR: Les termes sont accessibles en utilisant le permalien non joli, par exemple, {query_var}={term_slug}.

en: Terms contain
fr_FR: Les termes contiennent

en: Terms do not contain
fr_FR: Les termes ne contiennent pas

en: Testimonial Icon
fr_FR: Icône de témoignage

en: Text
fr_FR: Texte

en: Text Area
fr_FR: Zone de texte

en: Text Color Icon
fr_FR: Icône de couleur de texte

en: Text Icon
fr_FR: Icône de texte

en: Text Only
fr_FR: Texte Uniquement

en: Text Page Icon
fr_FR: Icône de page de texte

en: Text shown when active
fr_FR: Texte affiché lorsque actif

en: Text shown when inactive
fr_FR: Texte affiché lorsque inactif

en: Thank you for updating to %1$s v%2$s!
fr_FR: Merci d‘avoir mis à jour %1$s v%2$s !

en: The "slug" is the URL-friendly version of the name. It is usually all lower case and contains only letters, numbers, and hyphens.
fr_FR: Le « slug » est la version URL conviviale du nom. Il est généralement tout en minuscules et contient uniquement des lettres, des chiffres et des traits d’union.

en: The %1$s field can now be found in the %2$s field group
fr_FR: Le champ %1$s peut maintenant être trouvé dans le groupe de champs %2$s

en: The Advanced Custom Fields plugin provides a visual form builder to customize WordPress edit screens with extra fields, and an intuitive API to display custom field values in any theme template file.
fr_FR: L’extension Advanced Custom Fields fournit un constructeur visuel de formulaires pour modifier les écrans de WordPress avec des champs supplémentaires, ainsi qu’une API intuitive pour afficher les valeurs des champs personnalisés dans n’importe quel fichier de modèle de thème.

en: The base URL for the post type REST API URLs.
fr_FR: URL de base pour les URL de l’API REST du type de publication.

en: The capability name for assigning terms of this taxonomy.
fr_FR: Le nom de la permission pour assigner les termes de cette taxonomie.

en: The capability name for deleting terms of this taxonomy.
fr_FR: Le nom de la permission pour supprimer les termes de cette taxonomie.

en: The capability name for editing terms of this taxonomy.
fr_FR: Le nom de la permission pour modifier les termes de cette taxonomie.

en: The capability name for managing terms of this taxonomy.
fr_FR: Le nom de la permission pour gérer les termes de cette taxonomie.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page
fr_FR: Les modifications que vous avez effectuées seront perdues si vous quittez cette page

[ctx: The core ACF block binding source name for fields on the current page]
en: ACF Fields
fr_FR: Champs ACF

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
fr_FR: La description n’est pas très utilisée par défaut, cependant de plus en plus de thèmes l’affichent.

en: The following code can be used to register a local version of the selected items. Storing field groups, post types, or taxonomies locally can provide many benefits such as faster load times, version control & dynamic fields/settings. Simply copy and paste the following code to your theme's functions.php file or include it within an external file, then deactivate or delete the items from the ACF admin.
fr_FR: Le code suivant peut être utilisé pour enregistrer une version locale des éléments sélectionnés. Le stockage local de groupes de champs, de types de publications ou de taxonomies peut offrir de nombreux avantages, tels que des temps de chargement plus rapides, un contrôle de version et des champs/paramètres dynamiques. Copiez et collez simplement le code suivant dans le fichier des fonctions de votre thème.php ou incluez-le dans un fichier externe, puis désactivez ou supprimez les éléments de l’administrateur ACF.

en: The following sites require a DB upgrade. Check the ones you want to update and then click %s.
fr_FR: Les sites suivants nécessitent une mise à niveau de la base de données. Sélectionner ceux que vous voulez mettre à jour et cliquer sur %s.

en: The format displayed when editing a post
fr_FR: Le format affiché lors de la modification d’une publication

en: The format returned via template functions
fr_FR: Le format retourné via les fonctions du modèle

en: The format used when saving a value
fr_FR: Le format utilisé lors de la sauvegarde d’une valeur

en: The name is how it appears on your site
fr_FR: Le nom est la façon dont il apparaît sur votre site

en: The name of the default term.
fr_FR: Nom du terme par défaut.

en: The namespace part of the REST API URL.
fr_FR: Partie de l’espace de noms de l’URL DE L’API REST.

en: The position in the sidebar menu in the admin dashboard.
fr_FR: Position dans le menu de la colonne latérale du tableau de bord d’administration.

en: The post type key must be under 20 characters.
fr_FR: La clé du type de publication doit comporter moins de 20 caractères.

en: The post type key must only contain lower case alphanumeric characters, underscores or dashes.
fr_FR: La clé du type de publication doit contenir uniquement des caractères alphanumériques, des tirets bas ou des tirets.

en: The requested ACF field is not allowed to be output in bindings or the ACF Shortcode.
fr_FR: Le champ ACF demandé n’est pas autorisé à être affiché via les bindings ou le code court ACF.

en: The requested ACF field type does not support output in Block Bindings or the ACF shortcode.
fr_FR: Le type de champ ACF demandé ne prend pas en charge la sortie via les Block Bindings ou le code court ACF.

en: The requested ACF field type does not support output in bindings or the ACF Shortcode.
fr_FR: Le type de champ ACF demandé ne prend pas en charge l’affichage via les bindings ou le code court ACF.

en: The string "field_" may not be used at the start of a field name
fr_FR: La chaine « field_ » ne peut pas être utilisée au début du nom d’un champ

en: The taxonomy key must be under 32 characters.
fr_FR: La clé de taxonomie doit comporter moins de 32 caractères.

en: The taxonomy key must only contain lower case alphanumeric characters, underscores or dashes.
fr_FR: La clé de taxonomie doit uniquement contenir des caractères alphanumériques, des tirets bas ou des tirets.

en: There was an error retrieving the field.
fr_FR: Il y a une erreur lors de la récupération du champ.

en: This Field
fr_FR: Ce champ

en: This allows you to select and display existing fields. It does not duplicate any fields in the database, but loads and displays the selected fields at run-time. The Clone field can either replace itself with the selected fields or display the selected fields as a group of subfields.
fr_FR: Cela vous permet de choisir et d’afficher les champs existants. Il ne duplique aucun champ de la base de données, mais charge et affiche les champs sélectionnés au moment de l’exécution. Le champ Clone peut soit se remplacer par les champs sélectionnés, soit afficher les champs sélectionnés sous la forme d’un groupe de sous-champs.

en: This block contains no editable fields.
fr_FR: Ce bloc ne contient aucun champ éditable.

en: This field cannot be moved until its changes have been saved
fr_FR: Ce champ ne peut pas être déplacé tant que ses modifications n’ont pas été enregistrées

en: This field has a limit of {max} {label} {identifier}
fr_FR: Ce champ a une limite de {max} {label} {identifier}

en: This field must not be a WordPress <a href="%s" target="_blank">reserved term</a>.
fr_FR: Ce champ ne doit pas être un <a href="%s" target="_blank">terme réservé</a> WordPress.

en: This field requires at least {min} {label} {identifier}
fr_FR: Ce champ requiert au moins {min} {label} {identifier}

en: This is the name which will appear on the EDIT page
fr_FR: Ceci est le nom qui apparaîtra sur la page de modification

en: This item could not be registered because its key is in use by another item registered by another plugin or theme.
fr_FR: Cet élément n’a pas pu être enregistré car sa clé est utilisée par un autre élément enregistré par une autre extension ou un thème.

en: This post type could not be registered because its key is in use by another post type registered by another plugin or theme.
fr_FR: Ce type de publication n’a pas pu être enregistré car sa clé est utilisée par un autre type de publication enregistré par une autre extensions ou un thème.

en: This post type key is already in use by another post type in ACF and cannot be used.
fr_FR: Cette clé de type de publication est déjà utilisée par un autre type de publication dans ACF et ne peut pas être utilisée.

en: This post type key is already in use by another post type registered outside of ACF and cannot be used.
fr_FR: Cette clé de type de publication est déjà utilisée par un autre type de publication enregistré en dehors d’ACF et ne peut pas être utilisée.

en: This provides a simple, structured, layout-based editor. The Flexible Content field allows you to define, create and manage content with total control by using layouts and subfields to design the available blocks.
fr_FR: Cela fournit un éditeur simple, structuré et basé sur la mise en page. Le champ Contenu flexible vous permet de définir, créer et gérer du contenu avec un contrôle total en utilisant des mises en page et des sous-champs pour concevoir les blocs disponibles.

en: This provides a solution for repeating content such as slides, team members, and call-to-action tiles, by acting as a parent to a set of subfields which can be repeated again and again.
fr_FR: Cela propose une solution pour dupliquer des contenus tels que des diapositive, des membres de l’équipe et des boutons d’appel à l‘action, en agissant comme un parent pour un ensemble de sous-champs qui peuvent être répétés à l’infini.

en: This provides an interactive interface for managing a collection of attachments. Most settings are similar to the Image field type. Additional settings allow you to specify where new attachments are added in the gallery and the minimum/maximum number of attachments allowed.
fr_FR: Cela propose une interface interactive permettant de gérer une collection de fichiers joints. La plupart des réglages sont similaires à ceux du champ Image. Des réglages supplémentaires vous autorise à spécifier l’endroit où les nouveaux fichiers joints sont ajoutés dans la galerie et le nombre minimum/maximum de fichiers joints autorisées.

en: This section contains debug information about your ACF configuration which can be useful to provide to support.
fr_FR: Cette section contient des informations de débogage sur votre configuration ACF qui peuvent être utiles au support.

en: This taxonomy could not be registered because its key is in use by another taxonomy registered by another plugin or theme.
fr_FR: Cette taxonomie n’a pas pu être enregistrée car sa clé est utilisée par une autre taxonomie enregistrée par une autre extension ou un thème.

en: This taxonomy key is already in use by another taxonomy in ACF and cannot be used.
fr_FR: Cette clé de taxonomie est déjà utilisée par une autre taxonomie dans ACF et ne peut pas être utilisée.

en: This taxonomy key is already in use by another taxonomy registered outside of ACF and cannot be used.
fr_FR: Cette clé de taxonomie est déjà utilisée par une autre taxonomie enregistrée en dehors d’ACF et ne peut pas être utilisée.

en: This version contains improvements to your database and requires an upgrade.
fr_FR: Cette version contient des améliorations de la base de données et nécessite une mise à niveau.

en: Thumbnail
fr_FR: Miniature

en: Tickets (alt) Icon
fr_FR: Icône de billets (alt)

en: Tickets Icon
fr_FR: Icône de billets

en: Tide Icon
fr_FR: Icône de marée

en: Time Picker
fr_FR: Sélecteur d’heure

en: TinyMCE will not be initialized until field is clicked
fr_FR: TinyMCE ne sera pas initialisé avant un clic dans le champ

en: Title
fr_FR: Titre

en: Title Placeholder
fr_FR: Texte indicatif du titre

en: Title for a navigation link block variation.
fr_FR: Titre d’une variante de bloc de lien de navigation.

en: To enable updates, please enter your license key on the <a href="%1$s">Updates</a> page. If you don't have a licence key, please see <a href="%2$s" target="_blank">details & pricing</a>.
fr_FR: Pour activer les mises à jour, veuillez indiquer votre clé de licence sur la page <a href="%1$s">Mises à jour</a>. Si vous n’en possédez pas encore une, jetez un oeil à nos <a href="%2$s" target="_blank">détails & tarifs</a>.

en: To unlock updates, please enter your license key below. If you don't have a licence key, please see <a href="%s" target="_blank">details & pricing</a>.
fr_FR: Pour débloquer les mises à jour, veuillez entrer votre clé de licence ci-dessous. Si vous n’en possédez pas encore une, jetez un oeil à nos <a href="%s" target="_blank">détails & tarifs</a>.

en: Toggle All
fr_FR: Tout (dé)sélectionner

en: Toggle panel
fr_FR: Ouvrir/fermer le panneau

en: Toolbar
fr_FR: Barre d’outils

en: Tools
fr_FR: Outils

en: Tools Icon
fr_FR: Icône d’outils

en: Top Level Page (no parent)
fr_FR: Page de plus haut niveau (aucun parent)

en: Top aligned
fr_FR: Aligné en haut

en: Topics Icon
fr_FR: Icône de sujets

en: Trackbacks
fr_FR: Rétroliens

en: Tracking Icon
fr_FR: Icône de suivi

en: Translation Icon
fr_FR: Icône de traduction

en: Trash Icon
fr_FR: Icône de corbeille

en: True / False
fr_FR: Vrai/Faux

en: Try a different search term or browse %s
fr_FR: Essayez un autre terme de recherche ou parcourez les %s

en: Tutorial
fr_FR: Tutoriel

en: Twitch Icon
fr_FR: Icône Twitch

en: Twitter (alt) Icon
fr_FR: Icône Twitter (alt)

en: Twitter Icon
fr_FR: Icône Twitter

en: Type to search...
fr_FR: Type à rechercher…

en: URL Slug
fr_FR: Slug de l’URL

en: URLs
fr_FR: URL

en: URLs for an item and items can be accessed with a query string.
fr_FR: Les URL d’un élément et d’éléments sont accessibles à l’aide d’une chaîne de requête.

en: Underline Icon
fr_FR: Icône de soulignement

en: Undo Icon
fr_FR: Icône d’annulation

en: Universal Access (alt) Icon
fr_FR: Icône d’accès universel (alt)

en: Universal Access Icon
fr_FR: Icône d’accès universel

en: Unknown
fr_FR: Inconnu

en: Unknown field
fr_FR: Champ inconnu

en: Unknown field group
fr_FR: Groupe de champ inconnu

en: Unlink Icon
fr_FR: Icône de dissociation

en: Unlock Advanced Features and Build Even More with ACF PRO
fr_FR: Débloquer les fonctionnalités avancées et aller encore plus loin avec ACF PRO

en: Unlock Extra Features with ACF PRO
fr_FR: Débloquer des fonctionnalités supplémentaires avec ACF PRO

en: Unlock Icon
fr_FR: Icône de déverrouillage

en: Update
fr_FR: Mise à jour

en: Update %s
fr_FR: Mettre à jour %s

en: Update (alt) Icon
fr_FR: Icône de mise à jour (alt)

en: Update Available
fr_FR: Mise à jour disponible

en: Update File
fr_FR: Mettre à jour le fichier

en: Update Icon
fr_FR: Mettre à jour l’icône

en: Update Image
fr_FR: Mettre à jour l’image

en: Update Information
fr_FR: Informations de mise à jour

en: Update Item
fr_FR: Mettre à jour l’élément

en: Update Plugin
fr_FR: Mettre à jour l’extension

en: Update Source
fr_FR: Source de mise à jour

en: Update Tag
fr_FR: Mettre à jour l’étiquette

en: Update a field on the selected values, referencing back to this ID
fr_FR: Mettre à jour un champ sur les valeurs sélectionnées, en faisant référence à cet ID

en: Updates
fr_FR: Mises à jour

en: Upgrade Database
fr_FR: Mettre à niveau la base de données

en: Upgrade Notice
fr_FR: Améliorations

en: Upgrade Sites
fr_FR: Mettre à niveau les sites

en: Upgrade complete.
fr_FR: Mise à niveau terminée.

en: Upgrade failed.
fr_FR: Mise à niveau échouée.

en: Upgrade to ACF PRO
fr_FR: Mettre à niveau vers ACF PRO

en: Upgrade to PRO
fr_FR: Passer à la version Pro

en: Upgrading data to version %s
fr_FR: Mise à niveau des données vers la version %s

en: Upload Icon
fr_FR: Icône de téléversement

en: Uploaded To This Item
fr_FR: Téléversé dans l’élément

en: Uploaded to post
fr_FR: Téléversé dans la publication

en: Uploaded to this %s
fr_FR: Téléversé sur ce %s

en: Uploaded to this post
fr_FR: Téléversé sur cette publication

en: Use AJAX to lazy load choices?
fr_FR: Utiliser AJAX pour un chargement différé des choix ?

en: Use Featured Image
fr_FR: Utiliser l’image mise en avant

en: Use a custom color palette by entering comma separated hex or rgba values
fr_FR: Utiliser une palette de couleurs personnalisée en saisissant des valeurs hexadécimales ou RGBA séparées par des virgules

en: Use a stylized checkbox using select2
fr_FR: Utiliser une case à cocher stylisée avec select2

en: Use as featured image
fr_FR: Utiliser comme image mise en avant

en: Use colors from theme.json
fr_FR: Utiliser les couleurs du theme.json

en: Use the current date as the default value for this field.
fr_FR: Utiliser la date actuelle comme valeur par défaut pour ce champ.

en: Used by screen readers for the filter by date heading on the post type list screen.
fr_FR: Utilisé par les lecteurs d’écran pour l’en-tête de filtre par date sur l’écran de liste des types de publication.

en: Used by screen readers for the filter links heading on the post type list screen.
fr_FR: Utilisé par les lecteurs d’écran pour l’en-tête des liens de filtre sur l’écran de liste des types de publication.

en: Used by screen readers for the filter list pagination on the post type list screen.
fr_FR: Utilisé par les lecteurs d’écran pour la pagination de la liste de filtres sur l’écran de liste des types de publication.

en: Used by screen readers for the items list on the post type list screen.
fr_FR: Utilisé par les lecteurs d’écran pour la liste des éléments sur l’écran de la liste des types de publication.

en: Used to display a message to editors alongside other fields. Useful for providing additional context or instructions around your fields.
fr_FR: Utilisé pour afficher un message aux éditeurs à côté d’autres champs. Utile pour fournir un contexte ou des instructions supplémentaires concernant vos champs.

en: Useful for fields with a large number of rows.
fr_FR: Utile pour les champs avec un grand nombre de lignes.

en: User
fr_FR: Compte

en: User Array
fr_FR: Tableau de comptes

en: User Form
fr_FR: Formulaire de profil

en: User ID
fr_FR: ID du compte

en: User Object
fr_FR: Objet du compte

en: User Role
fr_FR: Rôle du compte

en: User is equal to
fr_FR: Le compte est égal à

en: User is not equal to
fr_FR: Le compte n’est pas égal à

en: User unable to add new %s
fr_FR: Compte incapable d’ajouter un nouveau %s

en: Users
fr_FR: Comptes

en: Users Icon
fr_FR: Icône d’utilisateurs/utilisatrices

en: Users contain
fr_FR: Les utilisateurs contiennent

en: Uses the native WordPress media picker to upload, or choose files.
fr_FR: Utilise le sélecteur de médias WordPress natif pour téléverser ou choisir des fichiers.

en: Uses the native WordPress media picker to upload, or choose images.
fr_FR: Utilise le sélecteur de média natif de WordPress pour téléverser ou choisir des images.

en: Validate Email
fr_FR: Valider l’e-mail

en: Validation failed
fr_FR: Échec de la validation

en: Validation successful
fr_FR: Validation réussie

en: Value
fr_FR: Valeur

en: Value contains
fr_FR: La valeur contient

en: Value is equal to
fr_FR: La valeur est égale à

en: Value is greater than
fr_FR: La valeur est plus grande que

en: Value is less than
fr_FR: La valeur est plus petite que

en: Value is not equal to
fr_FR: La valeur n’est pas égale à

en: Value matches pattern
fr_FR: La valeur correspond au modèle

en: Value must be a number
fr_FR: La valeur doit être un nombre

en: Value must be a valid URL
fr_FR: Le champ doit contenir une URL valide

en: Value must be equal to or higher than %d
fr_FR: La valeur doit être être supérieure ou égale à %d

en: Value must be equal to or lower than %d
fr_FR: La valeur doit être inférieure ou égale à %d

en: Value must not exceed %d characters
fr_FR: La valeur ne doit pas excéder %d caractères

en: Values will be saved as %s
fr_FR: Les valeurs seront enregistrées en tant que %s

en: Various
fr_FR: Divers

en: Vault Icon
fr_FR: Icône de coffre-fort

en: Video (alt) Icon
fr_FR: Icône vidéo (alt)

en: Video (alt2) Icon
fr_FR: Icône vidéo (alt2)

en: Video (alt3) Icon
fr_FR: Icône Vidéo (alt3)

en: Video Icon
fr_FR: Icône de vidéo

en: View %s
fr_FR: Voir %s

en: View Field
fr_FR: Voir le champ

en: View Field Group
fr_FR: Voir le groupe de champs

en: View Item
fr_FR: Voir l’élément

en: View Items
fr_FR: Voir les éléments

en: View Post
fr_FR: Voir la publication

en: View Post Type
fr_FR: Voir le type de publication

en: View Posts
fr_FR: Voir les publications

en: View Pricing & Upgrade
fr_FR: Voir les tarifs & mettre à niveau

en: View Site Icon
fr_FR: Voir l’icône du site

en: View Tag
fr_FR: Voir l’étiquette

en: View Taxonomy
fr_FR: Afficher la taxonomie

en: View details
fr_FR: Voir les détails

en: Viewing back end
fr_FR: Affichage de l’interface d’administration

en: Viewing front end
fr_FR: Vue de l’interface publique

en: Visibility
fr_FR: Visibilité

en: Visibility Icon
fr_FR: Icône de visibilité

en: Visible on the frontend and in the admin dashboard.
fr_FR: Visible sur l’interface publique et dans le tableau de bord de l’administration.

en: Visit website
fr_FR: Visiter le site

en: Visual
fr_FR: Visuel

en: Visual & Text
fr_FR: Visuel & texte

en: Visual Only
fr_FR: Visuel uniquement

en: WP Engine logo
fr_FR: Logo WP Engine

en: WYSIWYG Editor
fr_FR: Éditeur WYSIWYG

en: Warning Icon
fr_FR: Icône d’avertissement

en: We are fanatical about support, and want you to get the best out of your website with ACF. If you run into any difficulties, there are several places you can find help:
fr_FR: Nous sommes fanatiques du support et souhaitons que vous tiriez le meilleur parti de votre site avec ACF. Si vous rencontrez des difficultés, il existe plusieurs endroits où vous pouvez trouver de l’aide :

en: We do not recommend using this field in ACF Blocks.
fr_FR: Nous vous déconseillons d’utiliser ce champ dans les blocs ACF.

en: Week Starts On
fr_FR: La semaine débute le

en: WhatsApp Icon
fr_FR: Icône WhatsApp

en: Whether terms in this taxonomy should be sorted in the order they are provided to `wp_set_object_terms()`.
fr_FR: Si les termes de cette taxonomie doivent être triés dans l’ordre dans lequel ils sont fournis à « wp_set_object_terms() ».

en: Widgets Menus Icon
fr_FR: Icône de widgets de menus

en: Width
fr_FR: Largeur

en: WordPress (alt) Icon
fr_FR: Icône WordPress (alt)

en: WordPress Icon
fr_FR: Icône WordPress

en: WordPress Version
fr_FR: Version de WordPress

en: Wrapper Attributes
fr_FR: Attributs du conteneur

en: Write Blog Icon
fr_FR: Icône Rédaction de blog

en: Xing Icon
fr_FR: Icône Xing

en: Yes
fr_FR: Oui

en: Yes (alt) Icon
fr_FR: Icône Oui (alt)

en: YouTube Icon
fr_FR: Icône YouTube

en: Your license key is defined in wp-config.php.
fr_FR: Votre clé de licence est définie dans le fichier wp-config.php.

en: [ACF shortcode value disabled for preview]
fr_FR: [Valeur du code court ACF désactivée pour l’aperçu]

en: [The ACF shortcode cannot display fields from non-public posts]
fr_FR: [Le code court ACF ne peut pas afficher les champs des publications non publiques]

en: [The ACF shortcode is disabled on this site]
fr_FR: [Le code court ACF est désactivé sur ce site]

en: and
fr_FR: et

en: are developed and maintained by
fr_FR: sont développés et maintenus par

en: bbPress Icon
fr_FR: Icône bbPress

en: class
fr_FR: classe

en: copy
fr_FR: copier

en: https://www.advancedcustomfields.com
fr_FR: https://www.advancedcustomfields.com/

en: id
fr_FR: ID

en: is developed and maintained by
fr_FR: est développé et maintenu par

en: is equal to
fr_FR: est égal à

en: is not equal to
fr_FR: n’est pas égal à

en: layout | layouts
fr_FR[0]: disposition
fr_FR[1]: dispositions

en: layouts
fr_FR: dispositions

en: movie
fr_FR: film

[ctx: noun]
en: Clone
fr_FR: Cloner

[ctx: noun]
en: Select
fr_FR: Liste déroulante

en: oEmbed
fr_FR: Contenu oEmbed

en: or
fr_FR: ou

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
fr_FR: %1$s sur %2$s

[ctx: post status]
en: Active
fr_FR: Actif

[ctx: post status]
en: Inactive
fr_FR: Inactif

[ctx: post status]
en: Registration Failed
fr_FR: Echec de l’enregistrement

en: post type
fr_FR: type de publication

en: red : Red
fr_FR: rouge : Rouge

en: taxonomy
fr_FR: taxonomie

[ctx: verb]
en: Edit
fr_FR: Modifier

[ctx: verb]
en: Select
fr_FR: Sélectionner

[ctx: verb]
en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: width
fr_FR: largeur

en: wordpress.org
fr_FR: WordPress.org

en: {available} {label} {identifier} available (max {max})
fr_FR: {available} {label} {identifier} disponible (max {max})

en: ← Go to %s
fr_FR: ← Aller à « %s »

en: ← Go to tags
fr_FR: ← Aller aux étiquettes
